Neden sadece iklim etiketlerini merak edebiliyorum?

Beykozlu

New member
Şimdiye kadar sözde iklim çıkartmaları hakkında sessiz kaldım çünkü beni etkilemediler. İstedikleri şey benim için o kadar eski bir şey ki, ona sadece hafifçe gülümseyebiliyorum.

Koyu siyah Aşağı Ren’de pek eğlenceli olmayan kırmızı-yeşil bir evde büyüdüm. Hep düşmandık, hep farklıydık. 1980’lerde, okul arkadaşlarımın ebeveynleri hala Batı Almanya’daki ekonomik mucizenin büyümesini teşvik etmekle meşguldü, ancak Köln’den buraya taşınan akademisyenler olan kendi ebeveynlerimin kafalarında uzun süredir yeni fikirler vardı. Annem, tabiri caizse, Yeşiller’in kurucu ortaklarından biriydi ve daha sonra on yıllar boyunca memleketimdeki çevre ve insan hakları partisinin başkanıydı.

Yani müşteri kitlesinin içini de dışını da biliyorum, bu insanlar evimize gelip gittiler. Gece boyu süren tartışmaları, hararetli kafaları, ahlaki standartları, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için koşulsuz ve oldukça mücadeleci arzuyu biliyorum, hepsini annemin sütüyle emdim.

Aktivist Tadzio Müller, Bali öfkesi üzerine: “Ben de son yıllarda uçtum”

Tüm karşı argümanları da biliyorum, çocukken bile bana atıldılar, eğer biri onları annemden değil de altı yaşında bir okul çocuğu olarak benden çıkarmak için küstahlığa sahip değilse. O zamanlar babası bir sigorta şirketi işleten ve FDP belediye meclisi üyesi olan bir sınıf arkadaşım Daniel’in bir sabah okula giderken agresif bir şekilde sormak için beni nasıl beklediğini asla unutmayacağım. neden evden çıkıyorduk ve komünist olsaydık arabamız olurdu. O zamanlar komünistlerin ne olduğunu bile bilmiyordum.

Elbette bu ideolojik olarak renkli çocukluk beni bugüne kadar şekillendiriyor. Su akarken dişlerimi fırçalamaktansa elimi kesmeyi tercih ederim. Elektrik veya ısıtma sağlayıcıları da benim için fiyatları artırıyor, ancak doğal olarak mümkün olduğunca az elektrik kullanıyorum ve bir odayı yalnızca kışın en çok zaman geçirdiğim kışın ısıtıyorum. çünkü banyoyu kullandığınız günde birkaç dakikaya değmez. Bana göre bu tamamen normal bir davranış.

Münih'teki son nesil eylemler.

Münih’teki son nesil eylemler.Alexander Pohl/resim

Ekolojik ayak izim küçük ama başka sorunlarımız var

Ben de küçükken anne babama başkaldırmıştım: Odalardan çıkar çıkmaz odaların ışıklarını açık bırakarak. Ampul 15 dakika bile fazla yansa, babamı duvara tırmandırabilirdi. Banyoda pencere açıkken radyoyu açtığımda, babam iki kat aşağıdan uzun zaman önce banyodan ayrıldığımı duydu. Hemen tüm evin elektriğini kesti.

Yani bu iklim çıkartmalarının bana öğretecek pek bir şeyi olmadığını hayal edebilirsiniz. On yılı aşkın bir süredir fazla et yemedim, o kadar uzun süredir arabam olmadı ve zaten hiçbir zaman uzun mesafeli seyahatlere özellikle düşkün olmadım. 15 yıl Münih’te yaşamama rağmen tabii ki ben de kayak yapmıyorum. Ekolojik ayak izim çok büyük olmamalı; Hiç hesaplamadım. Hiç çocuk sahibi olmak istemedim.

Yani iklim çıkartmalarıyla yan yana durduğumu düşünebilirsiniz, ama bunu rapor edemem. Senden oldukça şüpheleniyorum.

Son neslin fikri çoktan eskidi

Son neslin fikri çoktan eskidi

Bunun nedenlerinden biri de annemin çok zeki bir kadın olmasıydı. Ekolojik sorun, 50 yıl önce, Club of Rome’un bugün başımıza gelen tehlikeler konusunda uyarmasının ardından onun için önemliydi. Ancak sivil haklar onun için daha da önemliydi. Unutmayın: Yeşiller, ilk günlerinde bir sivil haklar partisiydi. Her şeyi doymuş eski partilerden farklı yapmak istediler, oy vermek için kafalar değil, içerik, insanları yönetmek için ince çizgili perçinler değil, “aşağıdan” seçim programları geliştirmek istediler.

Gücü elit çevrelerden sokaklara, ailelere, sandıklara geri getirmek istediler. Diğer partilerin seçim müşterileri için belirledikleri sosyal statüden oldukça bağımsız. Gerçek demokrasi istiyorlardı. Kadınlar konusunda, göçmenler konusunda, çevre konusunda aydınlanma ruhuyla dünyayı daha eşitlikçi hale getirebileceklerine inanıyorlardı. Ve onların temsilcileri kendilerini her zaman savundukları yaşam tarzının temsilcileri olarak görmüşlerdir. Bazıları bunu abarttı, sadece eko-kıyafetler ve İsa terlikleriyle koşturuyor. Anton Hofreiter, parti üyeliği bugün hala uzaktan görülebilen klasik Yeşillerden biridir.

Berlin'de Bündnis 90 Die Grünen'in parlamento grup lideri Anton Hofreiter.

Berlin’de Bündnis 90 Die Grünen’in parlamento grup lideri Anton Hofreiter. Görüntü muhafazası/imago

Neden büyük balığa bu kadar nadiren hitap ediyorlar?

Ama aynı zamanda yeni Yeşiller’in de bir nevi temsilcisi, benim çok az ilgim var. Yeşiller 1999’da Joschka Fischer ile Kosova’da savaşa girdiğinde annem partiden ayrıldı. Onlar ve en yakın müttefikleri için bu, o zamanki kurucuların inançlarına ihanetti. Hiçbir savaş bir daha asla Alman topraklarından ve Almanların katılımıyla başlamamalıdır. Annem o sırada kendi Sivil Haklar Partisi’ni kurdu ve mutlu bir şekilde devam etti.

Bugün bile bazı Yeşiller Partisi seçmenleri, daha birkaç ay önce seçim kampanyasında savaş bölgelerine silah sevkiyatını durdurmak için kampanya yürüten partileri tarafından ihanete uğramış hissediyorlar. Bu benim için yeni bir şey değil. Çünkü Yeşiller, bir zamanlar çok uzun süredir savundukları şeyden uzaklaştılar. Kadın sorunu, göçmen sorunu, çevre sorunu onlardan önceki nesiller boyunca mücadele edildi, bugün yeni sorunlarla o zamandan farklı bir toplumumuz var. Kimin umurunda? Bugünün Yeşilleri’nin çok iyi tanıdığım geçmişin Yeşilleri ile pek ortak noktası yok. Oyuncularının birçoğu, 20 veya 30 yıl önce aynı kariyeri tamamen farklı partilerde yapacak olan kariyeristlerdir.

Yeşillerin, kendi yaşam tarzlarını insanlara empoze etmek isteyen, ahlaki açıdan asidik bir yasaklama partisi oldukları yönündeki eleştirilerini anlayabiliyorum. Alışkanlıklarınızı değiştirmek asla kolay değildir. Özellikle de neye iyi gelmesi gerektiğini anlamadıysanız. Çoğu zaman dünya, Alman karakterinden kurtulmalı ki bu, dünyaya pek iyi gelmedi ve neden Almanlar, ABD’de veya Çin’de hiç kimse çevreyi koruma konusunda ötmezken, günlük yaşamlarında günün her saati kendilerine patronluk taslanmasına izin versin? Sadece “iyi adamlar” arasında olmak için mi? Bu, kolayca göz ardı edilemeyecek bir karşı-argümandır.

Bündnis 90/Die Grünen Bettina Jarasch'ın bir numaralı adayı.

Bündnis 90/Die Grünen Bettina Jarasch’ın bir numaralı adayı. Paul Zinken/dpa

İklim çıkartmalarının davranışı bana daha da saçma geliyor. Onlarca yıldır çevre karşıtı politikalar izleyenlerin parti genel merkezine neden yapışmıyorlar? Davranışları en büyük iklim günahlarından sorumlu olan şirket merkezinde neden olmasın? Neden büyük balığa bu kadar nadiren ve küçük adama bu kadar sık hitap ediyorlar?

Bunun çevrecilerin orijinal hedefleriyle neredeyse hiçbir ortak yanı yok ve kesinlikle sivil haklar hareketinin gerçek hedefiyle de değil.

Bu, iki iklim aktivistinin (bu arada, hareketten uçanlar sadece onlar değil) Tayland’a kaçışıyla en belirgin hale geldi. Evet, hala çok genç ve evet, birkaç haftada bir uzun mesafeli seyahat rezervasyonu yaptırmanın normal olduğu ve çok fazla kaynak tüketen yüksek teknoloji cep telefonlarıyla, sürekli azalan bozulmamış bir nesilde büyüdüler. doğa dünyanın en ücra köşelerini aydınlatıyor. Ama iklim tutucular ve sözde son nesil ve Fridays for Future’ın takipçileri, her zaman eski nesilleri geleceklerini çalmakla suçlayanlar değil mi? Kendiniz daha iyi yapmazsanız, bu argüman nasıl ciddiye alınabilir? Ya da daha kötüsü?

Ancak en utanç verici şey, her şeyi daha da kötüleştiren ve son nesli herhangi bir tartışma temelinden mahrum bırakan bahane: İklim etiketleri Tayland’a iklim etiketleri olarak değil, özel kişiler olarak uçtu. Evet, iklim tutkalı olarak uçmayı tercih etselerdi, o zaman orada aktif olarak keşif yapabilirlerdi.

Görünüşe göre bu gençlere dünyayı anlatmak yerine, dünyayı anlatmak gerekiyor. Ve başkalarını her gün yapmakla suçladıkları bir şey için onları savunmayın. Su vaaz etmek ve şarap içmek Mukaddes Kitapta zaten hoş karşılanmıyordu. Aslında yeni bir şey yok. Ve yine de her zaman çok güncel.