Bachmut’ta Ruslar kapasite sınırında

Beykozlu

New member
Ev
Ukrayna
Uzmanlar Selenskyj ile aynı fikirde değil: Ruslar Bakhmut’ta kapasitelerinin sınırında

Volodymyr Zelenskyy, CNN’e Bakhmut’un çok önemli olduğunu çünkü Rus birliklerinin bir zaferden sonra daha da ilerleyebileceğini söyledi. Şimdi uzmanlar aynı fikirde değil.


03/08/2023 | 08.03.2023 – 21:56 tarihinde güncellendi


Ukraynalı askerler, Bakhmut yakınlarındaki cephe hattında bir siperde.LIBKOS/AP/dpa


Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Amerikan televizyon kanalı CNN’e verdiği röportajda neden Ukrayna’nın doğusundaki Bakhmut kentine ek kuvvet göndermeye karar verdiğini açıkladı. Bu taktiksel bir karar” dedi. “Bize göre onlar (Ruslar, not d. editör) Bachmut’tan sonra daha da ileri gidebilmek. Kramatorsk’a, Sloviansk’a. Bakhmut’a göre Ruslar, Donetsk bölgesindeki diğer Ukrayna şehirlerine giden yolu açacak. Onun için halkımız orada kendini savunuyor.”


Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, CNN ile yaptığı bir röportajda, Rus birliklerinin Bakhmut’un kontrolünü ele geçirmeleri halinde doğu Ukrayna’daki önemli şehirleri ele geçirmek için “yolun açık” olacağını söyledi https://t.co/e9zC5AggWY pic.twitter.com/Yw5nFJ523g

—CNN (@CNN) 7 Mart 2023

Polonya’da sol liberal Gazeta Wyborcza gazetesi Çarşamba günkü bir haberde, Volodymyr Zelensky’nin değerlendirmesinin uluslararası uzmanların bakış açılarıyla uyuşmadığına işaret etti. Gazeta Wyborcza metnine göre: “Bakhmut’un inatçı savunması tartışmalı çünkü ABD’ye göre Donetsk bölgesindeki bu maden kasabasının pek önemi yok. Pazartesi günü bu teşhis, Bakhmut’un ‘stratejik değil, sembolik bir önemi’ olduğunu özellikle belirten ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin tarafından pekiştirildi.


Rusya devam edebilir mi?Metin, uzmanları Bakhmut’un stratejik öneme sahip olduğunu iddia eden Amerikan düşünce kuruluşu “Institute for the Study of War” (ISW) tarafından yapılan değerlendirmelere atıfta bulunuyor. Sadece Zelenskyj’in söylediğinden farklı bir anlamda. “Çatışmayı durdurmadan şehirden kontrollü bir geri çekilme, Ukraynalılara Rusya’ya o kadar ağır insan ve teçhizat zayiatı verme fırsatı veriyor ki, Rusya’nın taarruza devam etme yeteneği ortadan kalkacak. Analistler, geçen baharda Ukrayna’nın doğusunda benzer bir manevranın başarılı olduğunu hatırlatıyor” diye yazıyor Gazeta Wyborcza.


Birlikleri Ukrayna’da Vladimir Putin için savaşan Wagner grubunun başkanı Yevgeny Prigozhin Çarşamba günü Bakhmut’un doğu bölümünü ele geçirdiğini duyurdu. ISW bu iddiayı doğruladı ve Ukraynalıların Salı günü şehrin doğu kesiminden çoktan çekildiğini söyledi. Ancak Gazeta Wyborcza şu uyarıda bulunuyor: “Ukrayna silahlı kuvvetlerinin şehrin en azından bir kısmından çekilme planı uzmanlar tarafından birkaç haftadır tartışıldığından, Ostbachmut’un ele geçirilmesi sürpriz değil. Ancak soru, Rusya’nın tüm şehri alıp yoluna devam edip edemeyeceği.”


Ukraynalılar üstün olacakYakın tarihli bir Haberda Yevgeny Prigozhin, Ukrayna’ya doğru ilerlemek ve saldırmak için bekleyen iyi eğitimli başka askerleri olduğunu duyurdu. Görünüşe göre Ukrayna, lojistik ve tedarik nedenleriyle son derece önemli olan Bakhmut’taki T0504 erişim yolunu şu anda savunabilir. ISW’ye göre Ukraynalılar bu erişim yolunu başarıyla savunabilir ve hatta karşı saldırılar başlatabilir. Önümüzdeki birkaç gün Ruslar için belirleyici savaşlar görebilir. Ancak bunlar Rus birlikleri için başarılı olsa bile, birimler Ukrayna topraklarına daha fazla ilerlemek için gerekli donanıma sahip olmayacaktı. Burada Gazeta Wyborcza, Zelenskyj’in Rusların Bakhmut’tan sonra diğer şehirleri işgal edebileceğine dair ifadeleriyle bir çelişki görüyor.


Bakhmut’ta bir tank anıtının yanında duran bir Haberda Prigozhin, “Henüz iyi eğitimli ve donanımlı bir Rus ordusuyla karşılaşmadınız” diyor. Ona göre, Bakhmut düştüğünde ve operasyonel alan açıldığında, gitmeye hazır gizli bir Rus ordusu olduğu ortaya çıkıyor. pic.twitter.com/KIrjTgSbO3

— Dmitri (@wartranslated) 8 Mart 2023

“Rus kuvvetleri batıya Kostyantynivka’ya (Bakhmut’a yaklaşık 20 km) veya kuzeybatıya E40 yolu boyunca Slavyansk-Kramatorsk’a (Bakhmut’a yaklaşık 40 km) doğru ilerlemeye çalışabilir. Ancak bu iki hücum yönü aynı anda alınamaz. Rus kuvvetleri, herhangi bir başarı şansına sahip olmak için bunlardan birine öncelik vermek zorunda kalacaktı. Bununla birlikte, Ukrayna’daki savaş sırasında Rus komutanların aynı anda birden fazla yöne saldırılar düzenlemek için mevcut güçlerini defalarca aşırı gerdiklerini belirtmek gerekir” dedi. Ukraynalılar böyle bir yaklaşıma çok iyi hazırlanmışlar. Artık üstünlük sizde olurdu.

Geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! [email protected]
 
Üst