Başbakan Keir Starmer, Ruanda sınır dışı etme projesini iptal etti

Beykozlu

New member
Yeni İngiliz Başbakanı Keir Starmer, tartışmalı Ruanda sınır dışı etme projesini durdurmak istiyor. Starmer, İngiliz parlamento seçimlerindeki zaferinin ardından Cumartesi günü ilk kabine toplantısına başkanlık etti. Sosyal Demokrat hükümet başkanı, Londra'nın Downing Caddesi'ndeki resmi ikametgahında daha önce “Önümüzde çok iş var, o yüzden başlayalım,” dedi.

Starmer, Cumartesi günü yeni İşçi Partisi hükümetinin ilk kabine toplantısının ardından, “Ruanda programı daha başlamadan öldü ve gömüldü,” dedi. “Caydırıcı etkisi olmayan numaralara devam etmeye hazır değildi.”

Yeni hükümetin seçim kampanyası sırasında duyurduğu birkaç planı derhal uygulamaya koyacağı önceden tahmin ediliyordu. Buna, Starmer'ın selefi Rishi Sunak'ın kökenlerine bakılmaksızın düzensiz göçmenleri Ruanda'ya sınır dışı etme yönündeki tartışmalı planının sonlandırılması da dahildi. Ruanda'da sığınma başvurusunda bulunacaklardı; Büyük Britanya'ya geri dönmeleri söz konusu değildi. Planın muhalifleri bunu uluslararası yükümlülüklerin ihlali olarak gördüler.

Ruanda'ya tek bir göçmen bile sınır dışı edilmedi


Her yıl, on binlerce insan İngiliz Kanalı'nı geçerek, çoğunlukla küçük teknelerle, düzensiz bir şekilde Britanya kıyılarına ulaşıyor. Otellerde ve diğer konaklama yerlerinde konaklama vergi mükelleflerine milyarlarca dolara mal oluyor. Sunak'ın muhafazakar hükümeti göçmenleri caydırmak için Ruanda planına güveniyordu. Ancak son zamanlarda, gelenlerin sayısı tekrar arttı.

Eleştirmenlerin insan hakları ihlalleriyle suçladığı Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame ile yapılan anlaşma şimdiye kadar İngiliz vergi mükelleflerine birkaç yüz milyon pounda mal oldu. Karşılığında hiçbir göçmen isteği dışında Doğu Afrika'ya sınır dışı edilmedi. Starmer, Muhafazakarların planını seçim kampanyası sırasında yalnızca vergi mükelleflerinin parasına mal olan sembolik bir politika olarak eleştirmişti.


Günaydın Berlin
Haber Bülteni

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postanıza bir onay mesajı gönderilecektir.
 
Üst