PowerPoint Ders Kaydı: Bir Saha Raporu

Adanali

New member
Geçenlerde online bir konferans verdim. Bütün bunlar evden birkaç yüz kilometre uzaktaki bir stüdyodan. Güvenli tarafta olmak için, konferansın bir videosunu önceden kaydettim: Sesli ve görüntülü yorumlarımı içeren Konferans. Ne de olsa, biri ya da diğeri gelmiş olabilir: hastalık, ev kazası, araba arızası. Sadece birkaç engeli adlandırmak için. Sürprizler söz konusu olduğunda hayatın oldukça yaratıcı olduğu bilinir.

1982 doğumlu Michael Keller, tercihen lojistik alanında ABAP programlama dilini kullanarak profesyonel olarak SAP ERP sistemleri için uygulamalar geliştirmektedir. Yönetilebilir ve dolayısıyla sürdürülebilir yazılım mimarileri oluşturmak için modern ABAP’ı kullanmakla özellikle ilgileniyor. Aynı zamanda, her gün eski kodla anlamlı bir şekilde nasıl çalışılacağını merak ediyor.

Şimdi ne kadar uygun çalıştığı benim için daha da şaşırtıcıydı. PowerPoint’ten istediğinizi düşünebilirsiniz. Ama en azından benim çevremde, uygulama çok yaygın ve neredeyse tüm bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlarda yüklü. Tamam, görünüşe göre sunumların çoğu onunla oluşturulmuş ve birçok kullanıcının yazılımla ilgili az çok deneyimi var.

Sunumumun kaydını aramadan önce, o gün nasıl çalıştığıma bağlı olarak birlikte çalışıp çalışmayabilecek farklı yazılım bileşenlerinin kafa karıştırıcı bir karışımını bekliyordum. Ama bakın, PowerPoint bugünlerde bu zorluğun üstesinden kendi başına geliyor. Sürpriz kaynak!

Kayıt, “Kayıt” bandı yardımıyla yapılabilir. Oradan, geçerli slayttan veya sunumun başından itibaren kayda başlarsınız. Kamera ve mikrofon gereklidir. Benim durumumda, her ikisi de tanınmış bir üreticinin orta sınıf web kamerasına entegre edilmiştir.

Benim için, yorumlarımı slayt başına kaydetmem gerektiği hemen anlaşıldı. PowerPoint daha sonra her slaytta ekranın sağ alt alanında bir video penceresi olarak görüntüler. Görüntülenmekte olan slaydın kaydını istediğiniz zaman silebilir ve yeniden kaydedebilirsiniz – güzel. Sonuçtan memnun kalana kadar bazı slaytları birkaç kez kaydetmem gerekti.

Biraz pratik ve zamanın ardından 35 dakikalık sunumumu kaydetmeyi başardım. PowerPoint dosyası, orijinal 400 KB’den birkaç 100 MB’a hızla büyüdü.

Kayıt tamamlandıktan sonra videoyu dışa aktardım. 720p’de grenli göründüğü için 1080p’de çıktı aldım. Dönüşüm şaşırtıcı derecede uzun sürdü. Hafızamda, onca konuşmadan sonra bir fincan kahvenin uzunluğu. 32 GB RAM’e sahip AMD Ryzen 5 2400G cihazım kesinlikle meşguldü. Sonuç: yaklaşık 350 MB’lık bir mp4 dosyası.

Sonuç etkileyiciydi. Artı: Bir dosya barındırma hizmeti ve hızlı bir İnternet bağlantısı aracılığıyla 350 MB’ı birkaç yüz mil ötedeki iş arkadaşlarınıza kolayca sunabilirsiniz.

Son olarak tavsiye edilir. Bu arada, daha sonra varmak sorun değildi. Dönüş yolculuğunda, sakince, bazen durarak, A3 otoyolunun birçok kilometresini bir saat boyunca bakabildim: sayısız şantiyeden birinde bozulan bir kamyon.

Yukarıda yazıldığı gibi: Hayat sizi her zaman şaşırtır. Biraz “güvenliğiniz” varsa sorun değil.

Bunu göz önünde bulundurarak düzenli ve yapılandırılmış kalın

senin Michael’ın

(rm)

ana sayfaya