“Kazanamazsam, özellikle Almanlar beni çarmıha germeye çalışacak.”

Beykozlu

New member
Ev
Berlinale
Berlinale’de Boris Becker: “Kazanamazsam, özellikle Almanlar beni çarmıha germeye çalışacak.”

İki ay öncesine kadar hapisteydi, şimdi Berlinale’de Boris Becker hakkında bir film gösteriliyor. Basın toplantısındaki sorular sadece dostça değildi.

Soren Kittel

Eski tenis profesyoneli ve kahramanı Boris Becker, filmin fotoğraf çekiminde duruyor

Eski tenis profesyoneli ve kahramanı Boris Becker, Berlinale’nin bir parçası olarak “Boom! Boom! The World vs. Boris Becker” filminin fotoğraf çekiminde fotoğraf duvarının önünde duruyor.Soeren Stache/dpa

“Boom! Boom! The World vs. Boris Becker” İsveçli bir gazeteci aslında küstahça bir soru soruyor: Becker size onu tam olarak neyin hapse attığını kısaca tekrar söyleyebilir mi? Filmde bu pek iyi anlatılmamış. Kürsüde, yönetmen Alex Gibney sessizce öfkelenir ve hostes, bu sorunun bire bir röportajda daha iyi yanıtlanabileceğini söyleyerek durumu çözer.

Bu sorunun mümkün olması bile Almanya’nın en büyük tenis yıldızının hayatıyla ilgili belgelerin hassas boşluklara sahip olduğunu gösteriyor. Hayatının skandalları, ön sayfalardaki evlilik dışı maceralar ve ayrıca mali skandallar – en iyi ihtimalle bunlara değinilir. Her şeyden önce, film bir sporcunun yükselişini konu alıyor.

“Boom! Boom! The World vs. Boris Becker” için yönetmen Gibney Becker ile iki kez röportaj yaptı. Bir kez 2019’daki pandemiden hemen önce ve ardından 2022’de, cezasından iki gün önce. Nisan 2022’de Londra’da iflas eden yöneticilerinden milyonlar değerindeki varlıkları sakladığı için.Yabancı mahkumlara özel düzenleme nedeniyle 231 günün ardından Aralık ayı ortasında serbest bırakıldı.Film, bu röportajdan bir sahne ile başlıyor. o da ağlıyor.

Becker, o sırada hayatının geri kalanının nasıl olacağını bilmediğini söylüyor. Ancak sekiz ay sonra sağ salim çıkabildiğim için mutluyum ve ailemle birlikte yeni hayatıma başlayabildiğim için minnettarım.” Özellikle Almanya’da buna genellikle izin verilmiyor, çünkü insanlar bir insanın değişebileceğini görmek istemiyor” diyor. Ama o değişti ve artık daha mütevazı. BT.”

Açıkça bir süperstar için bir basın toplantısı. Tenis profesyoneline pek çok soru geliyor, çoğu filmi övüyor ve kibarca “tenisin ona ne kazandırdığını” veya “en sevdiği filmin” ne olduğunu soruyor. Becker, bu tür soruları yanıtlamakta da çok belirsiz (“Sean Penn’in oynadığı filmleri severim”), görünüşe göre Oscar ödüllü bir yönetmenin yaptığı bir filmle Berlinale’de bir yıldız olmaktan gurur duyuyor. Filmlerin kendisi için her zaman önemli olduğunu kendisi söylüyor, onun için iyi bir akşam iyi bir filmi de içeriyor.

Becker ayrıca son beş yılın yorucu yıllar olduğunu söylüyor. Sanki kurgu odasında oturmuş kararları vermiş ya da John McEnroe ya da Björn Borg gibi yol arkadaşlarıyla röportajları kendisi yapmış gibi. Ancak Becker muhtemelen beş yıl içinde çok şey yaşadığını ve mali sorunlarıyla sık sık manşetlere çıktığını düşünüyor. İki ay önce çıktığı hapishane filmde görünmüyor.

Boris Becker, “Hayatın inişleri ve çıkışları var ve tenis kariyerim beni buna çok iyi hazırladı” diyor. Tenis sayesinde hapishane için bir şeyler bile öğrenebildi. “Bugün için bir planın var ve bunun böyle yürümeyeceğini anlıyorsun.” Bugün olan, yarın hakkında hiçbir şey söylemez. “Bir sonraki köşede neyin gizlendiğini asla bilemezsin.”

Becker’a meslek günlerinde hap bağımlılığı da sorulur. Becker, “Kazanan bir tenis makinesi olarak hayat göründüğünden çok daha zor,” diyor. Her zaman çalışmak zorundasın. Profesyonel bir tenisçi olarak normal bir hayat sürmek imkansızdır. “Her oyuncunun bununla, bu beklentilerle başa çıkmanın bir yolu var. Kazanamazsam, özellikle Almanlar beni çarmıha germeye çalışacak.”

Çoğu soruyu İngilizce yanıtlıyor ki bu da uygun çünkü filmin bir noktasında ABD’de rahat hissettiğini çünkü her yerde bir tenis efsanesi olmadığını söylüyor. Ancak basın toplantısında kendisine Almanca olarak iki soru soruluyor ve ardından Almanca yanıt veriyor: İlki dostça ve sadece nasıl olduğunu soruyor. İkincisi biraz kaba ve onu hapisten yeni çıkmış olmasına rağmen yeniden lüks bir hayat sürmekle suçluyor.

Her iki soruya da verdiği yanıtlar benzer: “Özgür olmak iyi hissettiriyor ve hepimiz daha iyi insanlar olmak için çabalamalıyız.” İkinci soruya sadece “37 yıldır beni eleştirenler oldu, benim burnumu, kadın zevkimi beğenmeyenler oldu. Hiçbir zaman herkesi memnun edemedim” diyor. “Kalbinin derinliklerinden gelen” bir tenis oyuncusu olduğu için tenis hakkında konuşmayı tercih ediyor.