Vietnamlı baba, oğlu için binlerce dolar harcayarak minibüsü tanka çevirdi

Adanali

New member
Truong Van Dao, her hafta sonu, başşehir Hanoi’nin doğusundaki Bac Ninh eyaletindeki mahallesinde bir vakit içinder 16 kişilik bir minibüs olan aracı 3 yaşındaki oğluyla bir arada kullanıyordu.

Vietnamlı baba, oğlu için bu minibüsü ahşap bir tanka dönüştürmek ismine yüzlerce saat harcayarak binlerce dolarlık yatırım yaptı.

Fransız EBR105 modeline dayanan ve 2.8 metre uzunluğunda bir replika tabancayla tamamlanan ahşap aracın dönüştürülmesi yaklaşık 11 bin dolara mal oldu.

Dao, AFP’ye verdiği demeçte, “Oğlum ve ben, silahlarla yahut savaşla hiç bir ilgisi olmayan iki kişi olarak, tanka binmeyi daha eğlenceli buluyoruz” dedi. 31 yaşındaki marangoz, “Onu yalnızca olağan bir otomobil olarak düşündüm, daha değişik hale getirmek için bir tanka dönüştürdüm” diye ekledi.

Kullanılmayan minibüsü tanka dönüştürmek, Dao ve iki meslektaşının 3 ayını aldı. Ana motoru ve minibüs tabanını koruyan marangoz, viteslere yer açmak için içeride bir daha düzenlemeye gitti.

Süslü ahşap kaplama, marangoz için bir sorun olmasa da, 8 tekerleğin hepsinin birebir anda hareket etmesini sağlamak sıkıntı bir işti. Dao, “En güç kısım, 4 alt tekerleğin nasıl çalıştırılacağıydı” sözlerini kullandı.

Uzun uğraşlar kararı yapılan aracın azami suratı ise saatte 25 kilometre. Daha süratli gidilmesi durumunda ise tekerler içindeki ilişkiyi sağlayan kabloların aşınması ve yırtılması kelam konusu.

Öte yandan tanklar, Vietnam’da 1975’te Saygon Bağımsızlık Sarayı’nın girişindeki tarihi fotoğraf ile ilişkilendiriliyor.

ABD ordusunun Vietnam’da başlatmış olduğu kanlı periyot, müttefik Rusya ve Çin tarafınca yapılan tank ve teçhizat yardımlarıyla sona ermişti.

Artık tankların Hanoi’de çocukların oynadığı ahşap bir oyuncakla ilişkilendirilebileceğini belirten Dao, “Bu dünyadaki tüm tanklar benim tankımla tıpkı olsaydı hiç bir ziyanları olmazdı, yalnızca cümbüş olurdu” dedi.