AfD, Wegner’in seçilmesine yalnızca CDU ve SPD’nin oylarıyla yol açtı

Beykozlu

New member
Ev
Haberler
Salih: Wegner’in seçilmesine yalnızca CDU ve SPD’nin oyları yol açtı, AfD aynı fikirde değil

AfD, Kai Wegner’in seçilmesine yardım etti mi, etmedi mi? SPD lideri Raed Saleh hayır diyor. AfD buna karşı duruyor ve hesap yapıyor.

Raed Saleh, Nazi oylarını istemediğini söylüyor. Emmanuele Sürekli/Görüntü

Berlin’in SPD eyaleti ve meclis grubu lideri Raed Saleh’e göre, CDU ve SPD, belediye başkanı olarak Kai Wegner’in seçilmesinde kendi çoğunluğuna sahipti. Perşembe akşamı Alman Basın Ajansına konuşan Salih, “Kesinlikle buna inanıyorum” dedi. “Sonunda 86 oyla kendi çoğunluğumuzla işe yaradı.”

CDU ülke başkanı Kai Wegner, yalnızca üçüncü oylamada 86 oyla seçildi. CDU ve SPD birlikte eyalet parlamentosunda bu kadar çok milletvekili var. Bir basın açıklamasına göre, 17 milletvekili bulunan AfD meclis grubu, Wegner’in gerekli çoğunluğu sağlamasına yardım etmeye karar vermişti. Grup lideri Kristin Brinker, kendi grubundan kaç oy aldığı sorulduğunda dpa’ya “Yarısını alın” dedi.

Salih: “Sağcı popülistlerden ve Nazilerden oy almıyoruz”

Salih, AfD’nin davranışını eleştirdi: “Her zaman yaptığını yapıyor. Bölücülük yapıyor, dezenformasyon araçlarıyla çalışıyor ve ayrıca yalan ve biraz sinsilik” SPD’li siyasetçi dedi. Bu bir strateji. “Sağcı popülistlerden ve Nazilerden oy almıyoruz. Sağcı popülistlerin ve Nazilerin seslerine ihtiyacımız yok ve sağcı popülistlerin ve Nazilerin seslerine de ihtiyacımız yok.”

Salih, SPD meclis grubunda deneme oylaması yapıldığını söyledi. İki yoldaş, Wegner’in seçilmesiyle ilgili sorunları olduğunu söyledi. Saleh, “Daha sonra yoğun istişareler yaptık ve CDU da parlamento grubu içinde yoğun bir şekilde tartıştı” dedi.

SPD eyalet lideri, “CDU’nun da kendi halkı üzerinde yeniden çalıştığını ve tartışmayı yeniden yürüttüğünü kesin olarak varsayıyorum” dedi. “Ve sonunda CDU’nun saflarında netlik sağlayabildiğine kesinlikle inanıyorum.”

Üç oy pusulasının gerekli olması hoş değildi. Saleh, “Ancak birinci veya ikinci oylamada ilk kez işe yaramıyor” dedi. “Anayasa tam da bu yüzden üç oylama öngörüyor. Ama tabii ki başka bir şey isterdim” dedi. “Şimdi 86 oy koalisyonu bir araya getirdi ve Senato’nun şimdi çalışmalarına başlamasını bekliyorum.”

bilgi kutusu resmi