Öpüşme skandalından sonra grev: RFEF derneği İspanyol kadın futbolculara ültimatom verdi

Beykozlu

New member
Basında çıkan haberlere göre, İspanyol futbol federasyonu RFEF, öpüşme skandalında öne çıkan milli oyunculara organizasyonda personel değişikliği teklif etti, ancak aynı zamanda bir ültimatom da verdi. İspanyol radyo istasyonu Onda Cero’nun haberine göre dünya şampiyonları, milli takımda tekrar oynayıp oynamayacaklarını en geç gece yarısına kadar duyurmalı.

Yayıncı, saat 12.00’ye kadar futbolculardan herhangi bir yanıt alınamaması halinde federasyonun bunu ret olarak yorumlayacağını bildirdi. Daha sonra birkaç yıl süren para cezaları ve yasaklar uygulanabilir. Başlangıçta RFEF veya oyunculardan resmi bir onay gelmedi. Zaman çok önemli çünkü yeni teknik direktör Montse Tomé’nin Perşembe günü İsveç’e karşı ve ertesi Salı günü İsviçre’ye karşı oynanacak Milletler Ligi maçlarında hangi futbolcuları bekleyebileceğini bilmesi gerekiyor.


Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın

RFEF Başkanı Pedro Rochas’ın görevden alınması çağrıları


Ağustos ayında Dünya Kupası’nı kazanan 23 İspanyol futbolcudan 21’i ve diğer 18 üst düzey oyuncu, diğer şeylerin yanı sıra Cuma günü RFEF Başkanı Pedro Rochas’ın görevden alınması çağrısında bulundu. Bu ve diğer talepler karşılanıncaya kadar İspanya adına rekabet edemeyecekler. Ancak kısa bir süre sonra RFEF, Rocha’nın “bir sonraki seçimlere kadar İspanya Kraliyet Futbol Federasyonu’ndaki (RFEF) geçiş sürecine liderlik edeceğini” söyledi. Yeni seçimin gelecek yılın başından önce yapılması planlanmıyor.

Oyuncular, dünya şampiyonu Jennifer Hermoso’yu sorulmadan dudağından öpen RFEF Başkanı Luis Rubiales’in istifasının ve teknik direktör Jorge Vilda’dan ayrılığın yetersiz olduğunu düşünüyor. Mundo Deportivo gazetesi, Rubiales’in halefi olarak tercih ettiği Rochas’ın yanı sıra diğer yetkililerin de istifasını talep edeceklerini yazdı.

Buna göre derneğin genel sekreteri Andreu Camps ve basın departmanından bir çalışanın da, eğer oyuncuların isteği varsa, görevden alınması gerekiyor. Bunun nedeni, Sidney’deki ödül töreninden kısa bir süre sonra dernekten Hermoso’nun söylemediği sözlerin söylendiği bir bildiri dağıtmalarıydı.
 
Üst