Annalena Baerbock, Xi Jinping’i Putin’e benzetiyor ve ona diktatör diyor

Beykozlu

New member
Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un Amerikalı yayın kuruluşu Fox News ile yaptığı röportaj internette tartışmalı bir şekilde tartışılıyor. Gazeteci Thilo Jung, 14 Eylül’de yayınlanan sohbetten bir alıntıyı eski adıyla Twitter olan X sosyal ağında paylaştı. Bir gönderisinde şöyle yazıyor: “1) Fox News’da Baerbock 2) Dışişleri Bakanı Xi’yi diktatör olarak nitelendiriyor.”

1) Fox News’da Baerbock
2) Dışişleri Bakanı Xi’yi diktatör olarak nitelendirdi

pic.twitter.com/EITbZVeTAo

— Tilo Jung (@TiloJung) 16 Eylül 2023
Görüşmede Baerbock, Almanya’nın gerektiği sürece Ukrayna’yı destekleyeceğini vurguladı. Daha sonra şöyle devam ediyor: “Eğer Putin bu savaşı kazanırsa, bu dünyadaki diğer diktatörler için nasıl bir işaret olur? Çin Devlet Başkanı Xi’ye ne dersiniz? Bu yüzden Ukrayna’nın bu savaşı kazanması gerekiyor.”


Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın


Yorumlarda kullanıcılar, Baerbock’un açıklamasını Almanya’nın itibarına zarar verdiği gerekçesiyle eleştiriyorlar. Bazıları ise Xi’ye yönelik “diktatör” tabiri konusundaki yaygarayı reddediyor ve Çin’in kendisini anayasada diktatörlük olarak adlandırdığına işaret ediyor. (Aslında anayasa, cumhurbaşkanının ülkeyi bir diktatör olarak yönetebileceğini söylemiyor; bunun yerine Çin Halk Cumhuriyeti’nin “halkın demokratik diktatörlüğü altında olduğunu” söylüyor.)

Röportajın tamamı şöyle Fox Haber’in web sitesinde.

Baerbock ABD’de çünkü BM genel tartışması önümüzdeki hafta Birleşmiş Milletler’de yapılacak. Scholz, Almanya’yı New York’ta Federal Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Federal Çevre Bakanı Steffi Lemke (her ikisi de Yeşiller) ve Federal Kalkınma Bakanı Svenja Schulze (SPD) ile birlikte temsil edecek. Dört siyasetçi Pazartesi günü özel bir yıldönümü kutlaması düzenleyecek: Almanya’nın Birleşmiş Milletler üyeliğinin 50. yılını kutlayacaklar. BM genel tartışmasının ana konusu büyük olasılıkla Ukrayna’daki savaş olacak.


 
Üst