Gerçekten nereden geliyorlar ve spor neden işe yaramaz?

Beykozlu

New member
Uzun süre oturmak, sırtınızı oymak – ve zaten acı çekiyorsunuz. Bir omurga cerrahı, egzersizin rahatlatabileceğini ancak iyileştiremeyeceğini söylüyor.imago görselleri


Hiç sırt ağrısı çekmemiş veya hiç ağrı çekmemiş herhangi bir yetişkin tanıyor musunuz? Er ya da geç hepimizin başına gelecek. Biri sadece belirli hareketler sırasında seğiriyor, diğeri bel ağrısına maruz kalıyor, diğerinde intervertebral disk var.


Ve her zaman ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, fizyoterapi, düzeltme girişimleri, spor ve diğer her türlü şeyle hastaları eski haline döndürme çabası vardır. Başarı genellikle oldukça ılımlı ve nadiren kalıcıdır. Sonuç olarak, çoğu insan “arkaları olduğu” gerçeğiyle yüzleşir. Sanki doğal bir durummuş gibi.


Omurga cerrahı Dr. Christian Behrendt hiç şaşırmadı: “Ağrının nedeni üzerinde çok az çalışma yapılıyor. Bu nedenle semptomların devam etmesi mantıklı.” Bu nedenle talep ediyor: “Sırtımızı güçlendirmemeli, aksine zayıflatmalıyız.”


Doktor ve yazar* bunun tam olarak ne anlama geldiğini ve neden hepimizin sırt ağrısı çekmesinin neredeyse programlandığını açıklıyor.


Neden sürekli sırt ağrın var?Cevap basit, diyor Dr. Christian Behrendt: “Biz insanlar aslında sandalyelerde oturmak için yaratılmadık. Ancak günün en az yarısı okulda oturduğumuz için sırt için önemli olan bazı kaslar kısalır ve uzun vadede bu kaçınılmaz olarak sırt ağrısına yol açar.”


Geçmişte, insanlar çoğu zaman çömelirdi – öyle ki, her iki ayak da yere sıkıca ve düz basar, kalçalar arkada gevşek bir şekilde sarkar, tabiri caizse, dizler yukarı bakar, uyluklar neredeyse üst gövdeye dokunun. Uzman, “Sırtın alt kısmı biraz yuvarlaktır” diye açıklıyor. “Ama bu günlerde pek çok insan eğilemiyor, o pozisyona giremiyor. Bu da oturma kaslarının kısalmasının bir sonucu.”


En büyük sorun kalça fleksörüdür. “Kalçaların önünden leğen kemiğinden omurganın arkasına çapraz olarak uzanır. Oturduğumuzda ve kalçalarımız 90 derece büküldüğünde, bu kas azami derecede kısadır. Kalıcı oturma onu kısaltır ve sırtı daha geniş bir şekle sokar. Sırt ağrısının temeli budur” diyor Behrendt, “Bel çukurluğu, oturmanın doğrudan sonucudur.”


Ve bu nedenle, aslında ağrısız birçok insan, uzun süre ayakta durduklarında veya ayakta çalıştıklarında da sırt ağrısı çekerler: Kalça fleksör kası, ayakta dururken özellikle sırtın oyuk kısmına doğru çeker. Ve sonra tekrar oturma ihtiyacı hissedersiniz – bu, kısır döngüyü devam ettiren koruyucu bir duruştur.


Ayrıca uzun sırt ekstansörleri yani omurganın iki yanındaki büyük kaslar da kısalır. Bu aynı zamanda içi boş sırtın bir sonucudur. Yukarıda anlatıldığı gibi doğal squatta olduğumuzda, belin alt kısmı yuvarlaktır ve erektör omurga uzun ve güçlüdür.


Ancak oyuk sırtta kısalır. “Herhangi bir semptomunuz olup olmadığına bakılmaksızın bile, muhtemelen kısalmış kaslarınız olacaktır. Pratikte kasları kısalmayan insanları çok nadiren görüyoruz” diyor uzman.


Sırt ağrısına ne iyi gelir?Elbette spor her zaman iyi bir dürtüdür ve ağrıya karşı çalışmak için yardımcıdır. Ancak: “Sırt ve karın kaslarını çalıştıran ve güçlendiren kişiler rahatlayacaktır, birçoğu tam olarak sağlıklı olamamaktadır. Çünkü kısalık sorunu devam etmektedir. Bu nedenle egzersiz, nedeni düzeltmenin bir yolu değildir. Bunu yapmanın tek yolu, egzersiz yapmaktır. kısayolları düzeltin. Aksi takdirde, kaslar oyuk sırtı çekmeye devam edecek, ”diyor Behrendt.


Bu nedenle, omurga uzmanının dediği gibi, kasları doğal uzunluklarına geri getirmelisiniz: “Her kasın beyin tarafından kontrol edilen bir gerginlik düzenlemesi vardır. Temel olarak, kas, uzunluktaki gerçek bir azalma anlamında gerçekten kısaltılmaz. , ancak başlangıçta olduğu gibi esnekliğe artık izin verilmiyor.”


Çözüm, Osteobasınç olarak da bilinen Elastobasınçtır. Doktor, “Gerilim düzenlemesini tekrar dengeye getiren kas bağlantısına baskı uyguluyorsunuz” diye açıklıyor. “Kalça fleksörleri, sırt, karın ve uyluk kasları için çalışıyor.” Basınç yöntemi Liebscher ve Bracht tarafından ünlendi, ancak aynı zamanda Hock’un ağrı terapisine benzer bir biçimde var.


Teorik olarak kendin yapabilirsin ama tecrübeli birinin kas ataçmanlarını sıkması daha mantıklı. Bunlar fizyoterapistler, osteopatlar veya doktorlar olabilir. Kural olarak, 80 ila 120 avroya mal olan üç ila beş saatlik bir tedavi gereklidir. Kendiniz ödemeniz gerekir, sağlık sigortası genellikle masrafları karşılamaz.


Tedavi sonrasında ikinci adım olarak kondisyonu korumak ve tekrar ağrı tuzağına düşmemek için her gün esneme egzersizleri yapmanız önemlidir. Yani her gün üç dakikalık beş esneme egzersizi yapmalısınız. Bunların ne olduğunu bir profesyonelin size göstermesine izin vermelisiniz çünkü doğru şekilde yapmak başarı için çok önemlidir.


Kalçaların aşırı uzatıldığı ve kasın uzatıldığı sözde psoas esnemesi özellikle etkilidir. Bunu yapmak için, bir hamle adımı yapın, yani bir bacağınızı ayağınız düz ileri ve diğerini geriye doğru koyun. Arka alt bacak diz ve ayak ile yere konur. Daha sonra ön bacak dizden 90 derece bükülür ve otomatik olarak arka bacağın uyluğu uzar.


Bu gerçekten iyi çekiyor. Ve olması gereken de bu. Behrendt, “O zaman kalçalarınızı biraz daha ileri itmeye çalışın” diye tavsiyede bulunuyor. “Kalçanızı elinizle ön dizinize doğru iterek kendinize biraz yardımcı olun.”


Bu arada: Birçok insan hareketin oturmanın ve ayakta durmanın tersi olduğuna inanır. Bunda kesinlikle bazı gerçekler var, ama “aslında, esneme aslında oturmaya karşı doğru harekettir. Çok oturuyorsanız, çok esnetmelisiniz” diyor Dr. Christian Behrendt, “Ancak, geleneksel esneme ile ancak nispeten küçük bir iyileşme sağlayabiliriz. Yalnızca profesyonel baskı ile fark edilebilir ve kalıcı bir başarı elde edebilirsiniz.”

*dr Christian Behrendt: Çaba göstermeden güçlü sırt. Oturma hastalığının üstesinden gelerek ağrısızBraumüller-Verlag, 250 sayfa, 24 Euro
 
Üst