İtalya mültecilere karşı daha sert önlemler almaya karar verdi

Beykozlu

New member
Mülteci sayısının çokluğu nedeniyle İtalya Bakanlar Kurulu, göçmen akışına karşı daha sert önlemler alınmasına yeşil ışık yaktı. Bu, sınır dışı edilmeye kadar mümkün olan maksimum gözaltı süresinin uzatılmasını da içermektedir. Ayrıca Başbakan Giorgia Meloni başkanlığındaki kabine, orduya sınır dışı edilmek üzere özel gözaltı merkezleri kurma görevi verdi.

Kararlara göre, İtalya’ya yasa dışı yollardan giren kişiler geri gönderilmeden önce 18 aya kadar kabul merkezlerinde tutulabiliyor. Gözaltı altı ay ile başlar ve bu süre bir on iki ay daha uzatılabilir. Bu, yetkililere kalma hakkını kontrol etmeleri için daha fazla zaman tanıyacak ve ülkeye yasa dışı yollardan giren göçmenler doğrudan gözaltından sınır dışı edilebilecek. Bu, diğerlerinin yanı sıra İtalyan La Repubblica gazetesi tarafından da bildirildi.

Savunma Bakanlığı’nın düzensiz göçmenleri gözaltına alacak “yapılar” oluşturması gerektiği belirtildi. Bu nedenle bu kamplar ülkenin seyrek nüfuslu bölgelerine kurulmalıdır. Meloni, bunun “İtalyan şehirlerinde daha fazla rahatsızlık ve belirsizliğe” yol açmaması gerektiğini söyledi.


Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

İtalya yasadışı göçü engellemek için ek önlemler almaya karar verdi


İtalya Başbakanı Meloni, yasadışı göçü engellemek için ek “olağanüstü önlemler” duyurdu. Açıklamaya göre önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu refakatsiz çocuklar konusunu ele alacak: “Amacımız gerçek küçükleri korumak, şu anda olduğu gibi basit bir öz-sertifikaya sahip herkesin refakatsiz çocuklara yönelik devrelere girmesini önlemek. Toplantının açılışında Meloni, küçüklerin de dahil edilebileceğini vurguladı.

İtalya’nın Lampedusa adasındaki durum geçen hafta başında kontrolden çıktı. Salı ve Çarşamba günü toplam 7.000’den fazla insan birkaç saat içinde küçük Sicilya adasının limanına ulaştıktan sonra, ilk kabul sistemi zaten çökmenin eşiğindeydi ve orada 48 saat boyunca kaos hüküm sürdü. Ada hükümeti daha sonra olağanüstü hal ilan etmek zorunda kaldı.

Lampedusa, Tunus’un kıyı kenti Sfax’a 190 kilometre uzaklıkta bulunuyor ve yıllardır Avrupa’ya göçün sıcak noktalarından biri.
 
Üst