Şampiyonlar Ligi İsviçre sistemi nedir, yeni format nasıl? Şampiyonlar Ligi’ne Türkiye’den kaç grup katılacak?

Felaket

New member
UEFA, Şampiyonlar Ligi’nde ihtilal üzere karar aldı ve Avrupa’nın 1 numaralı kupasının 2024/25 döneminden itibaren “İsviçre sistemi” biçiminde oynanacağını deklare etti. Grup sayısını 32’den 36’ya çıkaran UEFA, ülke puanı sıralamasında 5. sırada yer alan federasyona Şampiyonlar Ligi’nde kontenjan verileceğini duyurdu. Futbolseverler tarafınca heyecanla karşılanan bu son dakika gelişmesi daha sonrası ”Şampiyonlar Ligi İsviçre sistemi nedir, yeni format nasıl? Şampiyonlar Ligi’ne Türkiye’den kaç kadro katılacak?” sorularının cevapları da merak konusu oldu. İşte ayrıntılar…

Şampiyonlar Ligi İsviçre sistemi nedir?

UEFA, 2024-2025 döneminden itibaren Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Konferans Ligi’nde küme formatından lig formatına geçileceğini deklare etti. Mevcut sistemde 4 kadrolu 8 kümeden yeni sistemde tek kümeli lig sistemine geçiliyor. Bu sisteme ‘İsviçre Sistemi’ deniyor.

Takımlar Şampiyonlar Ligi’nde kaç maç oynayacak?

Buna nazaran, her bir tertipte artık 32 grup değil 36 kadro uğraş edecek. Oluşturulan lig formatına nazaran Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nde ekipler 4’ü içerde 4’ü dışarıda olmak üzere 8 farklı ekip ile 8 maç oynayacak. Lakin bu maçlar deplasmanlı oynanmayacak ve çekilecek fikstüre nazaran muhakkak olacak. Konferans Ligi’ndeki ekiplerin maç sayısı ise 3’ü içeride 3’ü dışarı olmak üzere 6 farklı ekiple oynanacak 6 maç olacak.

Şampiyonlar Ligi’nde çaba edecek ekstra 4 grup nasıl belirlenecek?

  • UEFA Ülkeler sıralamasında 5’inci sırada yer alan ülkenin o dönem ligini 3’üncü sırada bitiren kadro, direkt olarak küme etabına dahil olacak.
  • “Şampiyonlar Yolu” olarak isimlendirilen Play-Off sisteminden gelecek olan 4 ekip sayısı 5’e yükseltilecek.
  • Diğer iki kontenjan ise bundan evvelki dönem UEFA tertiplerinde en çok puan toplayan iki ülkenin birer grubuna gidecek. Örnek verilecek olur ise, şayet bu kural bu sene geçerli olsaydı bu iki kontenjan, Avrupa kupalarında bu dönem en çok puan toplayan İngiltere ve Hollanda’ya verilecekti.
Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatı nasıl?

UEFA Şampiyonlar Ligi’nde 2024-2025 döneminden itibaren geçerli olacak olan lig sisteminin bilgileri da muhakkak oldu. Buna nazaran, 36 kadronun dahil olduğu lig formatında her kadro 4’ü iç alanda 4’ü de deplasmanda olmak üzere 8 farklı ekiple 8 maç oynayacak. Oynanan 8 maçın akabinde ligde birinci 8 sırada yer alan ekipler, son 16 cinsine kalmayı garantileyecek. Sıralamada 9 ile 24’üncü sırada yer alan gruplar ise son 16 tipine kalabilmek için iki maçlı bir Play-Off oynayacak.

Şampiyonlar Ligi’ne Türkiye’den kaç ekip katılacak?


Avrupa Ligi ve Konferans Ligi’nin formatı nasıl?


UEFA ayrıyeten Avrupa Ligi ve Konferans Ligi’nde 2024-2025 döneminden itibaren lig yoluna geçileceğini belirtti. Buna bakılırsa, Avrupa Ligi’ndeki lig formatında her kadro, 4’ü içeride 4’ü de dışarıda olmak üzere 8 farklı ekibe karşı 8 maç; Konferans Ligi’nde ise 3’ü içeride 3’ü de dışarıda olmak üzere 6 farklı ekibe karşı toplam 6 maç oynayacak.
 
Üst