Konya Ovası’ndaki çiftçilere ‘Obrukları doldurmayın’ uyarısı

Adanali

New member
Arık, Konya Ovası’nda son yılların en kurak kışının yaşanmasıyla baharda yer altı su kullanmasının artacağı öngörüsünde bulunarak, şunları kaydetti: “Geçmişte obruklar daha uzun yıllar ortasında oluşurken, artık epeyce daha kısa müddette oluşmaya başladı. Bunun temel sebebi kuraklık, yağış azlığı ve denetimsiz yer altı suyu kullanmasıdır. Konya kapalı havzasında yer altı su kullanması çok yaygın ve su düzeyi her geçen gün daha da düşüyor. Yağışlarla artıyor ve sonrasındasında düşüyor. Su düzeyindeki hareketlenmeler çözülmeleri sıklaştırıyor ve obruk oluşumunu hızlandırıyor. Kuraklığın obruk oluşumunda önemli tesiri var. Nisan-mayısta yapılması gereken ziraî sulamalar şimdiden başladı. Yağış durumunda değişim şayet olmazsa yer altı su kullanmasının daha epey olacağını öngörüyoruz. Bu da yeni obruk oluşumlarını etkileyecektir.”
Türkiye’nin hububat üretim merkezi Konya Ovası’nda, kuraklık ve denetimsiz yer altı su kullanmasıyla her geçen gün sayıları artan obruklar, sayıları ve nicelikleriyle de tedirginliği artırıyor. Karapınar ilçesinde tarla ve yerleşim yerlerinde de çoğunlukla görülmeye başlanan obruklardan kimilerinde yıllar ortasında çökmeler devam ediyor.
Üç yıl evvel ilçenin bir yaylasında oluşan 2 metre derinlikteki obrukta geçen ay 20 metrelik yeni çöküntü meydana gelmesi, vatandaşlarca çeşitli malzemelerce doldurulan çukurlardaki tehlikeyi de gözler önüne serdi. Güvenliği geri planda bırakan birtakım vatandaşların tarla ve yerlerde oluşan obrukları, pahasının düşmesi tasasıyla kendi imkanlarıyla doldurmaya başlaması uzmanlarca tehlikeli teşebbüs olarak bedellendiriliyor.
Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Obruk Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fetullah Arık, Konya Ovası’nda obruk oluşumu tespitine yönelik AFAD ile yürüttükleri çalışmayı tamamladıklarını söylemiş oldu. Konya’nın güney ve kuzeyindeki ilçelerde yürütülen saha çalışmalarında obruk sayısını tespit ettiklerini kaydeden Arık, “700 civarında görmeye alışık olduğumuz derinlikte, 1800’ü de 1 metreden daha sığ çukurluklar biçiminde toplamda 2 bin 512 obruk oluşumu var” diye konuştu.
Arık, tespit edilemeyen obruk oluşumlarına değinerek, şöyleki konuştu: “Vatandaşın yerinde oluşan obruk, amatör yolla dolduruluyor. bu biçimde gizlenenler olduğu için net sayı vermek pek güç. Şu anda obruk oluşumunun kimilerinin saha çalışmalarında doldurulduğunu gözlemledik. Bu doldurma süreci inançlı değil. Her obruğun kendine has tahlil halleri olması gerekir. Kabaca taş, toprak ve molozla doldurulan obruğun ondan sonrasında çökmeyeceğine garanti verilmez. Yer bilimcileri tarafınca her obruk kendi sistematiğini oluşturacağı için orada ayrıntılı araştırma yapılması lazım. Obrukta materyalin âlâ tespit edilmesi lazım. İri taneliden ince taneliye yanlışsız, geçirimsiz materyalle doldurulduktan daha sonra çimento ve beton enjeksiyonlarıyla kapandıktan daha sonra dolgu yapılması gerekiyor. Vatandaşın kendi sistemiyle yaptığı dolgunun pek birçoklarının çöktüğünü izledik. Alanda sık karşılaşıyoruz. Ziraî alanlardaki obruklarda bu doldurma süreci daha sık yapılıyor. ” Obruk oluşumu tespitine yönelik çeşitli izleme formları olduğunu anlatan Arık, bu formüllerle obruk oluşumu sırasındaki ani değişimlerin izlenmesiyle tedbirlerin alınabileceğini vurguladı.
 
Üst