“Savaştan kaçmamız gerekti”

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Spor Toto 1. Lig takımlarından Eyüpspor’un, Ukrayna temsilcisi Vorskla Poltava’dan dönem sonuna kadar takımına dahil ettiği Lüksemburglu futbolcu Olivier Thill, bu ülkede yaşanan savaşı derinden hissettiklerini söylemiş oldu.
Ukrayna’da yaşanan savaş niçiniyle FIFA’nın Ukrayna ve Rusya’da oynayan yabancı futbolculara dönem sonuna kadar farklı ülkelere transfer olma hakkı tanıması daha sonrası, Dinamo Kiev’den Gerson Rodrigues ile birlikte Eyüpspor takımına katılan Thill, soruları yanıtladı.
Olivier Thill, savaş niçiniyle Ukrayna’dan ayrılmak zorunda kaldıklarını lisana getirerek, şunları kaydetti:
“Zor bir durumdu. Savaştan kaçmamız gerekti. Hepimiz için makus bir deneyimdi. FIFA, Ukrayna ve Rusya’da oynayan yabancılar için bir kural çıkardı. Buraya gelip kadronun üst lige çıkmasına yardımcı olmamız açısından bize de bir fırsat oldu. Savaşı epeyce derinden hissettik. Daima sirenler çalıyordu. Haberleri izlediğimizde epeyce berbat etkileniyorduk. Bir saat uzaklıktaki bir kentin bombalandığını öğrendik. çabucak sonrasında kulüple bir toplantı yaptık ve istememiz halinde konutlarımıza dönebileceğimizi söylemiş olduler. Kardeşim ve birtakım ekip arkadaşlarımla iki günlük bir otomobil seyahatiyle oradan ayrılmak zorunda kaldık.”
Ukrayna’daki grup arkadaşları ve kulüp çalışanıyla irtibat halinde olduğunu anlatan Lüksemburglu futbolcu, “Ayrıldığım kentte şu an için ortamın sakin olduğunu söyleyebilirim. Taarruzlar ve bombardıman yok. İki haftadır da grup idman yapıyor. Ekip hekimimizin orada olmadığını biliyorum. Askerlere yardımcı olmak için savaşın daha ağır olduğu yere gitti. Bizim kentimizde durum olağan ancak ülkenin geri kalanında taarruzların ve bombardımanın devam ettiğini biliyorum.” diye konuştu.
“Burada kendimi epeyce uygun hissediyorum”
Olivier Thill, Eyüpspor’a transferinin epeyce süratli gerçekleştiğini belirterek, “Burada kendimi fazlaca yeterli hissediyorum. İstanbul epey hoş bir kent. Beşerler da epeyce nazik ve uygun. Transferim fazlaca çabuk oldu. Lüksemburg Ulusal Grubu ile son maçımızı oynayacaktık. Menajerim Eyüpspor’da oynama üzere bir fırsatın olduğunu söylemiş oldu. Ben de bulunduğumuz koşullar ortasında bunun yeterli olacağını düşündüm. Gerson Rodrigues ile grubun Harika Lig’e çıkmasına yardımcı olmak için buraya geldik.” sözlerini kullandı.
Eyüpspor’un kaliteli bir takıma sahip olduğunu anlatan Thill, “Bir haftadır buradayım ancak kulübün her açıdan güzel olduğunu söyleyebilirim. İdmanlarımız da epey verimli geçiyor. İki aylığına buradayım ve her şeyimi vereceğim. Gruba güveniyorum ve Muhteşem Lig’e çıkma talihimizin yüksek olduğunu düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.