“Amacımız, Gençlerbirliği’ni bulunduğu durumdan kurtarmak”

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Spor Toto 1. Lig takımlarından Gençlerbirliği, teknik yönetici Mustafa Kolcu ile 1,5 yıllık mukavele imzaladı.
İlhan Cavcav Tesisleri’nde düzenlenen imza merasiminde Gençlerbirliği Kulübü Lideri Niyazi Akdaş ve idare konseyi üyeleri de yer aldı.
Gençlerbirliği Lideri Akdaş, transfer yasağını kaldıracaklarını vurgulayarak, “Hocamın gelirken tek kaidesi vardı. ‘Transferi açın o denli gelirim.’ dedi. Transferi açacağız, ışıklar görüldü. Allah’ın müsaadesiyle o işi de halledip, Gençlerbirliği’ni önümüzdeki senelerda layık olduğu yerlere getirmeye hocam ve idare olarak kararlıyız. Hatta daha da iddialıyız. Önümüzdeki yıllarde gerçek yerimiz olan Harika Lig’e çıkarız.” değerlendirmesinde bulundu.
Akdaş, Mustafa Kolcu ile uzun yıllar çalışmayı arzuladıklarını lisana getirerek, “Hocam bize gelmedi, ben gittim İstanbul’a. Hocamızla uzun uzun konuştuk, başımız da uyuştu. Hocam fazlaca dürüst, ahlaklı, düzeyli bir insan. Onunla çalışmaktan epey mutluyum.” diye konuştu.
Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç ile yaptığı görüşmeyle ilgili soru üzerine Akdaş, şu biçimde devam etti:
“Arda Güler’le ilgili Sayın Ali Koç ile konuştuk. O kadar nazik davrandı ki sakat ayağıyla beni otomobile kadar uğurladı fakat para konuşmadık. Geçen dönem 1,3 milyon avro o verdi, ben 2,5 milyon avro istedim. Güya ben şu an 2,5 milyon avro istiyormuşum üzere algı yaratılıyor. Bütün eski şeyleri yazıp yazıp duruyorlar, hiç alakası yok. 1 kuruş para konuşmadık. Onun bana söylemiş olduği; ‘Ben bir paket hazırlayacağım, bu paketle de sizin transfer yasağına büyük katkı vermeye çalışacağım.’ Artık biz ondan haber bekliyoruz. Kimi atılımlarımız daha var, onları da bekliyoruz. Transfer yasağını açacağımıza inanıyorum. Hatta ocak ayından evvel açalım istiyoruz ki yeni transferlerle ön protokol yapıp onları gruba adapte edebilelim.”
Akdaş, MKE Ankaragücü’nden oyuncu transferi yapacaklarına yönelik argümanlara ait ise “Biz Ankara ekibiyiz, iki kardeş kulübüz. Her vakit tatlı atışmalar olsa bile sonunda birebir kentin ekibiyiz. Birbirimize yardım etmek zorundayız. Hocam isterse alır, istemezse öteki bir yerden alır. Hatta Ali Koç bile ‘İki oyuncu verebilirim.’ dedi. Galatasaray ve Eyüpspor da ‘Oyuncu vereyim.’ dedi. Herkes Gençlerbirliği’nin ligde kalmasını arzuluyor. Zira Gençlerbirliği tertemiz tarihi olan 100 yıllık bir kulüp. İlhan ağabeyin de kişiliği ve Türk sporuna katkısı değerli. Onun anısı için her kulüp Gençlerbirliği’ne katkı vermeye çalışıyor.” tabirlerini kullandı.
“Gitmeye niyetim yok.” diyen Akdaş, şu biçimde konuştu:
“Benim için ‘Malı satacak, parasını alıp kaçacak.’ diyorlar. bu biçimde bir durum yok. Arda da mal da satılır fakat bunlar kulüp menfaati için yapılır. Benim ağzımdan bir defa ‘paramı kurtaracağım’ lafını duydunuz mu? Çalışanın, futbolcuların maaşlarını ödüyorum, hiç birinin alacağı yok. Lakin bunun da bir sonu var, tabansız kuyu değil. Kimse heveslenmesin 2,5 sene buradayım. 2,5 sene daha sonra genel şuraya giderim, kazanırsam devam ederim. Muhteşem Lig’e çıkıldığında 6 oyuncuya 6,5 milyon avro verildi. Kimse bunun hesabını sormuyor. Bu borç eski idarenin borcu. Kurlar artıkça borç da artıyor. Ben buradayım, gitmeye niyetim yok. İlhan ağabeye seçildiğim gün mezarı başında yemin ettim, ‘Bu kulübü eski haline getireceğim daha sonrasında bırakacağım.’ dedim.”
Dalcı: “Projeye geldik”
Başkent grubunun yeni teknik yöneticisi Mustafa Kolcu, “Gençlerbirliği, sahiden Türk futbolunda bir kültürü olan, ülke futbolunda lokomotif olan bir kulüp. Bunları düşününce ‘hayır’ demek kolay değil.” dedi.
Başkan Akdaş ile bir hafta süren görüşmeler yaptıklarını aktaran Kolcu, şu sözleri kullandı:
“Arzu ve taleplerimizi ilettik. Onlar da tüm gücüyle bu istek ve dileklerimizi yerine getirdi. Gayemiz, bulunduğu durumdan bir an evvel Gençlerbirliği’ni kurtarmak. Bu sene ve gelecek yılla alakalı bir projeye geldik. İnşallah bu sene daima birlikte bir güç birliği yaparak Gençlerbirliği’ni bulunduğu bu durumdan kurtaracağız. Gelecek dönem da inşallah Gençlerbirliği’ni layık olduğu Harika Lig’e tekrar çıkarmayı amaçlıyoruz. Önümüzdeki 6 maçta mevcut takımla tüm puanlara talibiz. Alacağımız her puan ikinci yarıda epeyce büyük avantaj olacak. Oyuncularımızın öz inançlarını tekrar yerini getirip, 6 maçlık dönemde azamî randımanı almaya çalışacağız. Transfer yasağının açılmasıyla ikinci yarı için aşikâr bir planlamamız var. İstişareler yaparak kulübü kurtarmak için gereken atılımlar her neyse kesinlikle daima birlikte yapacağız.”
Dalcı, teknik yönetici Taşkın Aksoy ile yolların ayrılmasının akabinde grubu maçlara çıkaran kulüp antrenörlerinden Medet Coşkun’un da teknik takımda yer alacağını kaydetti.