Fransa’da fırıncılar sokağa indi

Adanali

New member
Fransa’da emeklilik ıslahatına yönelik reaksiyonlar sürerken, artan elektrik ve hammadde meblağlarından dolayı güç günler yaşadıklarını belirten fırıncılar, Fransa’nın başşehri Paris’te sokağa indi. Başkentteki Nation Meydanı’nda toplanan fırıncılar, Maliye Bakanlığına yürüdüler.

Fırıncılar, elektrik ve hammadde meblağlarının yanı sıra hükümetin uyguladığı çalışan emekçiler için işsizlik ve emeklilik üzere mecburî primler ile vergilerin altından kalkamadıklarını ileri sürdü.

Ellerinde baget ekmekler ve Fransa bayrakları ile yürüyen fırıncılar, darağacına astıkları cansız model ve getirdikleri tabut ile hükümete reaksiyon gösterdiler.

Gösteriye katılan Lucette Devale, “Bugün şova katıldım. Benim bir işim var konutuma ekmek götürebiliyorum. Çalıştığım fırın yardımıyla Geçimimi sağlıyorum. İşverenim fırını kapatırsa işsiz kalacağım, konutuma ekmek götüremeyeceğim. Macron hükümetinin bu yaptığı kabul edilir üzere değil, çalıştığım fırının kapanmasını istemiyorum. İşverenime dayanak vermek için buradayım” dedi.

Gösteriye katılan fırın çalışanı bir genç ise “Bizler Fransa’daki tüm fırıncı çırakları olarak işverenlerimizi destekliyoruz. Birfazlaca şeye artırım yapılırken baget ekmeğe yüzde 15 artırım yaptı hükümet, hiçbir fırın bunun altından kalkamaz, fakat hükümet bunları düşünmüyor” sözlerini kullandı.

Protestoya katılan fırıncı çift yaptıkları açıklamada, “Paris’teki fırıncı esnafı olarak, elektrik fiyatlarına yapılan artırımları protesto etmek üzere buradayız. Elektrik faturaları 2, 5 hatta 10 ile çarpıldığını görüyoruz. Un, tereyağı, şeker fiyatları arttı, biz bunları ürettiğimiz eserler için kullanmak zorundayız. Fırıncıların gelirinde yüzde 5 ila yüzde 10’luk bir düşüş olduğu kesin. Fakat bizim mamüllerin fiyatları hammadde yahut güç meblağları kadar artmıyor. Bütün bu artışları aktarmak isteseydik, mağazalardaki eserlerimizin fiyatını ikiye katlamamız gerekirdi. Bu mümkün değil. Baget fiyatını ikiye katlarsak daha az baget satarız. Daha az çalışana muhtaçlığımız olur. Lakin tüm çalışanlarımızı elimizde tutmak istiyoruz” dedi.