İşçi Partisi parlamento seçimlerinde ezici bir zafer kazandı

Beykozlu

New member
Bir tahmine göre, Keir Starmer'ın İşçi Partisi Büyük Britanya'daki parlamento seçimlerini açıkça kazandı. 61 yaşındaki kişinin, Muhafazakar Partisi ağır bir yenilgi alan Başbakan Rishi Sunak'ın yerine geçmesi muhtemel.

Tahminlere göre İşçi Partisi 650 sandalyenin 410'unu alacak. Muhafazakârlar 131'ini alacak. Tüm oyların sayılması muhtemelen saatler sürecek. Ancak seçimin en önemli sonucundan kimse şüphe duymuyor: Muhafazakâr Muhafazakârların 14 yıllık hakimiyeti sona erdi.


Günaydın Berlin
Haber Bülteni

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postanıza bir onay mesajı gönderilecektir.


İşçi Partisi'ne duyulan coşku, Muhafazakar Parti'ye duyulan hayal kırıklığından daha az


Öngörülen sonuç şaşırtıcı değil: anketler uzun zamandır Sosyal Demokratlar için net bir zafer öngörüyordu. Seçim kampanyası sırasında, partisi aksiliklerle ve seçim tarihine yasadışı bahis oynama skandalıyla uğraşmak zorunda kalan Sunak, ancak yetişebildi.

Glasgow'daki Strathclyde Üniversitesi'nden ünlü anketör John Curtice'e göre, seçimin net sonucu esas olarak İşçi Partisi'ne duyulan coşkudan değil, daha çok önceki iktidar partisine duyulan hayal kırıklığından kaynaklanıyordu. Sunak, ekonomik durgunluk ve yaşam maliyetinde keskin bir artışla karakterize edilen son yasama döneminde partisinin üçüncü hükümet başkanıydı.

Starmer'ın Cuma günü Downing Caddesi'nde yeni Başbakan olması bekleniyor


Son yıllarda İşçi Partisi lideri Starmer, selefi Jeremy Corbyn döneminde çok sola kaymış olan İşçi Partisi'ni siyasi merkeze geri döndürdü. Ayrıca kendi saflarındaki anti-Semitik eğilimlere karşı da kararlı adımlar attı.

Aynı zamanda eski muhalefet lideri, Avrupa Birliği ile olası bir yakınlaşma planları gibi birçok alanda oldukça belirsiz kaldı. Yorumcular, onun temkinli tavrını Çin Ming Hanedanlığı'ndan kalma bir porselen vazo taşımaya benzetti.

Büyük Britanya'da hükümet değişikliği hızla gerçekleşecek. Resmi nihai sonuç öğrenilir öğrenilmez, iktidar devri gerçekleşecek. Starmer'ın Kral III. Charles tarafından cuma günü hükümet kurması için görevlendirilmesi muhtemel ve ardından Downing Caddesi'nde yapacağı bir konuşmada Büyük Britanya için vizyonunu sunacak.
 
Üst