Sudan’da ateşkes 5 gün uzatıldı

Beykozlu

New member
Ev
Haberler
Arabulucu: Sudan’da ateşkes beş gün uzatıldı

Kararlaştırılan ateşkes kırılgandı: ateşkes sırasında Sudan’da silahlı saldırılar, hava saldırıları, bombalamalar ve yağma olayları yaşandı.

05/29/2023 | 05/29/2023 – 20:34 tarihinde güncellendi

Hartum’da bir adam, su fıçılarını arabalara yükleyen eşekleri yönetiyor.Mervan Ali/AP

Hartum–Sudan’daki kırılgan ateşkesin sona ermesine birkaç saat kala, çatışmanın tarafları beş günlük bir uzatma üzerinde anlaştılar.

Sudan silahlı kuvvetleri ile rakip Hızlı Destek Güçleri (RSF) arasında arabuluculuk yapan Suudi Arabistan ve ABD anlaşmayı memnuniyetle karşıladı. ABD Dışişleri Bakanlığı, gece yarısı sona eren on günlük ateşkesin taraflarca beşer gün uzatıldığını akşam Twitter hesabından duyurdu.

Suudi Arabistan ve ABD, Sudan Silahlı Kuvvetleri ve Hızlı Destek Güçleri’nin 20 Mayıs 2023’te imzaladıkları ateşkes anlaşmasını beş günlük uzatma anlaşmasını memnuniyetle karşılıyor.

Uzatma, daha fazla insani yardım için zaman sağlayacak,…

— Afrika İşleri Bürosu (@AsstSecStateAF) 29 Mayıs 2023
Uzatma, daha fazla insani yardımın sağlanması, temel hizmetlerin restorasyonu ve daha uzun vadeli bir çözüm için daha fazla müzakere yapılması için zaman tanıyacaktır. Dışişleri Bakanlığı’na göre, ateşkes henüz tam olarak uygulanmasa da, son birkaç gün içinde yaklaşık iki milyon Sudanlıya insani yardım ulaştırıldı. BM Dünya Gıda Programı (WFP) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Cumartesi günü Hartum’da gıda dağıtımına başlayabildiğini ve şimdiden binlerce kişiye ulaştığını duyurdu.

Almanya Büyükelçiliği personeli tahliye edildi: 600 Sudanlı pasaportlarını alamıyor

Almanya Büyükelçiliği personeli tahliye edildi: 600 Sudanlı pasaportlarını alamıyor
  • hisseler
Hartum: Atışlar, hava saldırıları, bombalamalar

Son zamanlarda başkent Hartum’da silahlı saldırı, hava saldırıları, bombalama ve yağma olaylarına ilişkin tekrarlanan raporlar var. Ordu ve RSF, ateşkesi bozmaktan birbirlerini sorumlu olmakla suçladı. Darfur’daki BM mülteci teşkilatının koordinatörüne göre, ülkenin batı kesiminde de şiddetli çatışmalar yaşanıyor. İnsani yardım bu nedenle henüz bu bölgeye ulaşmadı.

Afrika Boynuzu’ndaki ülkede, fiili Devlet Başkanı Abdel Fattah al-Burhan liderliğindeki ordu, 15 Nisan’dan bu yana Al-Burhan’ın eski yardımcısı Muhammed Hamdan Daglo liderliğindeki paramiliter RSF ile savaşıyor. İki general birlikte iktidarı ele geçirdi. 2021’de, ancak daha sonra düştü.

bilgi kutusu resmi