Galeria Kaufhof 52 mağazayı kapatıyor. Neden şimdi?

Beykozlu

New member
Ev
Berlin
Galeria Kaufhof 52 mağazayı kapatıyor. Neden şimdi?

Hasta mağaza grubu, radikal bir kemer sıkma kursu önerdi. Zamanı geldi, mağaza konsepti bir zombi.

Marcus Weingartner

Alexanderplatz'daki Galeria Karstadt Kaufhof.  Ev kalır, Berlin'deki iki kişinin daha kapanması gerekir.

Alexanderplatz’daki Galeria Karstadt Kaufhof. Ev kalır, Berlin’deki iki kişinin daha kapanması gerekir. imago görselleri

Çalışanlar için bir şoktu, ancak bir duyuruyla birlikte: Galeria Karstadt Kaufhof grubu, ikisi Berlin’de olmak üzere 52 mağazasını kapatacak: Wedding’deki Müllerstrasse ve Charlottenburg’daki Wilmersdorfer Strasse’deki.

680 milyon euro ile desteklendi

Almanya’daki son büyük mağaza grubunun 5000 çalışanı işini kaybetti. Birçoğu onlarca yıldır Galeria Karstadt Kaufhof’ta çalışıyordu. Bütün bunlara ancak acı denilebilir. Ama devlet neden böyle hasta bir şirkete tekrar yardım etmek zorunda kaldı?

Genel olarak Karstadt, sözde Ekonomik İstikrar Fonu’ndan (WSF) yaklaşık 680 milyon avro ile iki yardım kampanyasında desteklendi. Gördüğünüz gibi herhangi bir başarı olmadan. Pandemi sırasında Lufthansa ve TUI devletten para aldığında bunu hâlâ anlayabiliyordum. Kuru bir büyünün üstesinden gelmekle ilgiliydi. Pandemiden sonra uçmayı bırakıp sadece Deutsche Bahn ile tatile gideceğimize kimse ciddi ciddi inanmadı.

Ancak mağaza konsepti kuru bir dönemin üstesinden gelmek zorunda değildir. Konsept öldü, çünkü çevrimiçi ticaret yıllardır perakendeciler için sürekli olarak suyu kazıyor. Elbette bu, büyük çevrimiçi mağazaların sunduğu ürün yelpazesinin yalnızca bir kısmına sahip olan ve bunları evinize teslim eden büyük mağazalar için de geçerlidir. Galeria Genel Müdürü AHaberlert Geiwitz, kalan 77 mağazanın bir geleceği olduğuna inanıyor. Tam olarak hangisi belirsizliğini koruyor.