113 yaşındaki Venezüellalı Mora, ‘dünyanın en yaşlı erkeği’ oldu

Adanali

New member
27 Mayıs 1909’da Venezüella’nın El Cobre kasabasında doğan Juan Vincente Mora, dünyanın en yaşlı erkeği unvanını alarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.


Bugün prestijiyle 112 yıl 357 gündür hayatta olan Mora, 8 gün daha sonra yeni yaşına girecek olmanın heyecanını yaşıyor.


Eutiquio del Rosario Perez Mora ile Edelmira Mora çiftinin on çocuğundan dokuzuncusu olan Mora, yalnızca 5 ay okula gittiğini, öğretmeni ölünce ve yerine diğer öğretmen gelmeyince eğitim hayatının kısa sürdüğünü söylemiş oldu.


11 çocuğu, 41 torunu, 18 torununun çocuğu ve 12 torununun torunu olan Mora, arkadaşlarının ve ailesinin, kendisi için en düzgün yol arkadaşları olduğunu belirtti.


1937’de Ediofina del Rosario García ile evlenirken, 60 yıllık beraberliklerinin akabinde 1997’de eşini kaybettiğini ve son 20 yılının onsuz geçtiğini söyleyen yaşlı adam, uzun hayatının sırlarını ‘Tanrı sevgisi, aile sevgisi, erken uyuyup erken kalkmak, epey çalışmamak, fazla tatil yapmak ve her gün az ölçüde alkol almak’ diye sıraladı.
 
Üst