Hasarlı Patriot bataryası Ukrayna’da yeniden tamamen çalışır durumda

Beykozlu

New member
Ev
Haberler
ABD: Ukrayna’daki hasarlı Patriot bataryası tekrar tam olarak çalışır durumda

Uçaksavar sistemi Rus ateşi tarafından hasar görmüştü. Pentagon şimdi tamir edildiğini söyledi.


05/18/2023 | 05/18/2023 – 20:53 tarihinde güncellendi


Bir Patriot uçaksavar sistemiJANEK SKARZYNSKI(AFP)


ABD Savunma Bakanlığı’na göre, Ukrayna’da hasar gören Patriot hava savunma sistemi yeniden tam olarak çalışır durumda. Pentagon sözcüsü Sabrina Singh Perşembe günü Washington’da yaptığı açıklamada, “Doğrulayabildiğim şey, bir Patriot sisteminin hasar gördüğünü, ancak şimdi onarıldığını ve yeniden tam olarak çalışır durumda olduğunu” söyledi.

Rusya’ya göre, başkent Kiev’i savunan batarya, Rus ordusu tarafından neredeyse tamamen imha edildi. Moskova’daki Savunma Bakanlığı Çarşamba günü yine “güvenilir bir şekilde doğrulanmış verilere” atıfta bulunarak, 16 Mayıs’ta “Kinzhal” (Hançer) tipi hipersonik bir füzeyle yapılan bir saldırının yalnızca bataryanın radar yönlendirme sistemini değil, aynı zamanda beş fırlatma rampasını da yok ettiğini iddia etti.

Ukrayna, ABD Vatanseverleri de dahil olmak üzere uçaksavar savunmasını güçlendirmek için çeşitli Batı yapımı sistemler aldı. Bunlar, bu alandaki en modern silahlar olarak kabul edilir. Son Rus hava saldırıları öncelikle Ukrayna’nın uçaksavar sistemlerini hedef aldı.

bilgi kutusu resmi
 
Üst