Isı pompası Yeşiller hakkında çok şey açıklıyor

Beykozlu

New member
Ev
siyaset
“Markus Lanz” hakkında Ricarda Lang: Isı pompası Yeşiller hakkında çok şey açıklıyor

Bündnis 90/Die Grünen’in federal başkanı Ricarda Lang, Dışişleri Bakanı Graichen’i çevreleyen skandalı Markus Lanz’a anlattı. Bazı düşünceler.


Tomasz Kurianowicz


05/18/2023 | 19.05.2023 – 10:23 tarihinde güncellendi

Ricarda Lang, 17 Mayıs 2023'te Markus Lanz'da


Ricarda Lang, 17 Mayıs 2023’te Markus Lanz’daZDF Mediathek/Ekran Görüntüsü


“Isınma kanununda neden acele var?” Bu, Markus Lanz’ın dün gece Yeşiller partisi lideri Ricarda Lang’a sorduğu ve yanıt aldığı kilit sorulardan biriydi. “Neden ülkeye fazla yük bindiriyorsun?” bilmek istiyordu. Isınma yasasının uygulanmasında levyeden söz ediliyor ve ülke için ısı pompası ısrarı konuşuluyordu. Ne de olsa, hafızaya göre Almanya CO2 emisyonlarının yalnızca yüzde ikisinden sorumlu. Lanz, iklim değişikliğine başka bir yerde, örneğin Latin Amerika’da karar verileceğini söyledi.

Ricarda Lang, “Almanya’nın bir rol model işlevi var” dedi. Sanayileşmiş bir ülke olarak Almanya öncülük etmeli ve diğer uluslara fosil yakıtlardan kurtulmanın mümkün olduğunu göstermelidir. Ve tabii ki bu değişime pragmatik bakmalı ve aynı zamanda toplumsal dengeyi ve rahatlamayı sağlamalısın.

yeşilin diyalektiği


Elbette Ricarda Lang bu tür cümleler nedeniyle çok eleştiri aldı. Bazı insanları deli ediyor. Örneğin, eleştirisini daha diplomatik bir şekilde formüle eden ve genel olarak Yeşillerin iletişimine gücenen Rheinische Post’tan bir gazeteci olan Kerstin Münstermann. Bremen seçimi Yeşiller için bir felaketti çünkü halk onların “levye” politikasını desteklemedi. Aşılama, ısı pompası veya iklim değişikliği: Yeşiller çok apodiktik. Markus Lanz ve Kerstin Münstermann bu konuda hemfikirdi.

Isı pompası, Graichen’in istifası ve Yeşiller Partisi’nin ısınma yasası hakkındaki tartışmaya biraz uzaklaşıp daha yakından bakarsanız, hikayede çelişkilerle veya başka bir deyişle ironik bükülmelerle karşılaşırsınız. Çünkü Federal Cumhuriyet’in en ilginç partilerinden biri olan ve kantindeki vegan currywurst kadar Almanların çoğunluğunu da tetikleyen Yeşiller, pek çok tezin odak noktası olan diyalektik tek yönlü sokaklara bulaşmayı seviyor. entelektüel tarihte, ancak günlük yaşamda genellikle halının altına düşer. Yeşiller Mephistophelic bir şeye sahipler ve ahlaki diyalektiği şu şekilde tanımlayan Goethe’nin ünlü dizelerini anımsatıyorlar: “Ben o gücün bir parçasıyım / Hep iyiyi isteyen ve hep kötüyü yaratan.”

Robert Habeck neden özür dilemedi?


Yeşiller için de aynı şey, ürkütücü bir şekilde söylenebilir. İyiyi isterler, (bu arada) kötüyü yaratırlar. Bu düşüncenin özünü anlamak için önce Richard David Precht’e sormanıza gerek yok. Patrick Graichen’in geç emekli olması mükemmel bir örnek. İyiyi isteyen ve doğru olanı, yani tam gaz depolama ve yeşil ısı geçişi için çabalayarak kötülük yaratan güç, kendi personel politikasında İngiliz veraset düzenlemeleriyle paralellikler görmüyor, kendi başarısızlığına, ahlaki olana kör. Personel planlamasında suistimal ve aynı zamanda demokratik eleştiriye karşı sağır, Robert Habeck de yeşil benlik imajında büyük bir kör noktaymış gibi bunu görmezden geliyor. İyiyi isteyen yanılmazdır. Isı pompası reçetesi yazan herkes, kendisini sevilmeyen biri yapar ama doğru olanı isterler. Bu Yeşiller hakkında pek çok şeyi açıklıyor. Sadece Bremen yenilgisi Yeşillere kendi ahlaki standartlarıyla ölçülmeleri gerektiğini hatırlatabilir. Trendeki her McDonald’s çantası, her mafya benzeri meslek ölümcül olabilir.

Çarşamba günü, Robert Habeck nihayet Devlet Bakanını görevden aldı ve hızlı bir şekilde kovulsaydı, kazananı geride bırakacağını fark etmemişti. Eksik olan bir özürdü. Bu arada, Kai Diekmann, Berliner Zeitung’da bunu hatırlattı: Bild’in genel yayın yönetmeni olarak, politikacıların gelip gittiğini gördü. Bize politikacıların neden bu kadar nadiren özür dilediğini sordu. Çünkü: “Almanların birini affetmekten daha çok sevdiği bir şey yoktur. Birini affettiğin anda ahlaki olarak kendini yükseltiyorsun” dedi Kai Diekmann. Robert Habeck bunu neden yapmadı? bir dahaki sefere ipucu.

Yeşilleri “Tetikleyin”


Ama Yeşillere ve diyalektik çelişkilere geri dönelim. Yeşiller’in ısınma yasasını nasıl şiddetle zorladığını gören herkes, Ricarda Lang’ın Markus Lanz’la birlikte tekrarladığı sözlerine gerçekten inanmaktan kendini alamayacak: Yeşiller anket numaralarına bakmaz, bakmazlar. Gelecek yıl gibi erken bir tarihte ısıtma yasasını gerçeğe dönüştürmeye karar verirlerse, insanların istediği şekilde. Pragmatik olarak değil ideolojik olarak, iyiyi, doğru şeyi düşünürler ve böylece ister istemez başka yerde eleştirdikleri bir şeyi yaparlar.

Daha somut olarak: Daha yakından bakarsanız, Yeşiller, bunun doğru, ahlaki açıdan iyi bir şey olduğuna inanarak halka bir şeyler dikte ediyor. Ve ısıtma yasasına bakarsanız, o zaman aslında bilimsel bir bakış açısından gerçek bir yasadır. Almanya’nın iklim hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak. Dünyaya rol model olacak. Bu açıdan, Annalena Baerbock’un Çin’e seyahat etmesi ve Çin hükümetine ayaklanma eylemini okuması paradoksaldır. Halkın ne istediğini de daha iyi bilen ve bu nedenle referandumsuz evler yapan, halkın ne istediğini, nereye şikayet ettiğini umursamadan mahallelerde tren yolları kovalayan bir hükümet.

Çünkü hem Yeşiller hem de Çin hükümeti, halkın aynı zamanda frenci, karmaşık ve dönek olduğunu biliyor. Yarına değil bugüne bakar. Kuşkusuz, biraz demokratik değil, ama bazen ahlaki açıdan doğru, en azından birçok hükümetin kanaati bu. Biraz kaba bir karşılaştırma, ancak paralellikler var ve Yeşillerin nüfusu bu kadar çok “tetiklemesinin” nedeni de bunlar.

Geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! briefe@Haberler
 
Üst