Husilere karşı savaşacak Alman savaş gemisi – “intihar görevi” mi geliyor?

Beykozlu

New member
Alman firkateyni “Hamburg” Kızıldeniz'e yelken açtı. Pazartesi günü saat 10'da savaş gemisi, AB'nin Aspides misyonunun bir parçası olarak Yemen'deki Husi isyancılarının saldırılarından ticari gemileri korumak için Wilhelmshaven'den yelken açtı.

Gemideki askerlerin “tedirgin” hissettiği söyleniyor, NDR bir raporda bildiriyor. Mürettebat bir “intihar görevi”nden bile bahsetti. Nedeni: Husilerin saldırıları büyük bir yoğunlukla gerçekleştiriliyor. İsyancılar bölgedeki İsrail ile ilişkileri olan ticaret ve savaş gemilerine ateş açıyor. Husiler saldırıları İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki savaşına meşru bir tepki olarak ilan ediyor. Fransız firkateyni “Alsace”nin kaptanı, bombardımanın ne kadar ağır olduğunu bildirenlerden biriydi ve 2011'de Libya'daki NATO savaşını bile geride bırakan “sınırsız şiddetten” bahsetti.


Günaydın Berlin
Haber Bülteni

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postanıza bir onay mesajı gönderilecektir.


“Hamburg” Fırkateyni kendini koruyamıyor


Bundeswehr, “Hamburg”un ana görevinin havadan gelen her türlü tehdide karşı savaşmak olduğunu açıklıyor. Bu amaçla keşif ekipmanı ve uzun menzilli füzelerle donatılmış. Gemi, Akdeniz'deki Yunan adası Girit'e doğru yelken açıyor. Orada gemi ve mürettebat, füzeleri ateşleyerek Kızıldeniz'e planlanan konuşlanmaya hazırlanıyor.

Ancak Alman askerleri için sorun yaratan sadece Kızıldeniz'deki savaşın tırmanması değil, aynı zamanda donanmanın görev için yeterli donanıma sahip olmamasıdır. NDR bilgilerine göre, “Hamburg” modern gemisavar füzelerini tespit edebilen özel bir radardan yoksundur. Federal Savunma Bakanlığı maliyet nedenleriyle radar teknolojisini yükseltmemeye karar verdi. Şimdi firkateyn gemisavar balistik füzeleri (ASBM) tek başına savuşturamıyor. Bu nedenle “Hamburg” füze saldırılarını tespit etmek zorunda olan AB misyonunun diğer gemilerine bağımlı kalmaya devam ediyor.

Bundeswehr limandan ayrılırken basın ve politikacıların gelmesini istemiyor


Bu, askerleri önemli risklere maruz bırakmıyor mu? Kaptan Andreas Schmidt güven verici. NDR'ye göre, mürettebatın yakınlarına yazdığı bir mektupta, firkateynin “iyi donanımlı” ve “mürettebatın mükemmel bir şekilde eğitilmiş” olduğunu yazdı. Mürettebatın güvenliği ve refahı “en yüksek önceliktir.”

Ancak Bundeswehr liderliği de huzursuz bir hisse sahip gibi görünüyor. NDR'nin bildirdiğine göre, “Hamburg” firkateyni, olağan uygulamanın aksine, politikacılar ve basının katılımı olmadan pazartesi günü yelken açtı. Mürettebat bunu talep etmişti. Güvenlik farklı görünüyor.
 
Üst