1 saniyelik çekim için 10 saat hazırlık: Uzayın az anlarını görüntüleyen Ergün’e NASA’dan ödül

Adanali

New member
Çıplak gözle görmenin imkansız olduğu, uzayda bulunan galaksiler, samanyolu, yıldızlar üzere gök cisimlerini özel teleskop yardımı ile görüntüleyen astrofotoğrafçı Mehmet Ergün, ortaya inanılmaz fotoğraflar çıkartıyor.
Birinci bakışta gerçek olduğuna inanamayacağınız güya bilim kurgu sinemalarından bir sahne olduğunu düşündüğünüz uzayın fotoğrafları gorenleri hayrete düşürüyor. Uzayda yaşanan az anlardan olan güneşin önünden geçen Milletlerarası Uzay İstasyonunu yakalamak için aylarca hazırlık yaptı. O anları yakalamak için aylarca hazırlık ve teknik denemeler yapması gerekti.
Çektiği fotoğraf NASA tarafınca 3 mayıs 2021 tarihinde günün gök bilim görseli mükafatını aldı. Çektiği fotoğrafı en özel kılan ayrıntı ise Elon Musk’un SpaceX firmasının uzaya gönderdiği Crew Dragon kapsülünün o anda uzay istasyonuna bağlı olması.
Birinci uzay fotoğrafını 2014 yılında ayın evrelerini görüntüleyerek başladı. ondan sonrasında özel teleskoplar ve fotoğraf makineleri kullanarak uzayın karanlık ve siyah olmadığını çektiği fotoğraflar ile göstermeye çalıştı.
Niğde doğumlu astrofotoğrafçı Mehmet Ergün, “6 yaşında Almanya’ya geldim, uzaya merakım Türkiye’de köyde başladı. Seçkin görülen gökyüzü etkinliklerini fotoğraflıyorum. Örneğin bir ay yahut güneş tutulması, güneşin yahut ayın önünden geçen uluslar ortası uzay istasyonu, dünyaya yaklaşmakta olan bir kuyruklu yıldızda olabilir. Çekim için fazlaca özel teleskoplar kullanıyorum, çektiğim imajlar yalnızca belli dalga uzunluklarında kameranın sensörü kayıt edilebiliyor. Özel geçişlerin ne vakit olacağını makul aplikasyonlar yardımıyla saniyesine kadar öğrenebiliyorum. 1 saniyelik çekim için 10 saat boyunca hazırlık yapmam gerekiyor” dedi.
Uzay fotoğrafları ile NASA tarafınca mükafata layık görülen Ergün “Çektiğim en özel fotoğrafta SpaceX şirketinin Crew Dragon kapsülü yer almaktadır. Çektiğim fotoğraf NASA tarafınca 4 Mayıs 2021 tarihinde APOD (Astronomy Picture of the Day) Günün gökbilim görseli seçildi. Dünyada pek fazlaca uzay insanları bu görselleri takip eder. Çoğunlukla NASA’nın uzay nazaranvleri sırasında çektiği fotoğraflar burada yayınlanır. Nadiren amatör astrofotoğrafçılar bu mükafatla layık görülür. Bir astrofotoğrafçının alabileceği en üst ödül budur. Güneşin önünden geçen Memleketler arası Uzay İstasyonu fotoğrafım ile bu mükafata layık görüldüm. İnsanlara görünmeyeni görüntüleyip paylaşmak ve uzayın siyah ve karanlık olmadığını göstermek istiyorum. Biz yalnızca geçmişin fotoğrafını çekebiliyoruz buda bir nevi vakit seyahati oluyor. Uzayı görüntülemek bana epeyce küçük olduğumuzu ve uzayda epeyce değerli olmadığımızı hissettiriyor” diye konuştu.