“Futbol bu noktaya bağıra bağıra geldi”

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Eyüpspor Teknik Yöneticisi Hamza Hamzaoğlu, Türk futbolunun her geçen gün berbata gittiğini söylemiş oldu.

Galatasaray’ın başında 2014-2015 döneminde Muhteşem Lig, Türkiye Kupası ve TFF Muhteşem Kupa şampiyonlukları yaşayan, en üst ligde biroldukca kadroda bakılırsav yapan ve şu an Spor Toto 1. Lig takımı Eyüpspor’u çalıştıran tecrübeli teknik adam, soruları yanıtladı.

“Daha da makus günler bizi bekliyor”
Türk futbolunda kulüpler ve ulusal ekip seviyesinde yaşanan başarısızlık, kulüplerin ortasında bulunduğu maddi meseleler ile sonuçlanamayan yayın ihalesi hakkında konuşan Hamza Hamzaoğlu, “Futbol bu noktaya bağıra bağıra geldi. Daha da makûs günler bizi bekliyor diye düşünüyorum. Şahısların değişmesi tahlil getirmiyor. Spor Yasası ne kadar gerçek ve uygulanabilir? Sanki tahlil o mu ya da diğer bir şeyler mi? Bunları epeyce güzel irdelemek lazım.” tabirlerini kullandı.
Hamza Hamzaoğlu, Türk futbolunda problemlerin tahlilinin birinci adımının mantalite değişikliği olması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Önce biz değişeceğiz. Niyetler değişecek. Yalnızca kulüplere hizmet etme anlayışı bizlerde hasıl olacak. daha sonrasında bir şeyler değişir. Daima yabancı kuralı, 10 mu olsun, 8 mi olsun, 5 mi olsun? Sıkıntı bu değil ki! Özgür olsun. İmkanlarımıza nazaran hareket etmeyi beceremiyorsak ya da kulübümüzün imkanlarını kendi menfaatlerimiz için kullanıyorsak siz yabancı sayısını kaç yaparsanız yapın. 10 da yapsanız 3 de yapsanız o kulüp o kadar ziyan nazarancek. Niyetler berbatsa bunun önüne geçme bahtınız yok. Bu, fakat denetimle olur. Kulüplerin girdilerini ve çıktılarını denetim edersiniz. Mali manada disipline sokarsınız. Bunu da siz yapmıyorsanız kulüplere hiç bir biçimde takviye vermezsiniz. Gerçek yönetilen kulüpler yanlışsız yerde olurlar. Makûs yönetilenler de bu liglerden çekilip sarfiyatlar, yok olurlar. bu biçimde herkes kendisine çeki sistem verir.

Kulüplerin mali manadaki külfetli durumunun, onların rahat hareket etmesine de pürüz teşkil ettiğini anlatan Hamzaoğlu, “Bunların üstesinde gelebilmek kolay değil. Şu anda bütün kulüplerimiz bu manada düşünce yaşıyorlar. Eski durumlarını arar pozisyondalar. İnşallah Türk futbolu en kısa vakitte bu durumun üstesinden gelecek bir formül üretir. bu biçimde devam ederse kulüplerin rahat hareket etme bahtı olmayacak. Futbolumuz da bana göre her geçen gün daha geriye gidecek.” diye konuştu.
“Rekabeti yaşamayı bilmiyoruz”
Hamza Hamzaoğlu, Türk futbolunda tecrübeli isimlerden hakikat bir biçimde faydalanılamadığını aktardı.
Futbol topluluğunda hürmet ve sevgi ortamının bulunmadığını anlatan Hamzaoğlu, şu görüşleri paylaştı:
“Bu deneyimleri edinmiş insanları hakikat bir biçimde kullanabilmek başka bir meziyet. Biz bunu beceremiyoruz. Bir bencillik, ‘O yapmasın, ben yapayım’ mantığı var. Diğeri başarılı olduğunda onu çekememezlikler var. Onun muvaffakiyetini küçümsemeye çalışmak var. Şayet başarılı insanları pahalı kılarsak bizim başarılarımız daha manalı olur. Rekabeti yaşamayı bilmiyoruz. Rakiplerimize karşı davranışlarımız hakikat değil. Saygıyı ve vefa hissini kaybettik. Emek vermiş insanların emeklerini hayli kolay heba edebiliyoruz. Onların üzerinden kendimize öteki rantlar peşinden koşuyoruz. Bunlar olduğu sürece Türk futbolu güzele gitmez. Bu niyetler de değişebilirse lakin bu biçimde üste gerçek çıkış başlayabilir. Bunu umuyoruz ve bunun için gayret ediyoruz. Çok kuvvetli bir ülkeyiz. Buna karar verdiğimiz gün bu gidişatı bilakis çevirmek bizim elimizde. Bunu başarabilecek potansiyelimiz var. İnşallah bir gün bir yerde hepimize bir şeyler dank eder ve artık hakikat işleri yapmaya başlarız.”
“Onlar da bir şeyler yapabilirlerdi”
Hamza Hamzaoğlu, Türk futboluna kulüpler ve ulusal ekip seviyesinde değerli muvaffakiyetler yaşatan Fatih Terim, Şenol Güneş ve Mustafa Denizli’nin şu anda rastgele bir bakılırsavde bulunmadığının hatırlatılması üzerine, şunları kaydetti:
“Yanlış. Bu, kanıların getirmiş olduğu bir durum. Futbol buraya gelirken yalnızca diğerlerini suçlayamam. Ben de bu işin ortasındaydım. ‘Niye bu noktaya gelmesine müsaade ettim’ diye kendimi sorgularım. Bu duruma gelirken yanılgılı olduğunu düşünmesem de kendimi suçlarım. Fatih hoca, Şenol hoca, Mustafa hoca ve Yılmaz hoca. Hepsi bizim hocalarımız. Çok kıymetli deneyime sahipler. Onlar da bu işin arasındaydiler. Onlar da bir şeyler yapabilirlerdi diye düşünüyorum. Gelinen noktada yalnızca diğerlerini suçlayarak da bir yere varamayız. Kendimizin de yanlışı olduğunu kabul etmek zorundayız. Şu anki durumu bütün gerçekliğiyle kabul edip buradan ne biçimde çıkılabilir, bunu düşünmek, toplanmak ve fikir birliğine varmak gerekiyor. İnşallah bunu da vakit içinde yaparız.”
“Kendimizi Muhteşem Lig gayesine yakın hissediyoruz”
Eyüpspor’da misyona başladıktan daha sonra çok ara katettiklerini belirten Hamza Hamzaoğlu, Harika Lig’e yükselmeyi hedeflediklerini söylemiş oldu.
Uzun yıllar Üstün Lig’de misyon yaptıktan daha sonra bir alt ligde grup çalıştırmanın kolay olmadığını söz eden tecrübeli teknik adam, “Eyüpspor’a gelişimiz hiç kolay değildi. yıllar daha sonra bir alt lige dönmek ve yeni bir serüvene başlamak bizim için farklı olacaktı. Bir kulübü alıp bir yerlere taşıyabilmek ve o kulübün amaçlarına katkı sağlayabilmek istek ettiğimiz bir yoldu. bir arada bir şeyler yapabileceğimizi hissettik ve bu sonucu verdik.” formunda konuştu.
Takımda Üstün Lig deneyimi bulunan oyuncuların fazlalığına vurgu yapan Hamzaoğlu, “birlikte bir şeyler üretme konusunda eksikler gördük. çok yol katettik. Kadromuzun alanda bir oyun planı var. Ne oynadıklarını bilerek alanda gayret ediyorlar. Ligin sonları yaklaştığında kendimizi Harika Lig gayesine fazlaca yakın hissediyoruz. MKE Ankaragücü maçıyla kadroya hayli daha fazla öz itimat aşılandı. İnşallah Üstün Lig yolunda emin adımlarla devam ederiz.” diye görüş belirtti.
“Trabzonspor hak ettiği bir şampiyonluk yaşayacak”
Hamza Hamzaoğlu, Spor Toto Harika Lig’de bitime 6 hafta kala en yakın rakibi Fenerbahçe’nin 13 puan önünde başkan durumunda bulunan Trabzonspor’un şampiyonluğu hak ettiğini aktardı.

Bordo-mavili ekibin teknik yönetici Abdullah Avcı’yla güzel bir ahenk yakaladığını belirten Hamzaoğlu, “Trabzonspor hak ettiği bir başarıyı yaşıyor. İnşallah bunu da bu sene taçlandırırlar. senelerdan beri epey uğraş verdiler. Bu dönem hak ettikleri bir şampiyonluk yaşayacaklar.” tabirlerini kullandı.
 
Üst