Kargalar ne kadar zeki?

Beykozlu

New member
Avlumuzda büyük bir ağaç var. Kız arkadaşım bunun bir çınar ağacı olduğunu söylüyor. O (çınar) o kadar büyük ki en uzun dalları dördüncü kattaki çalışma odamın pencerelerinden birkaç metre daha yüksek. Bu ağacı seviyorum, şehrin göbeğinde mevsimlerin rengarenk değişimini yakından yaşamamı sağlıyor. Ayrıca çınar ağacı doğal olarak gölge veriyor, güney cephede tüm pencereleri olan bir apartman dairesinde geçen yazın sıcağını bizim için daha katlanılabilir hale getirdi.

Bununla birlikte, bu muhteşem örnek, bu “ağaç ağacı”, aynı zamanda kuşlar için popüler bir yuvalama yeridir ve bu nedenle, yıllardır her baharda, bölgedeki güvercin ve karga çiftleri arasında kimin kim olduğu konusunda acı ama çabucak çözülen bir tartışma olur. merkezi konumdaki bu 5 yıldızlı şehir loftuna taşınabilme ayrıcalığına sahiptir. Çünkü bir şey net görünüyor: Bu ağaçta aynı anda iki kiracı olmamalı, konut sıkıntısı olsun ya da olmasın.

Kargaların güvercinlerden daha uzun gagaları olduğu iyi bilinir ve bu nedenle, bildiğim kadarıyla, eve 2015’te taşındığımızdan beri, ağacın tam ortasındaki yuvaya yaklaşık saniye civarında sadece kargalar veya diğer kargaburunlar yerleşti. kat seviyesi. Benim için sorun yoktu – güvercinlerin ötüşünü sevmiyorum ve tüylü komşularla hiçbir zaman sorun olmadı. Şimdiye kadar!

Çünkü geçen sene kargalar benim bilmediğim sebeplerle ikinci katta yaptıkları yuvalarda oturmak yerine penceremin hemen önüne yeni bir yuva yapmaya başladılar. Görünüşe göre bu, biraz daha genç, deneyimsiz bir çiftin meselesiydi, çünkü yer kesinlikle amatörce seçilmişti ve karga adamın bireysel çalışma adımları bana oldukça beceriksiz geldi. O yüzden geçen sene yuva bitmemişti. Ancak bu yıl, Bay Crow jun. projesine devam etti, günlerce küçük dallar getirdiğini ve bu sefer gerçekten daha ustaca dallandığını gördüm. Kısa süre sonra karısı (kargalar gerçekten de tek eşlidir) ilk kez oturdu.

İki karga yavrusu bir yuvada oturur ve ağızlarını açar.Sunil Sharma/dpa

Bir adım çok mu yoksa çok mu az?

O anda çok önemli bir hata olması gereken şeyi yaptım. Kargaların pencereme bu kadar yakın yuva yapmasını istemedim. Hayır, aşağıda belli bir mesafe vardı. Her zaman aç olan yavru kuşlar kesinlikle çok fazla yaygara çıkarır ve benim de işe konsantre olmam gerekiyor. Bu yüzden birkaç kez kargaların yuvaya girmeye çalıştığını görünce pencereye gittim ve onları korkutmaya çalıştım.

Üstelik balkona çıkıp oradan elime aldığım bir dala bir dal verdim ve sağlam yapısına rağmen yuvanın sallanmasına neden oldum. Bölgemi işaretlerken, olabildiğince tehditkar görünmeye çalıştım. Bunu yapmak için, kargaları ısrarla ağacın dibindeki hala boş yuvayı almaya ikna ettim, durum daha iyi olurdu, bir avuç taze dal ve yeni kadar iyi olurdu!

O an beni anlayacaklarını düşündüm mü bilmiyorum. Kargaların oldukça zeki olduğunu söylüyorlar. Her halükarda, işe yaramış gibi görünüyordu, karga kadın endişeyle kaçarken, kocası öfkeyle ağacın daha da arkasına çekildi ve gagasıyla anlamsızca dalları yonttu. Kuşların eylemlerin üzerinden atlama eğilimi olduğu bilinmektedir.

Ama sonra birkaç günlüğüne bir seyahate çıkmam gerekti ve kız arkadaşım da şehirde değildi. Döndükten sonra, kargaların yuvayı tekrar ele geçirdiğini ve bir karganın yuvada oturduğu sırada, altında muhtemelen üç veya dört yumurta olduğunu fark ettik.

Almanya biletindeki Bahn uzmanı:

Bahn uzmanı Almanya bileti hakkında: “Keşke ölecek kadar pahalı olsa”
  • hisseler
Kargaları yuvalarını yaparken rahatsız etmek bir şeydir, doğmamış yaşamla uyuyan bir yuvayı yok etmek başka bir şeydir. Tamam, kendi kendime düşündüm, bakalım durum nasıl gelişecek. Yavrularla işler çok gürültülü olursa, gelecek yıl daha tutarlı olurdum. Ama her şeyden önce: Yaşa ve yaşat!

O andan itibaren artık kargaları rahatsız etmedim, benim için bitmişti. Tabii ara sıra penceremi açtım ve yuva tam burnumun önündeydi ve şişman olan şişmişti. Ama artık onları kovmaya değil, daha çok ikna etmeye çalışıyordum (Peki, zamanı ne zaman?). Komşuysan iyi komşu ol!

Aniden bir saldırı

Dün öğleden sonra Kaufland’daydım ve dönüş yolunda oldu. Aniden boynumda bir tırmalama ile birlikte hafif bir gümleme hissettiğimde evimizden hala yaklaşık 60 metre uzaktaydım. Gerçekten acı verici değildi, ama şok oldum ve tepemde bir karga uçtuğunu gördüm. Sonra döndü ve benden birkaç metre ötedeki bir ağaca, başka bir karganın tünediği bir dala tünedi. Ne olduğunu tam olarak anlamamış olsam da ağacın olduğu yöne doğru kargaya aklının yerinde olup olmadığını sordum.

Kıpırdamamış, neredeyse kayıtsız görünüyordu. Ayrıca hangisinin bana saldırdığını da anlayamadım. Hâlâ biraz kararsız, yoluma devam ettim ve iki, üç adım sonra ikinci bir saldırıyla sırtımı döndüm. Yine bir gümbürtü ve boynumda pençeler hissettim. Şimdi biraz korkmaya başlamıştım!

“On kez Afganistan, erkek”: Federal polis Oder’de devriye gezerken
  • hisseler
Aklıma Hitchcock’un Kuşları geldi. Bu sefer karga yanımdan uçup evimizin karşısındaki bir oluğa konarken ikinci karga arkamda kaldı. Etrafımın sarıldığını hissettim ve sırtım evin duvarına dönük olarak ön kapıya kadar son metreleri sürünerek ilerledim. Bana doğru gelenler şaşırmış olacak ama görünüşe göre saldırıyı kimse görmemiş.

Eve geldiğimde böyle bir şeyin daha yaygın olup olmadığını araştırmaya başladım. Ve aslında benzer saldırılar belgeleniyor, hatta Haberlarla belgeleniyor. Yıllar önce Bochum ve Dresden’de ve ayrıca Kreuzberg’de birkaç kişinin tarif edilen şekilde saldırıya uğradığı benzer vakalar vardı. Hatta polis o sırada halkı uyardı ve şapka takmalarını istedi!

Kapşonlu karga yaklaşıyor

Kapşonlu karga yaklaşıyorMarcus Bosch/imago

Çözüm: Şimdilik yanınıza bir şemsiye alın.

Ama şimdi sorum şuydu: Bu çarpışmaların, hatta bu vücut kontrollerinin, ağacımızın dördüncü katında olanlarla bir ilgisi olup olmadığı ve ne şekilde olduğuydu. Saldırgan karga adam mıydı? Eğer öyleyse, özellikle beni mi seçti? Ve ikinci karga şans eseri orada mı oturuyordu yoksa suç ortağı mıydı, yani saldırı önceden planlanmış mıydı?

Daha sonra, güvenli tarafta olmak için bir su terazisi ile silahlanmış olarak, ikisinin hala orada oturup oturmadığını ve orada başka insanların benzer bir şey yaşayıp yaşamadığını görmek için ağaca geri döndüm, ancak faillerden veya diğerlerinden hiçbir iz yoktu. kurbanlar. Bu yüzden her zamanki gibi eve ve işe gittim.

Bu hikaye buraya kadar tamamen gerçektir ve bundan sonrası da doğrudur. Yemin ederim! Bu sabah dişçi randevum vardı. Bu yüzden dünden tamamen farklı bir zamanda farklı bir ceketle ve bu kez bisikletim ile farklı bir yönde yola çıktım. Yüz metre sonra, zaten başka bir sokağın köşesini dönünce, aniden boynumda donuk bir gümleme hissediyorum.

Yapay zeka bir gözetim kabusu haline gelmeden düzenlenebilir mi?

Yapay zeka bir gözetim kabusu haline gelmeden düzenlenebilir mi?
  • hisseler
Kalın başlık onu biraz yastıklıyor ve başlık yüzünden pençeleri hissetmiyorum. Ama ne demek istediğimi biliyor musun? Kargaların gerçekte ne kadar zeki olduklarını neden soruyorum? Ve ayrıca bilmek istediğim şey, ne kadar kırgın? İletişim, özellikle daha büyük gruplarda nasıl çalışır? Ve şimdi bir sorunum var mı? Kuzgunla sığır eti istemiyorum!

Bu yüzden Wildvogelhilfe’deki bir numarayı aradım. Çok arkadaş canlısı ve yetkin irtibat kişisi hiç şaşırmadı, muhtemelen Berlin’de günde birkaç kez benzer saldırılar oluyordu, davranış yılın zamanı için alışılmadık değildi, neredeyse hiçbir zaman ciddi yaralanmalar olmadı. Ve evet, kargalar yüzleri tanıyabilir, bu yüzden tekrar eden bir hareket olabilir. Türlerin korunması nedeniyle bu tür yuvaların yeri değiştirilmemelidir. İpucu: dışarı çıkarken yanınıza bir şemsiye alın.

Yani önümüzdeki birkaç hafta içinde en güzel güneşte şemsiyesi açık ve sırtı duvara dayalı olarak sokaklarda yürüyen bir adam görürseniz – şaşırmayın, o benim!

Bu, açık kaynak girişimimizin bir parçası olarak gönderilen bir giriştir. İle açık kaynak Berliner Verlag, serbest yazarlara ve ilgilenen herkese ilgili içeriğe ve profesyonel kalite standartlarına sahip metinler sunma fırsatı verir. Seçilen katkılar yayınlanacak ve onurlandırılacaktır.