Macaristan, Putin’i kendi topraklarında tutuklamayacak

Beykozlu

New member
Ev
Ukrayna
Macaristan, Putin’i kendi topraklarında tutuklamayacak

Orban’ın genelkurmay başkanı, Putin için tutuklama emrinin Macaristan’da yasal olarak bağlayıcı olmadığını söyledi. Hükümet bunu “tırmanma yönünde” bir adım olarak görüyor.

Vladimir Putin (solda) ve Viktor Orban: Macaristan, Putin’i kendi topraklarında tutuklamaz.AP aracılığıyla Zoltan Mathe/MTI

Macaristan, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden (UCM) tutuklama emri alan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i topraklarında tutuklamayacak. Başbakan Viktor Orban’ın genelkurmay başkanı Gergely Gulyas Perşembe günü yaptığı açıklamada, tutuklama emrinin Macaristan’da yasal olarak bağlayıcı olmadığını söyledi. UCM’nin Roma Tüzüğü, “anayasaya aykırı” olacağı için resmi olarak Macar yasalarına dahil edilmemiştir.

Budapeşte hükümeti, Putin aleyhindeki tutuklama emri hakkında yorum yapmak istemedi. Gulyas, kararın “en mutlu” olmadığını, ancak “barışa değil, tırmanmaya yönelik” bir adım olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz Cuma günü UCM, Ukrayna savaşı sırasında binlerce Ukraynalı çocuğu Rusya’ya kaçırdıkları iddiasıyla Putin ve çocuk hakları komiseri Maria Alexeyevna Lvowa-Belowa hakkında tutuklama emri çıkardı. Rusya, Çin ve ABD dahil bazı ülkeler ICC’yi tanımıyor. Macaristan’ın sağcı milliyetçi Başbakanı Viktor Orban’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile yakın bağları var.

Ukrayna ve ICC, ülke ofisi açılması konusunda anlaşma imzaladı

Bu arada mahkeme, ICC ve Ukrayna’nın Perşembe günü bir ülke ofisi kurmak için bir anlaşma imzaladığını söyledi. Ukrayna için anlaşmayı Hollanda’nın Lahey kentinde imzalayan Ukraynalı Başsavcı Andriy Kostin, “Bu sadece bir başlangıç, iyi bir başlangıç” dedi. ICC orada dayanır.

Kostin, “Siyasi veya askeri konum” ne olursa olsun, “Ukrayna’da suç işleyen tüm failler adalet önüne çıkarılana kadar rahat etmeyeceğimize inanıyorum” dedi.

Merkezi Lahey’de bulunan ICC, en yüksek uluslararası mahkemedir ve 2002’den beri savaş suçları gibi özellikle ciddi suçları kovuşturmaktadır. Halihazırda yedi ülke ofisi bulunmaktadır.

Birçoğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Mali ve Uganda gibi Afrika ülkelerinde bulunuyor ve Gürcistan’da da bir ofisi var. UCM, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başlamasından kısa bir süre sonra iddia edilen savaş suçlarıyla ilgili soruşturma başlatmıştı.

bilgi kutusu resmi