Ukrayna savaşı dünya ekonomisine 1,6 trilyon dolardan fazlaya mal oldu

Beykozlu

New member
Ev
Haberler
Çalışma: Ukrayna savaşı küresel ekonomiye 1,6 trilyon dolardan fazlaya mal oldu

Yükselen enerji fiyatları, bozulan tedarik zincirleri, yüksek enflasyon: Ukrayna savaşı küresel ekonomiyi etkiliyor. Şimdiye kadar, bu yaklaşık 1.6 trilyon dolara mal oldu.

Araştırmaya göre savaş, dünya çapında arz ve üretim kesintilerine yol açtı.Christian Charisius/dpa

Yayınlanmamış bir araştırmaya göre, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırı savaşı geçen yıl küresel ekonomiye “1.600 milyar ABD dolarının çok üzerinde” mal oldu. Bu, Rheinische Post tarafından bildirildi ve Köln Alman Ekonomi Enstitüsü (IW) tarafından yapılan bir araştırmaya atıfta bulunuyor. Çalışma, “2023’te küresel üretim kayıpları yaklaşık 1 trilyon ABD doları civarında olabilir” diyor.

Gazete, IW modeli hesaplamasının referans değerinin gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) olduğunu bildiriyor. Uluslararası Para Fonu’nun sonbahar tahminleri, hesaplama ve tahmin için temel teşkil etti. Bunu yapmak için, 2022’deki gerçek GSYİH gelişimi ve 2023 tahmini, 2021’in sonunda Ukrayna savaşı olmadan başlangıçta beklenen gelişme ile karşılaştırılacaktır.

Alexei Navalny: Savaş biterse Rusya'ya yönelik yaptırımlar da sona erebilir

Alexei Navalny: Savaş biterse Rusya’ya yönelik yaptırımlar da sona erebilir

Arz kesintileri, artan enerji fiyatları, keskin bir şekilde yükselen enflasyon

Araştırmada Rheinische Post’a göre, savaş dünya çapında teslimat ve üretim kesintilerine yol açtı. Ayrıca enerji fiyatları fırladı. Enflasyon her yerde keskin bir şekilde yükseldi ve tüketicilerin satın alma gücünü düşürdü. “Belirsiz ekonomik beklentiler, artan finansman maliyetleri (dünya çapında artan faiz oranlarının bir sonucu olarak) ve sermaye mallarının fiyatındaki artış göz önüne alındığında, dünyanın dört bir yanındaki şirketler yatırımlarını geri çekiyor.”

Enflasyon düşüşte: Tüketicilerin şimdi bilmesi gerekenler

Enflasyon düşüşte: Tüketicilerin şimdi bilmesi gerekenler

Rheinische Post çalışmasının yazarları, içinde bulunduğumuz yıl için mutlak kayıpların 2022’dekinden biraz daha düşük olmasını bekliyor. Bunun nedeni, küresel hammadde ve enerji piyasalarının gevşemesi bekleniyor.

bilgi kutusu resmi