Yeniden seçildikten sonra öz af mı? Donald Trump’ın bu konuda söylediği şey bu

Beykozlu

New member
Eski ABD Başkanı Donald Trump, suçlu bulunması halinde kendisini affedip Beyaz Saray’a dönüp dönmeyeceği konusunu açık bıraktı. “Ah, bence bu pek olası değil. Ne – neyi yanlış yaptım? Trump, hafta sonu NBC News’te yayınlanan bir röportajda “Yanlış bir şey yapmadım” dedi.

Cumhuriyetçi, kendisini kovuşturmadan korumak için Ocak 2021’de Beyaz Saray’dan ayrılmadan kısa bir süre önce kendisini önceden affetmediğine dikkat çekti. Trump o dönemde danışmanlarına şunları söylemişti: “Yapacağım son şey kendimi affetmek olacaktır.”

Uzmanlar: Donald Trump seçimi kazanırsa kendini affedebilir


Şu anda 77 yaşındaki adama karşı dört ceza davası var. Önümüzdeki Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimlerinde yeniden Cumhuriyetçilerden yana aday olmak istiyor. Uzmanlara göre, federal düzeyde hüküm giydikten sonra seçimi kazanırsa muhtemelen kendisini affedebilecek. Ancak bunun büyük siyasi çalkantıları tetiklemesi muhtemel. Eyalet düzeyinde suçlu bulunması halinde (örneğin New York ve Georgia’daki Trump davalarında) kendisini affedemeyecek.


Reklam | Okumaya devam etmek için kaydırın


Gazeteci Kristen Welker’ın Trump’ın üçüncü dönem için aday olacağı bir senaryo olup olmadığı sorusuna Trump “hayır” yanıtını verdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde bir kişi ardı ardına olsun ya da olmasın dört yıllık iki dönem için başkan olarak görev yapabilir.

Bir saati aşkın röportajda Trump, 2020 başkanlık seçiminin çalındığı ve asıl kazananın Demokrat Joe Biden değil kendisi olduğu yalanını defalarca tekrarladı.

Cumhuriyetçi Trump genellikle Fox News gibi muhafazakar medyaya röportajlar veriyor. En son istisna, liberal olduğu düşünülen istasyonun eleştirildiği CNN’li sözde belediye binasıydı. NBC’nin de oldukça liberal olduğu düşünülüyor.
 
Üst