Çin, ‘Tavşan Yılı’na girdi

Adanali

New member
‘Sıfır vaka’ olarak isimlendirilen katı salgın tedbire ve denetim önlemlerinin geçen yılın sonunda terk edilmesinin akabinde ülke, üç yıl daha sonra birinci kere Ay Yeni Yılı’nı toplu testler, karantina önlemleri ve seyahat kısıtlamaları olmadan karşıladı.


Yeni yıl arifesinde başşehir Pekin’de ve ülkenin bir hayli kentinde caddeler ve sokaklar, kırmızı renkli Çin fenerleriyle süslendi. Konutların kapılarının üzerine tavşan figürlerinin yeni yıl dileklerini tabir eden Çince karakterlerin yazılı olduğu ikili şeritler yapıştırıldı.


Çinliler, yeni yılda ebeveynlerini ziyaret etti, arife akşamı yeni yıl yemekleri ailece yenildi, yeni yıl günü tapınaklara ziyarette bulunuldu.


Çin geleneğine nazaran insanların yeni yıl öncesi sıla-i rahime dönmesi, yılbaşını ailelerinin yanında geçirmesi kıymetli görülüyor. Ay Yeni Yılı’nı içine alan ‘Bahar Bayramı’ periyodunda milyonlarca kişi, memleketlerini ziyaret etmek için ülke ortasında seyahatler yapıyor.

‘Çunyün’ ismi verilen Bahar Bayramı seyahatleri, ‘dünyanın en büyük kitlesel göçü’ olarak isimlendiriliyor. Ulaştırma Bakanlığı, bu yıl 7 Ocak-15 Şubat’ı kapsayan 40 günlük tatil periyodunda 2.1 milyar seyahat yapılmasının beklendiğini aktardı.


Çin astrolojisine nazaran Tavşan Yılı, 12 yıllık çevrimlerde dördüncü yıla denk geliyor.

Efsaneye bakılırsa suratına güvenen tavşan, yılların sırasını belirleyecek göksel yarışta kendisini rakipsiz görmektedir. Gün ağarırken başlayan yarışta süratle yol alan tavşan, bitişe yaklaştığında etrafında hiç bir hayvan yoktur. Yarışı nasılsa kazanacağını düşünerek dinlenmek için yol kenarına kıvrılıp uykuya dalar. Uyandığında üç hayvanın kendisindilk evvel yarışı bitirdiğini görür. Sıçan kurnazlığı, öküz uğraşı, kaplan ise atılganlığıyla onun suratını alt etmiştir. Çin kültüründe tavşan figürü, 12 hayvan içerisinde en şanslısı görülüyor. Tavşan, merhameti, masumiyeti ve zarafeti temsil ediyor. Sakin, barışçı, münakaşadan kaçınan, içe dönük ve hassas kişilik yapısı, Tavşan Yılı’na ve bu senelerda doğanlara atfedilen özellikler içinde sayılıyor. Çinliler, yeni yılda tavşan ruhunun ülkeye barış, sükunet ve huzur getirmesini umuyor.
 
Üst