“Almanya Ukrayna’ya barış gelip gelmeyeceğine karar verecek” – Emmanuel Todd ile röportaj

Beykozlu

New member
Emmanuel Todd, Fransa'nın en tanınmış tarihçilerinden biridir. Teorileriyle her zaman dikkat çeker. 1976'da Sovyetler Birliği'nin çöküşünü öngördü ve bununla ünlendi. Todd, bugün Batı'nın sonunu görüyor.

Berliner Zeitung'a verdiği bir röportajda, bunun özellikle Ukrayna'daki savaşta belirgin olduğunu açıklıyor. Batı, Putin'i çok uzun süredir şeytanlaştırdı ve Rusya'nın istikrara kavuştuğu gerçeğini göz ardı etti. Todd, Batı'nın Çin ile çatışmaya girmeyi göze alamayacağına ikna oldu.

Sayın Todd, Almanya'da birçok kişi, sağcı Ulusal Meclis'ten Marine Le Pen'in 2027'de cumhurbaşkanı seçilebileceği ihtimalini endişeyle izliyor. Siz de bu endişeyi paylaşıyor musunuz?

Hayır, çünkü uzun zamandır Fransa'daki seçimleri bir komedi olarak görüyorum. Ülke artık gerçek anlamda egemen değil çünkü para politikasına veya ticaret politikasına karar veremiyor.

Martin Bertrand/imago

Kişiye

Emmanuel Todd, Fransa'nın en tanınmış tarihçilerinden ve antropologlarından biridir. Paris'teki Sciences Po'da eğitim gördü ve doktorasını Cambridge Üniversitesi'nden aldı. Daha sonra Paris'teki Institut national d'études démographiques'te (INED) demografi, aile yapısı, din ve eğitim üzerine araştırmalar yaptı. Son kitabı “The Fall of the West”, Ekim ayında Westend Verlag tarafından Almanca çevirisiyle yayınlanacak.

Ne demek istiyorsun?

Eh, AB anlaşmaları yüzünden. Para politikası veya ticaret politikası gibi önemli şeyler Brüksel'de kararlaştırılır, Fransız hükümetinin bunlarda söz hakkı yoktur. Bu yüzden, dediğim gibi, Fransa'daki seçimler bir komedidir. Sarkozy komedisi vardı: sürekli karısından bahseden ve banliyöleri “temizlemek” isteyen histerik bir adam. Sonra Fransızlar bundan bıktı ve Hollande geldi, düşmanının finans dünyası olduğunu ve normal bir adam olduğunu söyledi. Şimdi Macron var, “Ben gencim, bankaları seviyorum ve hepiniz aptalsınız” diyor. Ancak pratikte hiçbir şey değişmedi, Fransız siyaseti Brüksel'in finansal kısıtlamaları tarafından belirlenmeye devam ediyor.

Ancak AB'de para politikası, korona salgını ve ekonomik ve enerji krizinden bu yana değişti.

Doğrudur. Euro, Fransızları Alman yapmak için icat edildi. Geçmişte, Fransa'nın çok büyük bir ticaret açığı olduğunda, frank çöktü ve Paris bu sorunla uğraşmak zorunda kaldı. Bugün, Fransa'nın ticaret açığı çok büyük ve kimse umursamıyor. Bu aynı zamanda Avrupa içi jeopolitikadan da kaynaklanıyor: Almanya, Fransızların borçlanmasına, yani İtalyanların veya Yunanlıların yapmasına izin verilmeyen bir şeyi yapmasına izin veriyor. Çünkü Almanya için, Avrupa'da istikrarı sağlamak için Fransa'da işlerin sakin kalması özellikle önemli.

Ve bu işe yarıyor mu?

Aslında değil, çünkü Fransa'nın ekonomisi ciddi sıkıntıda. Ülkenin yoksullaşması aynı zamanda Le Pen'in başarısının da başlıca nedeni. Almanya'nın Avrupa'nın hasta adamı olduğu her zaman söylenir, ama gerçekte o Fransa'dır.

Buna rağmen Macron, özellikle Ukrayna'daki savaşla bağlantılı olarak uluslararası sahnede oldukça özgüvenli görünüyor. Bu nasıl bir araya geliyor?

Macron'un tüm konuşmaları aslında önemli değil. Ancak tarihin ironisi, Fransa ne kadar kötüyse, Ukrayna savaşında o kadar önemli hale gelmesidir. Çünkü biz, Batı, Rusya ile doğrudan bir savaştayız, öncelikle ekonomik bir savaş. Ancak bu, Avrupa'ya Rusya'dan daha fazla zarar veriyor – ve Fransa gibi bir ülke bundan mahvolursa, o zaman böyle devam edemeyiz.

Alman ekonomisi de yaptırım politikasının etkilerini hissediyor.

Doğru, bence Almanya da Ukrayna savaşında kilit oyunculardan biri. 2000'lerin başında Avrupa ile Almanya arasında bir yakınlaşma, Rusya ile de bir yakınlaşma vardı. Schröder, Putin ve Chirac'ın Irak savaşına karşı ortak bir cephe oluşturması Amerikalıları tedirgin etti. Dünyanın en büyük sanayi güçlerinden biri olan Almanya'nın dünyanın en büyük enerji güçlerinden biri olan Rusya ile güçlerini birleştireceğinden ve bir anlamda Amerika'yı Avrupa'dan çıkaracağından korkuyorlardı. Bu yüzden Washington'ın bakış açısına göre Almanya Rusya'dan ayrılmalıydı. Rusları Ukrayna'ya müdahale etmeye zorlayarak bu nihayet başarıldı. Nord Stream boru hatlarının havaya uçurulması ise pastanın üzerindeki krema oldu.

Rusların Ukrayna'ya müdahale etmesi için baskı yapıldığını söylemek biraz ileri gitmiyor mu? Bu Putin propagandası gibi geliyor.

Ukrayna'daki savaşın tarihi karmaşıktır ve Rusya'nın buna itildiğini söylediğimde, bu bir yargı değildir. Bir tarihçi olarak, gerçeklere bakarım ve sonuçlarımı onlardan çıkarırım. Şubat 2022'den önce NATO doğuya doğru genişledi. Maidan ile bağlantılı olarak Amerikalılar daha sonra doğrudan Ukrayna'ya müdahale ettiler. Ukraynalı milliyetçiler ve Amerikan siyasi sınıfının bir kısmı birbirlerinin Rusofobisini körükledi ve kısmen mantıksız bir dinamiği harekete geçirdi. Sonunda, NATO'nun fiili olarak Ukrayna ordusunu Rus sınırına kadar silahlandırmaya başladığı bir durum ortaya çıktı. Ruslar, NATO'ya entegre olmuş bir Ukrayna'ya tahammül edemeyeceklerini duyurmuşlardı. Böyle bir durumda müdahale edecekleri konusunda uyarmışlardı.

Birkaç ay önce Ukrayna'nın savaşı çoktan kaybettiğini söylediğinizde bir karışıklığa yol açtınız. Burada da Putin'e yakın olmakla suçlanabilirsiniz.

Ben de bunu reddediyorum. Ukrayna'nın savaşı çoktan kaybettiğini söylediğimde, sadece Pentagon'un veya Fransız Genelkurmayı'nın ne düşündüğünü ifade ediyorum.

Berliner Zeitung'a konuşan Emmanuel Todd,

Berliner Zeitung'a konuşan Emmanuel Todd, “Ruslar Batı'ya olan güvenini kaybetti” dedi.Renaud Khanh/Abaca/imago

Yani Putin'e toprak tavizleri mi verilecek?

Evet, Rusların biraz daha fazla toprak alacağını düşünüyorum. Yani sorun şu ki, Batı'nın savaşı kaybettiğini bildiği bir durumdayız ve yine de barış yok.

Neden?

Ruslar Batı'ya olan inançlarını yitirdiler. Avrupa liderlerini hor görüyorlar, onları sadece Amerika Birleşik Devletleri'nin yandaşları olarak görüyorlar. Bu yüzden Avrupalılarla bir şeyler tartışmaya hiç ilgi duymuyorlar. Öte yandan Amerikalılar'ı -ve bence haklılar- tamamen istikrarsız ve güvenilmez olarak görüyorlar. Bu yüzden Ruslar artık Amerikalılarla bir anlaşma imzalamakla ilgilenmiyor. Ruslar için savaşın sonu, kazanımlarının güvence altına alındığı ve gelecekteki güvenliklerinin garanti altına alındığı bir askeri duruma ulaşmak olabilir. Bence onlar da Kiev'deki rejimin çöküşünü bekliyorlar ve onun yerine dost bir hükümet gelmesini umuyorlar.

Bu Avrupa için tehdit edici bir durum değil mi?

Batı'daki herkes Rusya'nın Avrupa'yı işgal etmek için ne isteği ne de araçları olduğunu biliyor. Rusların isteyeceği son şey Polonya'nın kontrolünü tekrar ele geçirmek. Böylece Avrupalılar Ukrayna'da barışı kabul edebilir, bu onların çıkarına olurdu. Ancak Amerikalılar için bu felaket olurdu. Ruslar Ukrayna'daki hedeflerine ulaşırlarsa, Amerika dünyanın gözünde eşit bir güç tarafından yenilirdi. Ve bu büyük ihtimalle tüm Amerikan dünya sisteminin çöküşüne yol açardı.

Avrupalılar, eğer kendi çıkarlarına uygunsa, sonunda Amerikalılardan ayrılıp Ukrayna'da barış yapacaklar mı?

Gerçekte, konu Avrupalılar değil, Amerikalılar için gerçekten önemli olan Avrupa'daki tek ülke olan Almanya'dır. Amerikan Başkanı Jimmy Carter'ın eski güvenlik danışmanı Brzeziński bunu çok iyi açıklıyor. Amerika Birleşik Devletleri başlangıçta bir imparatorluk kurmak istemedi, ancak II. Dünya Savaşı'na çekildi. Sonunda, şu anda Amerikan yönetim sisteminin temel direkleri olan Japonya ve Almanya'nın endüstriyel güçleriyle uğraşmak zorunda kaldı.

Yani soru şu: Almanya Amerikalılardan ayrılıp Ukrayna'da barış için mi çalışacak? Almanya, bitmeyen bir savaşın devam edip etmeyeceğine mi yoksa barışın mı galip geleceğine karar verecek. Bu anlamda Almanya, Avrupa'da lider bir güç olarak sorumluluğunu yerine getirmeli. Hepimiz Avrupa'da Berlin'in savaşı bitirmesini bekliyoruz.

Son kitabınızın adı “Batı'nın Çöküşü”. Şu anda Ukrayna'da tanık olduğumuz şey bu mu?

Batı'nın düşüşünden bahsettiğimde, Rusya için bir zaferden bahsetmiyorum. Bana göre, Rusya sadece istikrarlı ve Ukrayna'nın bir parçasını fethetme yeteneğine sahip. Son yıllarda Batı, Putin'i canavar olarak adlandırmakla o kadar çok zaman harcadı ki, Rusya'nın toparlanmasını göz ardı etti. Ancak Batı'nın düşüşünün gerçek dinamiği, merkezinde Amerika'nın olduğu bir iç parçalanmadır.

1976'da Sovyetler Birliği'nin sonunu çocuk ölüm oranına dayanarak tahmin ettiniz. Sizce bu sefer Batı'nın düşüşünü hangi kriterler haber veriyor?

Öncelikle, Rusya'daki çocuk ölüm oranının artık ABD'dekinden daha düşük olduğunu belirtmek isterim ki bu istisnai bir durumdur. Ancak Batı'nın düşüşünü birçok düzeyde ve derinlemesine görüyorum. Hizmet sektörünün şişirdiği GSYİH'ye değil, Batı'nın gerçek endüstriyel ve tarımsal üretimine bakarsanız, büyük bir zayıflık görebilirsiniz.
Daha da endişe verici olanı, özellikle ABD'de eğitimdeki gerilemelerdir. Oradaki eğitim seviyesi 1965'ten beri düşüyor, öğrenci sayısı durgunlaştı ve testler IQ'nun düştüğünü gösteriyor. Amerikalılar artık genellikle mühendis değil, avukat ve borsacı yetiştiriyor. Kitabım için rakamlara baktım ve nüfusunun yarısından azına sahip Rusya'nın ABD'den daha fazla mühendis yetiştirdiğini gördüm. Amerikalılar yurtdışından gelen mühendislere bağımlı. Bunlar çoğunlukla Çin veya Hindistan'dan geliyor, rakip ülkeler, bu da durumu ABD için çok kırılgan hale getiriyor.

Emmanuel Todd'a göre neoliberalizm Batı'da ekonomiyi ve toplumu tahrip etti.

Emmanuel Todd'a göre neoliberalizm Batı'da ekonomiyi ve toplumu tahrip etti.Renaud Khanh/Abaca/imago

Batı toplumlarının gerilemesinin sebebi nedir?

Kapitalizmin neoliberal finansal kapitalizme doğru gelişmesi nihilist dürtülere dayanmaktadır. Belirli bir noktada, insanların sadece para uğruna büyük miktarda para biriktirmek istemeleri tamamen mantıksızdır. Ancak, her şeyden önce, neoliberalizm pratikte ekonomiyi ve toplumu mahvetti. Thatcher'ın kendisi toplum diye bir şey olmadığını söylemiştir ki bu nihilist bir ifadedir. Dış politikada, bu tutum barış yerine savaşa öncelik verilmesiyle ifade edilir.

Bu gerileme Batı'yı Çin'le yeni bir çatışmaya mı sürükleyecek?

Bu tekrar tekrar iddia ediliyor. Ancak ABD'nin Ukrayna'daki savaşı kaybettikten sonra Çin ile bir çatışmaya gireceğine inanmıyorum. Bunu yapacak araçları yok. Çin ile ABD arasında Güney Çin Denizi'nde bir savaş birkaç saat içinde biterdi; Çinliler hipersonik füzelerle Amerikan uçak gemilerini batırmakta hiçbir sorun yaşamazdı.

Peki Çin, ABD'nin yerini alarak dünya gücü mü olacak?

Hayır, ben de öyle düşünmüyorum. Çinlilerin büyük sorunları var, özellikle demografik yapıları felaket, bununla mücadele etmek zorunda kalacaklar. 1,4 milyarlık çalışan bir nüfusun küçülmesinin nasıl bir şey olduğunu hayal edebiliyor musunuz bilmiyorum. Almanya'daki demografik sorun etkili bir göç politikasıyla çözüldü. Ancak bir milyardan fazla nüfusa sahip bir ülkede böyle bir sorun sadece göçle çözülemez. Çin tüm Afrika'yı içine çekemez. Bu yüzden gelecek, artık savaşa tahammül edemeyen farklı kutuplara sahip bir dünya olacak.