Bu nedenle kan basıncınız düşük olduğunda bazen başınız döner.

Beykozlu

New member
Çoğu zaman bu, çok hızlı kalktığınızda olur: aniden gözleriniz kararır veya yıldızları görürsünüz. Nedenmiş? Bu bir uyarı işareti mi? Bununla ilişkili baş dönmesini önlemek için ne yapılabilir?

Beyin Vakfı Başkanı Nörolog Frank Erbguth, sorunun tansiyonla ilgili olduğunu şöyle açıklıyor: “Görmenizin kararması beyinde kısa süreli bir dolaşım bozukluğudur. Yıldızları görmek bir yan etkidir.”

Bazen gözlerinizin önünde yıldızların titreştiğini görüyorsanız, bu bir tür bayılmanın habercisidir. Sebep aynı. Doktor, “Bu özellikle oturduğunuzda ortaya çıkıyor” diyor. “Ve bu mantıklı: beyin ve kafa üstte ama yer çekimi kanı aşağı çekiyor.”

Gözleriniz karardığında vücutta olan şey budur


Frank Erbguth'un açıkladığı gibi, kalktığınızda kalbiniz aniden çok daha fazla pompalanmak zorunda kalıyor: “Ve bazen bunu gerektiği kadar çabuk yapamazsınız.” Sonra başınız dönüyor. Tıbbi olarak buna ortostatik düzensizlik denir; Uzman, “senkopun, yani bayılmanın habercisi” diye ekliyor.


Bu, ortostaz reaksiyonu olarak adlandırılan reaksiyonun kısa süreli bir arızasıdır. Ortostaz, dik durma yani ayakta duruş anlamına gelir. Pozisyonunuzu değiştirdiğinizde (klasik olarak ayakta dururken) alışılmadık bir reaksiyon meydana gelir: düzensizlik.

Beyin araştırmacısı, “Bunun nedeni büyük olasılıkla kan basıncının çok düşük olmasıdır, ancak bu tehlikeli değildir” diyor. “Retinamız, yani görsel korteks, serebral kan akışına bağlıdır. Eğer beyne giden kan akışı kısa bir süreliğine yetersiz kalırsa, bu durum görüşünüzü de etkiler ve gözleriniz kararır.”

Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre kan basıncı erkeklerde 110/70, kadınlarda 100/60'ın altındaysa düşük olarak kabul edilir. Almanya'da insanların yaklaşık yüzde üç ila beşi arasında kan basıncı çok düşük.

Bu tehlikeli değil. Yıldızları gördüğünüzde veya gözleriniz karardığında, düşmemek için tutunmalısınız. Veya çömelin, tekrar kısa bir süre oturun, sonra derin bir nefes alın, kendinizi toplayın ve yavaşça tekrar ayağa kalkın.

Görüşünüzün kararmasını önlemek için ne yapabilirsiniz?


Tekrar tekrar veya sürekli olarak siyah görmeyle mücadele ediyorsanız tıbbi yardım alın. Aile doktorunuz kan basıncınızı kontrol edebilir ve birçok eczane de bunu bir hizmet olarak sunmaktadır (her zaman ücretsiz olmayabilir!).

“Tansiyon düşüklüğünüzün olmadığı tespit edilirse nedeni kalp ritim bozukluğu da olabilir. Bu açıklığa kavuşturulmalı ve gerekiyorsa tedavi edilmelidir” diye tavsiyede bulunuyor Frank Erbguth.

Profesör ve Beyin Vakfı başkanı, “Ancak, kural olarak, dayanıklılık sporları yaparsanız ve düzenli antrenman yaparsanız yıldız görüşü veya siyah görüş azalır” diyor. Koşu, yürüyüş veya yüzme vücudun kan dolaşımını düzenleme mekanizmalarını destekler.


Yeterince içmek de önemlidir. Alman Beslenme Derneği (DGE) günde yaklaşık 1,5 litre su veya şekersiz çay içilmesini önermektedir. Kahve, siyah ve yeşil çay tansiyonu biraz yükseltmeye yardımcı olur ama mucizeler yaratamaz.

Uzmanlara göre tansiyonu artırıcı etki yalnızca 20 ila 30 dakika kadar sürüyor. Kafeinli içecekler siyaha dönmeyeceğinizi garanti etmez.


Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.
 
Üst