DT oyuncusu Reimar Johannes Baur 95 yaşında öldü

Beykozlu

New member
Ev
Kültür
DT oyuncusu Reimar Johannes Baur 95 yaşında öldü

Reimar J. Baur, 1960’tan beri Deutsches Theatre topluluğunun bir üyesidir ve 70’in üzerinde filmde rol almıştır. Şimdi Berlin’deki bir huzurevinde neredeyse kör bir şekilde öldü.


Ulrich Seidler

Reimar Johannes Baur (1928-2023)


Reimar Johannes Baur (1928-2023)Özel


Deutsches Theatre’da 1980’lerden kalma efsanevi bir türkü akşamının kaydı internette bulunabilir. Seyirciyle birlikte güzel bir akşam geçiren büyük DT yıldızları Jutta Wachowiak, Elsa Grube-Deister, Kurt Böwe ve Rolf Ludwig ile adeta bir aile buluşması gibi, her şey çok iyi düşünülmüş ve tasarlanmış ama telaşsız – Çoğu zaman basit sözleri ve düz melodileri sadece dinleyen, gülümseyen ve dinleyen orada olmayanların yüzleri ne kadar güzel.


Aktör Reimar Johannes Baur da orada, gitarı, mızıkayı ve müzikal testereyi alıyor. Ya da “Soldatenhimmel” şarkısını göğsünden sıktığı buruşuk bir sıkma sandığına, sanki kendisi nöbet tutmaktan sarkık veletmiş gibi: “Cennette kontlar gibi yaşıyoruz, herkes çalışabilir sabah saat ona kadar uyu. Sana söylüyorum, cennet çok güzel, orada bu kadar erken kalkmana gerek yok.” Hayaller ne kadar mütevazı olabilir.Katharina Thalbach, Benno Besson hakkında “Doğu Almanya’da birçok kodaman başarısız oldu”

Neredeyse 40 yıl oldu. Grube-Deister, Böwe, Ludwig – hepsi gitti ve Reimar Johannes Baur Çarşamba günü 95 yaşında Berlin’deki bir huzurevinde öldü. 1960’tan beri, Deutsches Theatre topluluğunu eski haline getiren efsanevi standartlara sahip, egemen ve parlak yeteneklerden biri olmuştur.


1928’de Trier’de doğdu, savaştan sonra Defa gençlik stüdyosunda ve Devlet Drama Okulu’nda eğitim aldı. 1949’dan beri Greiz, Cottbus ve Karl-Marx-Stadt’ta sahnelerde yer alıyor. DT’ye ilk gelme teklifini reddettiği ve Wolfgang Langhoff tarafından ikna edilmesi gerektiği söyleniyor. Emekli olana kadar evde kaldı ve hatta daha uzun süre, tüm önemli yönetmenler için, tüm önemli meslektaşlarıyla oynadı, ta ki bir hastalık görme yeteneğini almaya başlayana kadar. Baur, 1962’de Benno Besson tarafından yönetilen Hacks’in efsanevi “Peace”inde koro lideriydi ve “Duty Mandate”de (Ulrich Engelmann’ın yönettiği, 1973) Jürgen Holtz’la birlikte katil Henry Fowles’ı canlandırdı.


Oyuncu Heide Kipp 84 yaşında hayatını kaybetti.

Oyuncu Heide Kipp 84 yaşında hayatını kaybetti.

Film ve televizyonda 70’ten fazla rol aldı, örneğin “Richard Waverly Davası” nda Hiroşima’ya atom bombası atan, vicdan azabı çeken pilotu somutlaştırdı. Yeniden birleşmeden sonra Frank Beyer’in “Sie und er” (1992) filminde ve son olarak 1997’de trajik komedisi “Der Hauptmann von Köpenick”te Senta Berger ile birlikte oynadı.


Baur, Greiz’deki ilk nişanı sırasında, 2021 yazında ölümüne kadar kendisinden önce gelene kadar tüm istasyonlarda kendisine bir meslektaş olarak eşlik eden müstakbel eşi Annelene Hischer ile tanıştı. Oğulları, Knorkator’un basçısı Buzz Dee adlı Sebastian Baur’dur. Acı haberi Berliner Zeitung’a doğruladı.
 
Üst