Şimdi parti yöneticisi onu mahkemede desteklemek istiyor

Beykozlu

New member
Stefan Hrdy, Kuzey Ren-Vestfalya'daki Rommerskirchen'de bir AfD yerel politikacısı, güçlü bir parti yetkilisi değil. Ancak 67 yaşındaki kişi, yine de topluluğunun sınırlarının ötesinde tanınıyor. Ve sadece Hrdy'nin Essen'deki AfD federal parti konferansının aralarında sol görüşlü bir göstericiyi baldırından ısırması nedeniyle değil.

Birkaç gün önce Düsseldorf İdari Mahkemesi, evli bir çiftin silahlarını teslim etmesi gerektiğine karar verdi çünkü ikisi de AfD üyesi. Söz konusu çift Stefan Hrdy ve eşi.

Hrdy bir silah uzmanıdır. Uzun zamandır koleksiyonculuk yapan ve tanınmış bir uzmandır. Diğer sahiplerine danışmanlık yapar ve buluntuları inceler. Federal polisin seçkin bir birimi olan GSG 9'un bir üyesiydi ve 1977'de Mogadişu'da Lufthansa'nın “Landshut” uçağının serbest bırakılmasına yardımcı oldu. Anayasaya yemin ettiğini söylüyor Hrdy. Şimdi Düsseldorf kararına karşı mücadele ediyor.


Günaydın Berlin
Haber Bülteni

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postanıza bir onay mesajı gönderilecektir.


Hrdy çifti 200'den fazla silahını kaybetti


Çift, karar açıklanmadan önce silahlarını teslim etmek zorunda kaldı. Onun durumunda, tarihi modeller de dahil olmak üzere 197 silahı var. Karısı 27 silah daha kaybetti.

Mahkemenin kararı aslında dikkat çekici. Yerel silah otoritesi Hrdy çiftinin silah ruhsatlarını, yani silah sahibi olma kartlarını geri çekmişti. Sebep: çiftin AfD üyeliği. Hrdy ve eşi buna karşı dava açtı. Düsseldorf İdari Mahkemesi geçen hafta otoritenin doğru kararı verdiğine karar verdi.

Mahkeme, anayasaya aykırı faaliyet şüphesinin, ateşli silahlar yasası uyarınca güvenilmezliği varsaymak için yeterli olduğu sonucuna vardı. Mayıs ortasında, Münster'deki Yüksek İdari Mahkeme (OVG), Anayasayı Koruma Federal Ofisi'nin AfD federal partisini sözde şüpheli vaka olarak sınıflandırabileceğine karar verdi. Bu, aşırı sağ partinin istihbarat servisleri tarafından izlenebileceği anlamına geliyor. Ancak bu aynı zamanda AfD'nin henüz otorite tarafından “kesinlikle aşırı” olarak sınıflandırılmadığı anlamına da geliyor. Esasen ön aşamada. Aynı şey Kuzey Ren-Vestfalya bölgesel derneği için de geçerli.

Bununla birlikte, Düsseldorf İdare Mahkemesi, Alman Silahlar Yasası'nın 5. Maddesinin Hrdy çifti için geçerli olduğunu tespit etti. Daha kesin olmak gerekirse, “Kural olarak” son beş yılda anayasaya aykırı faaliyetlerde bulunan bir derneğin üyesi olan hiç kimse güvenilirliğe sahip değildir diyen Paragraf 3, Sayı 2'dir. Mahkeme, AfD'nin şüpheli bir dava olarak sınıflandırılmasını yeterli gördü.

Avukat: Düsseldorf'tan gelen karar ikna edici değil


Geçmişte mahkemeler farklı kararlar almıştı. Ve bu, AfD'nin “kesinlikle aşırı” olarak kabul edildiği Thüringen'de bile gerçekleşti. Ağustos 2023'te Gera İdari Mahkemesi, parti üyeliği nedeniyle ateşli silahlar yasası kapsamında güvenilmezlik suçlamasıyla verilen genel bir mahkumiyeti reddetti. O sırada Saale-Orla ilçesinin bölge ofisi, bir spor atıcısı ve AfD üyesinden silahlarına ilişkin ruhsatı iptal etmişti. Ofis, Anayasayı Koruma Devlet Ofisi'nden bir nota ve Thüringen Anayasayı Koruma Ofisi'nin 2021 raporuna atıfta bulundu.

Mahkeme, “sadece olgulara dayanan bir şüphenin” yeterli olmadığını belirtti. Ne Anayasayı Koruma Ofisi'nin 2022 raporu ne de Anayasayı Koruma Ofisi'nin 2021 raporu “AfD Thüringen'in tüm eyalet birliğinin anayasaya düşman olduğu konusunda gerekli kesinliği sağlamaz”. Anayasayı Koruma Ofisi'nin AfD eyalet liderine odaklanan değerlendirmesi mahkeme için yeterli değildi. “Partinin ilgili programatik açıklamalarının ve partiye atfedilecek yeterli sayıda yetkili, üye veya diğer kişilerin açıklamalarının kapsamlı ve ayrıntılı bir analizi yoluyla güvenlik” gerektiriyordu.


AfD'nin yeni seçilen federal yönetim kurulu Essen'deki parti konferansındaBeHaberler von Jutrczenka/dpa


Magdeburg Yüksek İdari Mahkemesi ise Nisan 2023'te AfD Saksonya-Anhalt'ı şüpheli bir dava olarak sınıflandırmanın üyelerine genel bir güvenilirlik vermemek için yeterli olmadığına karar verdi. Yıl sonunda, devlet derneği “doğrulanmış aşırılıkçı” olarak sınıflandırıldı.

Ağustos 2023'te Bavyera İdari Mahkemesi (VGH) de sözde parti ayrıcalığına atıfta bulundu. Temel Yasa'da yer almaktadır. Bu, “ilke olarak, bir partinin üyelerinin veya destekçilerinin anayasal olarak izin verilen bir parti görevlisi veya partiye bağlı faaliyetinin diğer yasal alanlarda olumsuz sonuçlara bağlanabileceğini” yasaklamaktadır, diye hükmetti VGH. Ve AfD yasaklanmamıştır.

Düsseldorf İdari Mahkemesi'nin Stefan Hrdy ile ilgili kararı, Bavyera kararının ışığında kendisini ikna etmiyor, diyor Berlin'deki Dr. Schmitz & Partner hukuk firmasının silah uzmanı ve yönetici ortağı avukat Andreas Jede. Ancak daha temel endişeleri de var. “Son yıllarda, kovuşturma ile anayasal koruma makamları arasındaki sınırların giderek belirsizleştiği ve kolluk kuvvetlerinin 'dedektifler' tarafından sağlanan ve kendilerinin yasal olarak elde edemeyecekleri bilgileri kullandıkları izlenimini edindim,” dedi Berliner Zeitung'a. Şüphe durumunda, bir vatandaş esasen yargı denetiminin ötesinde olan “bilgilere” karşı kendini savunmak zorundadır.

AfD yönetim kurulu Stefan Hrdy'yi desteklemek istiyor


Hrdy davası silah forumlarında yankı uyandırırken, AfD politikacısı hukuk mücadelesini sürdürmek istiyor. Berliner Zeitung, 67 yaşındaki adama telefonla ulaştı. Hrdy, kayıp koleksiyoncu eşyaları hakkında uzun uzun konuştu; karar onu duygusal olarak etkilemiş gibi görünüyor. Ve finansal olarak da: sadece avukatı için 20.000 avro ödemek zorunda kaldı.

Silah yetkilisine, silahların yasal anlaşmazlığın sonuna kadar çiftin silah odasında saklanabileceğini önerdi. Yetkili bunun için erişim kodunu değiştirebilir ve ayrıca kasa kapısını mühürleyebilirdi. “Bu yetkili tarafından reddedildi,” diyor Hrdy. “Belirtilen tarihe kadar silahlara sahip olmaya devam edersem silahların imha edileceği fikrine sadık kaldılar.”

Bunun önüne geçmek istedi. Bu nedenle silahları bir satıcıya verdi, o da silahları hemen sattı – bazen her biri bir avroya. Satıcı bunun için bir komisyon aldı. Hrdy, bunun ek olarak 80.000 avro kaybettiği anlamına geldiğini söylüyor.

AfD yerel politikacısının gözünde bu “açıkça siyasi bir karar”. Münster'deki Yüksek İdari Mahkeme'ye ve gerekirse Federal İdari Mahkeme'ye başvurmak istiyor. Temel sorularla ilgili. AfD üyelerinin silah bulundurmasıyla ilgili farklı kararlar göz önüne alındığında, Hrdy kesinlikle haklı.

“AfD federal yönetim kurulu, çeşitli yetkiler arasında ilerlerken bana finansal destek sağlama sözü verdi,” diyor Stefan Hrdy. Berliner Zeitung'un sorduğu bir parti sözcüsü bunu doğruladı. AfD yönetim kurulu, pazartesi günü yaptığı bir telefon konferansında buna karar verdi.
 
Üst