Cebinizdeki kişisel asistan ne yapabilir?

Beykozlu

New member
Pazartesi günü, ABD'li yazılım şirketi OpenAI en son yapay zekasını (AI) sundu ve bir kısmını ücretsiz olarak kullanıma sundu.

Şirket, X'te “GPT-4o'ya merhaba deyin” duyurusunu yaparak, yazılım geliştiricilerinin ürünün yeni özelliklerini sergilediği çeşitli Haberları paylaştı. Adındaki “o”, “omni” anlamına gelir ve tek bir modelde birleştirilmiş modaliteleri ifade eder.

Makine öğrenimine dayanan gelişmiş bir yapay zeka modeli olan Üretken Önceden Eğitimli Transformatördür (GPT). GPT modelleri büyük miktarda veri üzerinde eğitilir. En son sürümde teknoloji metin, görüntü ve sesi birleştiriyor.

Dolayısıyla en yeni Open AI dil modeli, tercüman görevi görebilir ve bir konuşmayı birden fazla dile çevirebilir. Çevreyi tanır ve tanımlayabilir. Hatta sorulduğunda şarkı söyleyerek cevap veriyor. Yeni yapay zekanın işlevleri çoktur; rakipler uyarılmalıdır.

Yeni ChatGPT4o neler yapabilir?


“Hey, ChatGPT”yi duyduğunuzda program etkinleştirilir ve kullanıcıyla etkileşime girer. İnsani bir şekilde hareket eder ve hatta bazen girdileri kendisi değerlendirir. Sahneleri en ince ayrıntısına kadar tanımlar ve kameranın altına neyin girdiğini tanır. Örneğin Londra'daki Buckingham Sarayı'nın önündeki bir Haberda GPT-4o, oradan geçen taksilerin boş mu yoksa dolu mu olduğunu tespit ediyor. Şarkılar sunar ve söyler. Hepsi birkaç saniye içinde.

Son birkaç gündür OpenAI'nin büyük bir şey planladığına dair söylentiler dolaşıyor. Geçen hafta GPT-4o'nun internette gezinebilmesini sağlayan yeni bir işlev duyuruldu. Ancak etkileşimli dil modeli bunun çok ötesine geçiyor.

Ses, görüntü ve metni gerçek zamanlı olarak analiz edebilen yeni amiral gemisi modelimiz GPT-4o'ya merhaba deyin: https://t.co/MYHZB79UqN

Önümüzdeki haftalarda sesli ve görüntülü olarak API ve ChatGPT'de metin ve resim girişi bugün kullanıma sunulacak. pic.twitter.com/uuthKZyzYx

— OpenAI (@OpenAI) 13 Mayıs 2024
Apple'ın bunu kaçırmak istememesine ve şimdi insansı asistanı iPhone'lara getirmek istemesine şaşmamalı. Bloomberg'e göre teknoloji devlerinin Cumartesi günü anlaşmaya vardığı söyleniyor.

Yeni yapay zeka özelliklerinin de açıklanmasının beklendiği Google'ın yıllık geliştirici konferansının Salı günü gerçekleşmesi nedeniyle sunumun zamanlaması dikkat çekici. Birkaç ay önce Google, AI yazılımı Gemini'nin sözlü ve görsel bilgileri nasıl işleyebildiğini gösterdi.


Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.
 
Üst