Komşu ülkemiz ne kadar cinsiyetçi?

Beykozlu

New member
Ev
Polonya
Üstsüz yerine boneyle: Komşu ülkemiz ne kadar cinsiyetçi?

Bu ülkede kadın meme uçlarının yüzme havuzlarındaki özgürlüğü kutlanırken, komşu Polonya’da bu tartışma düpedüz saçma görünüyor. Varşova’dan bir açıklama.

Carol Tunk

Yüzme havuzunda genç bir kadın

Yüzme havuzunda genç bir kadınimago/Cavan Görselleri

Polonya hamamlarında ziyaretçiler “onlarla birlikte yüzer”. Tabii ki, kadınlar bikini üstü giymeli. Memenin örtülüp örtülmeyeceği sorusu burada ortaya çıkmıyor. Eğlence amaçlı yüzücüler genellikle bir yüzme şapkası takarlar. Yani Almanya’da sadece profesyonel yüzücülerin veya yaşlıların permalarını klordan korumak için taktığı oval plastik bir başlık. Kısacası: bir kıstırma, çirkin gereksiz.

Muhtemelen, Polonya yüzme havuzları hijyen nedeniyle bone kullanmakta ısrar ediyor. Ancak erkeklerin neden birçok yüzme havuzunda dar mayo giymek zorunda oldukları (yüzme şortlarına izin verilmez) bir sır olarak kalıyor. Erkek ziyaretçiler penislerinin izlenimlerini karşılaştırabilmeli mi? Bilmeyen var.

Polonya’da aktivist kürtaja yardım ettiği için toplum hizmetine mahkum edildi

Bu arada Almanya’da yeniden bir tartışma alevlendi. Her şeyin üstsüz su sıçratmakla ilgili olduğu 2022 yazının ardından, şimdi bir aktivist, Berlin yüzme havuzlarında üstsüz banyo yapmak için başarılı bir kampanya yürüttü. Ancak şimdiye kadar Lotte Mies, cesur eylemi için bir ödül değil, bir ölüm tehdidi aldı.

Aşırı muhafazakar Polonya’da bir kadın halka açık bir havuza gömleksiz girerse neler olacağını hayal etmek zor. Hele komşu ülkemizde kişinin kendi bedeni üzerindeki hakkı mahkeme kararıyla yeniden ayaklar altına alındığından beri.

Berlin hamamlarındaki yeni üstsüzler: Kim bundan gerçekten yararlanıyor?

Berlin hamamlarındaki yeni üstsüzler: Kim bundan gerçekten yararlanıyor?

Burada da bir aktivist iş başındaydı. Bir mahkeme Justyna Wydrzyńska’yı kürtaja yardım etmekten suçlu bulunduğu için ayda 30 saat toplum hizmetine sekiz ay hapis cezasına çarptırdı. Bununla ilgili en saçma şey: Görünüşe göre haplarla kürtaj hiç gerçekleşmedi.

Yüzme havuzlarında kadın ve erkeklere eşit olmayan muamele?

Wydrzyńska, evliliğinde şiddet mağduru olan bir kadına yardım etti. Genç kadın hamileliğini sonlandırmak istedi ancak üç yaşındaki çocuğunu gerekli yurt dışı gezisi için bırakacak kimsesi yoktu. Sıkıntı içinde, her ihtimale karşı elindeki hapları ona veren Wydrzyńska’ya döndü. Polonya basını, hamile kadının kocasının durumu öğrendiğini bildirdi. Kadın stres nedeniyle düşük yaptı diyorlar. Böylece Wydrzyńska, kürtaja yardım etmeden kürtaja yardım etmekten suçlu bulundu. Buna göre kürtaj düşüncesi de cezalandırılabilir bir suç haline getirilebilir.

Komşu ülkede böyle şeyler olurken, Almanya’da bikini üstlerinin tartışılması garip geliyor. Berlin’de cinsiyetçi olarak kabul edilen şey – yani yüzme havuzlarında kadın ve erkeklere eşit olmayan muamele – komşu ülkede birkaç yüz kilometre ötede sıfır virgül sıfır buluyor. Polonya’da kadınlar tamamen farklı savaşlar vermek zorunda.

Geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! briefe@Haberler