Salman Rushdie saldırıdan sonra: “Çok şanslıydım”

Beykozlu

New member
Ev
Haberler
Salman Rushdie saldırıdan sonra: “Çok şanslıydım”

Yazar Rushdie, organizatörlere her zaman çılgına dönmemelerini tavsiye etti – ancak belirli bir güvenlik seviyesinin garanti edilmesi gerektiğini söylüyor.

04/12/2023 | 04/12/2023 – 21:04 tarihinde güncellendi

Yazar Salman Rushdie, bir etkinlikte saldırıya uğradığından beri tek gözü kör.Henning Kaiser/dpa

Londra–İngiliz-Hint yazar Salman Rushdie, sekiz ay önce bir okuma sırasında suikasta kurban gittikten sonra iyileştiği için minnettar. “Son derece şanslıydım. Haftalık Die Zeit gazetesine konuşan Rushdie (75), saldırgan vücudumun herhangi bir yerine vurmuş olsaydı, hikayem sona erecekti. O noktalara vurmadığına sevindim. Ve sonra vücudun inanılmaz bir iyileşme yeteneği var gibi görünüyor.”

Rushdie, Ağustos ortasında New York’un dışında bir etkinlikte bir adam tarafından saldırıya uğradı ve ciddi şekilde yaralandı – o zamandan beri bir gözü kör. Rushdie, onlarca yıldır dini fanatikler tarafından zulüm gördü. 1989’da dönemin İran devrimci lideri Ayetullah Humeyni, “Şeytan Ayetleri” romanı nedeniyle yazarın öldürülmesini istedi.

Salman Rushdie:

Salman Rushdie: “Henüz bu ormandan çıkmadım”
  • hisseler
Rushdie: “Bu adam bana doğru koştuğunda kimse onun yolunda durmadı”

Rushdie, okumayı düzenleyenleri güvenlik önlemlerinin olmaması nedeniyle eleştirdi. Organizatörlere her zaman çılgına dönmemelerini tavsiye etti, ancak belirli bir güvenlik seviyesinin garanti edilmesi gerekiyor. 75 yaşındaki gazeteye verdiği demeçte, “Maalesef bu yerde hiçbir şey yapılmadı.” “Ve bu bir hataydı. Bu adam bana doğru koştuğunda kimse önümde durmadı.”

Rushdie’nin yeni romanı “Zafer Şehri” Almanca çevirisiyle 20 Nisan’da yayınlanacak. Yazara göre, roman üzerindeki çalışmalar şiddetli saldırıdan önce tamamlanmıştı.

bilgi kutusu resmi