Taliban’dan sakal tıraşı yasağı

Adanali

New member
Taliban’dan sakal tıraşı yasağı
Bu arşiv fotoğrafında Kabil sokağında sakal tıraşını yapan berber görüntülendi, 1970
Taliban’ın 1996-2001 yılları içindeki iktidarında İslamcı idare heybetli saç kısımlarını yasaklamış ve adamların sakallarını uzatmalarını istemişti. Lakin o periyottan bu yana ülkede pak tıraş daha yaygın ve tanınan oldu. Fotoğrafta: Kabil’de hizmet veren berber, 2007
Afganistan’ın Helmand eyaletinde, Taliban (Rusya ve başka ülkelerde yasaklı terör örgütü) liderliğindeki ‘erdem ve ahlak departmanı’ tarafınca yayınlanan bir açıklamaya göre, berberlerin sakal tıraşı yapmaları ve dükkanlarında müzik çalmaları yasaklandı.
‘Şeriat kanunlarına nazaran’ getirilen düzenlemeyle ilgili olarak dün yayınlanan açıklamada, “Bugünden itibaren berberlerde ve hamamlarda sakal tıraşı ve müzik çalmanın katiyetle yasak olduğu konusunda hemen bilgilendiriliyorsunuz” tabirlerine yer verildi. Fotoğrafta: Kabil’de sakal tıraşını yapan berber, 2002
Afgan berberler yeni kurallar niçiniyle geçimlerini sağlamakta zorlanacaklarını söylüyor. BBC’ye konuşan bir berber, “Benim berber dükkanım senelerca gençlerin diledikleri üzere tıraş oldukları, modayı takip ettikleri bir yer olmuştu. Artık bu işe devam etmenin bir manası kalmadı” dedi.
Evvelki devirde biroldukca Afgan erkek moda olan modelleri yaptırmak için de berberlere gidiyordu
Kabil’de karlar ortasında müşterinin tıraşını yapan berber, 2012
Taliban, idarelerinin hükümetteki evvelki periyotlarına göre daha yumuşak olacağını söylese de, bayanlara yönelik kısıtlamalar ve isimli hatalara ait cezalandırmalar üzere uygulamalarında katı şeriat idaresini uyguladıkları görülüyor
BBC’ye konuşan berber, getirilen yeni kurallar ile ilgili “Moda salonları, mağazaları, berberler yasaklı işletmeler oldu. 15 yıldır bu işi yapıyordum artık devam edebileceğimi sanmıyorum” diye konuştu.
Kesim ve tıraş fiyatlarını düşürse de işleri de uygun gitmeyen berber “Hiç kimse saç tarzını yahut saç modasını umursamıyor” dedi.
Alıntıdır