ABD ve Filipinler’in en büyük ortak askeri tatbikatı başladı

Adanali

New member
Balikatan olarak isimlendirilen tatbikata 5 bin 100 Amerikan askeri işçisi de dahil olmak üzere iki ülkeden yaklaşık 9 bin asker katılıyor. Donanma, deniz piyadesi, hava kuvvetleri ve kara birliklerinin bulunduğu tatbikat 8 Nisan’a kadar sürecek.

ABD 3. Deniz Tümeni kumandanı Tümgeneral Jay Bargeron, “ABD ordusu ve Filipinler Silahlı Kuvvetleri, cevap yeteneklerimizi ve gerçek dünyadaki zorluklara hazırlığımızı güçlendiren ortak taktikleri, teknikleri ve prosedürleri genişletmek ve ilerletmek için bir arada eğitim bakılırsacek” dedi.

İki ülke içinde birinci vakit içinderda 1991’de düzenlenen Balikatan tatbikatlarının temeli, muhtemel bir taarruz durumunda birinin ötekinin yardımına koşmasını taahhüt eden 1951 tarihindeki Karşılıklı Savunma Antlaşması’na dayanıyor.

Filipin askeri sözcüsü Albay Ramon Zagala, “Bu tatbikat karşılıklı savunmaya katkı sağlamak için düzenleniyor, akın için değil” dedi. Zagala, Associated Press’e verdiği demeçte, “Tatbikatlar, birlik hissimizi ve silahlı hücumlara karşı savunma kararlılığımızı resmi olarak beyan ediyor. bu biçimdece hiç bir potansiyel saldırgan, iki ülkenin de bu biçimde bir durumda tek başına hareket etmediğini anlayacak” tabirlerini kullandı.

Lakin amfibik çıkarmaların yapılmasının planlandığı Cagayan eyaletinin valisi Manuel Mamba, Çin’i kızdırabileceğinden çekindiği için yüksek silah seslerinin yer alacağı rastgele bir ortak tatbikata karşı çıkmıştı. Mamba, “Ordu bana danıştı lakin gerçek atış tatbikatı yapılmasına müsaade veremeyeceğimi söylemiş oldum” dedi. Filipinli bir askeri yetkili ise amfibik harekât tatbikatlarının Claveria’da rastgele bir canlı ateş eğitimi olmadan devam edeceğini ve Cagayan’da planlanan tatbikatın, daha güneyindeki Tarlac eyaletinde gerçekleştirileceğini söylemiş oldu.