boks zamanı | sıcak çevrimiçi

Adanali

New member
Zaman da mümkün olduğu kadar etkin bir şekilde kullanılabilmesi için planlanmalı ve organize edilmelidir. Bunu nasıl yapacağınızı timeboxing yöntemi ile ilgili bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Hayatımın bir noktasında şu cümleyi okudum: “İş, onu yapmak için mevcut zamanla orantılı olarak genişler“. Bu teorem, İngiliz sosyolog C. Northcote Parkinson tarafından icat edildi ve yaygın olarak Parkinson yasalarının en iyi bilineni olarak kabul ediliyor.

Başlangıçta, 1955’te Parkinson, kendi ülkesinin yönetiminde büyüyen bürokrasiye dikkat çekmek istedi. Bu adam bugünkü modern bürokrasimiz hakkında ne derdi? Belki de bayılırdı. Bazen kelimeler bir şeyi anlatmakta yetersiz kalır. Doğru kelimeler henüz icat edilmediği için.

Her halükarda, çalışma hayatımda bu yasanın şaşırtıcı sayıda durumda doğrulandığını deneyimledim. Geliştiriciler için mevcut zaman inanılmaz derecede değişken olmasaydı, bu o kadar trajik olmazdı. Çok fazla etkileyen faktör rol oynar. Bu nedenle, bir aktivite için çok fazla zaman kaldığı düşünülmemelidir. Bu durumda resmi tatili gözden kaçırmış olabilirsiniz ve çalışmak yerine boş zamanlarınıza odaklanmalısınız…

panzehir

Neyse ki, birkaç yıl önce zamanı verimli kullanmanın bir yöntemini okudum: zaman sınırlaması. Tecrübelerime göre, yukarıda açıklanan meşruiyeti ortadan kaldıran tam da bu yöntemdir. Bu nedenle bir “panzehir” den söz edilebilir.

Neyle ilgili? Basit ve basit bir şekilde ifade etmek gerekirse: bir görev üzerinde çalıştığınız süreyi siz tanımlarsınız. Bahsi geçen meşruiyete sınırlar getirilmekte ve manevra alanı ondan uzaklaştırılmaktadır.

Son blog yazımda kısa vadeli ve uzun vadeli görevler hakkında yazdım. Bir şeyleri takip etmek için kişisel görevleri bir listede yönetmeyi önerdim. Kullanışlı bir takviminiz varsa, bu yaklaşan her görev için bir zaman çerçevesi tanımlamanıza olanak tanır.

Görev bu zaman aralığında işlenir. Buraya kasıtlı olarak “değiştirildi” yazıyorum. Aslında “yap” kelimesini kullanmalıyım. Deneyimlerime göre, bu her zaman işe yaramaz. Bu gibi durumlarda, üzerinde çalışmaya başlamam, ancak öngörülemeyen bir sorunla karşılaşmam, onu çözmek için önlemler almam ve sonraki bir zaman çerçevesi belirlemem benim için önemlidir. Bu son derece yardımcı olur.

Pratik kullanım

Her zaman olduğu gibi, geliştiricilerin günlük işlerinde zaman sınırlamasını kullanmak için biraz planlama ve organizasyon gerekir. Bunlar temel “içeriklerdir”. Pek çok lezzetli yemekte olduğu gibi zeytinyağı ve sarımsak da temeli oluşturur.

Etkinlik listenizi nasıl alacağınızı zaten anlattım. Bu listenin öncelikli olması bize yakışıyor. Bir sonraki adım, bir aktivitenin ne kadar zaman alacağını düşünmektir. Merak etmeyin, bu süreyi tahmin etmek ne kesin bir bilim ne de psişik bir yetenektir. Ancak deneyim yardımcı olur. Hayatta sık sık. Yani takviminizde uygun bir süreye ihtiyacınız var. Bu kadar. Aşağı yukarı. Ama birazdan buna geri döneceğiz.

detaylar ve incelikler

Bu noktada bazı detaylardan ve inceliklerden bahsetmek istiyorum. Bir süredir takvimimde tam olarak iki renkle çalışıyorum. Bunlar turuncu ve kırmızı. İptal edebileceğim veya erteleyebileceğim zaman dilimlerini işaretlemek için turuncu kullanıyorum. Kırmızı ile işaretlenmiş zaman blokları sabittir. Dönem içinde planlanan işe gitmemem için mücbir sebep gereklidir.

Bu arada, planlama açısından benimle her şey mümkün. Birçok görev bir gün öncesinden planlanır ve ertesi gün işlenir. Çok kısa planlama ufku nedeniyle, kesinti olasılığı daha düşüktür. Ama aynı zamanda bir telefon görüşmesi veya kişisel toplantı sırasında doğrudan takvimime bir zaman bloğu koyarım ve konuştuğum kişiye söylerim. Bu, endişelerini ciddiye aldığım konusunda güven oluşturuyor ve muhatabımın geri bildirim almak için mümkün olduğunca erken plan yapmasına izin veriyor.

Bu arada, aynı zamanda yakından ilgilenmeyi hak ediyor: zaman dilimleri arasındaki zaman dilimleri. Bu, örneğin müşteriye trenle seyahat etmek anlamına gelmez. Benim için ayrı bir zaman bloğuna değer. Yani ömür boyu molalardan çok daha değerli. Örneğin, aile ile öğle yemeği yemek.

Ayrıca, mümkünse kendi yaşam hızınızda ilerlemelisiniz. Sabahları özellikle zinde olanlar, öğleden sonra kendilerini yaratıcı işlere ve idari işlere adayabilirler. Ancak dikkatli olun: Örneğin, farklı saat dilimlerinde birlikte çalışmak zorundaysanız, bunu kesinlikle dikkate almalısınız.

Zaman sınırlaması ile hiç çalışmamanın en iyisi olduğu günler de olabilir, bunun yerine günün size gelmesine izin verin. Bu da iyi.

gerçek meydan okuma

Şimdi asıl zorluğa geçelim. Başka bir şey olduğunu zaten duyurmuştum. Bu nedenle, timeboxing’i kullanmak için inanılmaz miktarda disipline sahip olmanız gerekir.

Henüz “hayır” demeyi öğrenmemiş ve kişisel görevlerini son derece dinamik bir ortamda yapmaya çalışan herkes sorunlarla karşılaşacaktır. “Hayır” kelimesinin hafife alınan değeri ile ilgili olarak ayrı bir blog yazacağım. Ancak, belirli bir süre içinde verimli bir şekilde çalışmak için bazen bir telefon görüşmesini görmezden gelmeniz gerekir. E-posta istemcinizin ve özel akıllı telefonunuzun iş yerinizden en az beş adım uzakta olmasına izin vermek de en iyisidir. Çünkü görmezden gelinen aramayı ve gelen e-postaları daha sonra cevaplayabilir ve kahvenizi yudumlarken özel akıllı telefonunuza bakabilirsiniz.

Günlük inceleme yardımcı olur

Bir iş gününün sonunda genellikle bir sonraki iş gününü ayrıntılı olarak planladığım için bu, günlük gözden geçirme için de iyi bir zamandır. Puanım neydi? Hangi zaman dilimini çok küçük veya çok büyük seçtim? Cuma öğleden sonra burada özel bir rol oynuyor çünkü haftaya dönüp en azından önümüzdeki haftayı planlamaya değer.

Herkes için değil, her durum için değil

Gerekli disiplin nedeniyle, zaman sınırlaması herkes için olmayabilir. Ne de olsa, disiplin bile güce mal olur. İnkar edilmemeli. Öte yandan, kaostan düzen çıkarmak bana çok daha fazla enerjiye mal oldu.

Olumlu yan etkileri de vardır. İstenirse, belirli bir görev üzerinde çalıştığınızı veya ertesi gün için ne planladığınızı birine söyleyebilirsiniz.

Günlük hayattan örnek

Yeri gelmişken, günlük hayattan zaman sınırlamasının olumlu etkilerini gösteren iyi bilinen bir örnek var. Diyelim ki bir misafir beklenmedik bir şekilde bizi ziyarete geleceğini duyurdu. Diyelim ki yaklaşık iki saat sonra gelecek. Dairenin temizlenmesi gerekmiyorsa o kadar da kötü olmaz. Bu iki saat içinde gerçekten temizlediğin şey, sonunda temizlemeye karar verdiğin koca bir Cumartesi ile hiçbir şekilde kıyaslanamaz.

Bunu akılda tutarak, sağlıklı ve yapılandırılmış kalın
Michael’ın

()

Haberin Sonu