Korkmaz: “En büyük isteğimiz Harika Lig’de olmak”

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Spor Toto 1. Lig play-off finalinde yarın Royal Hastanesi Bandırmaspor ile karşılaşacak İstanbulspor, karşılaşmada rakibine üstünlük sağlayarak Üstün Lig yolundaki son adımı da atmayı hedefliyor.
Sarı-siyahlı grupta genel menajer Eren Mert, teknik yönetici Osman Zeki Korkmaz ile futbolcu Emrecan Uzunhan, final maçı öncesi soruları yanıtladı.
Finalde çaba edecek olmanın memnunluğunu yaşadıklarını belirten Eren Mert, Royal Hastanesi Bandırmaspor karşısında galip gelerek 17 yıl daha sonra Üstün Lig’e dönmeyi umut ettiklerini söylemiş oldu.
Bu dönem Royal Hastanesi Bandırmaspor ile oynadıkları maçların çekişmeli geçtiğini ve iki grubun da finalde yer almadığı hak ettiğini belirten Mert, şunları kaydetti:
“Final maçı her şeye açık. Umarım talih yanımızda olur. Küçük bilgilerin belirleyici olacağını düşünüyorum. Hudutlarına hakim olan, daha epey isteyen ve motive olan ekibin bir adım öne çıkacağını düşünüyorum. Üst üste ikinci defa play-off’ta oynuyoruz. Gruptaki hava epey hoş. Herkes sabırsızlıkla final maçını bekliyor. Umarım centilmence ve hoş bir müsabaka olur. Kazanan biz oluruz. İstanbulspor, tertibiyle, gençlere verdiği değerle, vizyonuyla, oyuncuları ve teknik heyetiyle bu şampiyonluğu hak ediyor.”
İstanbulspor’un esaslı bir kulüp olduğunu ve senelerca Muhteşem Lig’de çaba ettiğini vurgulayan Eren Mert, “İstanbulspor’u el birliğiyle layık olduğu yere getireceğimizi düşünüyorum.” dedi.
Son 5 dönemde UEFA Lisansı aldıklarını anlatan Mert, “Bunu 1. Lig’de yapan tek kulübüz. Bunu itibar olarak görüyoruz. Finansal olarak ayağını yorganına bakılırsa uzatan bir kulübüz. Harika Lig için planlamamız var. Muhteşem Lig’e çıktığımız takdirde 30 yaşın üzerinde oyuncuları İstanbulspor’da görmemeye devam edeceksiniz. Türk sporuna genç futbolcuları kazandırmaya devam edeceğiz. İstanbulspor, her vakit Türk futbolunda genç oyuncuları çıkaran dinamik olmaya devam edecek.” sözlerini kullandı.
“Bütün hayal kırıklıklarını göze almamız lazım”
İstanbulspor Teknik Yöneticisi Osman Zeki Korkmaz, en büyük maksatlarının gelecek dönem Üstün Lig’de çaba etmek olduğunu lisana getirdi.
goreve geldikten kısa mühlet daha sonra ekipte keyif veren bir futbol kültürü oluşturduklarını anlatan Korkmaz, “Bu futbol kültürü, kimi küçük dokunuşları daha âlâ yapsaydık bizi birinci 2’de Üstün Lig’e çıkarabilirdi. Birinci 2’den diğer gruplar çıktı lakin oyun kültürü olarak değerlendirilseydi Bandırmaspor ve İstanbulspor Muhteşem Lig’e yükselirdi. Bu 2 kadro final maçı oynayacak, biri kırılacak. Büyük hayaller kuruyorsanız, büyük hayal kırıklıklarını da göze almanız lazım. Büyük bir hayal kuruyoruz, her şeye hazırız lakin en büyük isteğimiz gelecek dönem Üstün Lig’de olmak.” diye konuştu.
Finalde şansların eşit olduğunu vurgulayan Osman Zeki Korkmaz, “Oluşturduğumuz oyun külçeşidinin bu ligin üzerinde olduğunu düşünüyoruz. Bunu birfazlaca maçta alana yansıttık. Play-off final maçında talih her vakit yüzde 50’ye 50’dir. Taktiksel stratejisini tüm ögeleriyle yansıtan, daha güzel motive olan ve futbol bahtı olan grup o işi bitirir.” değerlendirmesinde bulundu.
Korkmaz, İstanbulspor’un dünyanın en büyük kent ekiplerinden biri olduğunu belirterek, “Ama en yalnız kent kadrosu. Renklerini ulusal gayretimizden alan bir kadro. Bizim için daha büyük bir motivasyon kaynağı olamaz. Tahminen tribünde taraftarı yok lakin Türkiye genelinde hayli fazla gönüllüsü var.” tabirlerini kullandı.
Teknik yönetici Korkmaz, Üstün Lig’de İstanbul ekiplerinin sayısının fazla bulunmasına dair tenkitler hakkında ise “Genel tabirle 80 milyonluk bir ülkeyiz. Bunun 20 milyonu İstanbul’da yaşıyor. İstanbul’da medyada çalışan beşerler, İstanbul ekiplerini istemediklerini lisana getiriyorlar. Bu insanların hayat çelişkisi. 1982 Trabzon doğumluyum, 1989’da İstanbul’a taşındık. Türkiye iktisadının lokomotifi İstanbul. Premier Lig’de Londra ve Manchester ile etrafındaki ekipleri çıkarırsanız lig ortadan kalkar. Bunu futbolu bildiğini argüman eden insanların ekrandan söylemesini fazlaca komik buluyorum. Londra’dan o kadar kadro var ise İstanbul’dan da daha fazla ekip olabilir.” açıklamasını yaptı.
Uzunhan: “Kupayı alacağımıza inanıyorum”
İstanbulspor’un savunma oyuncularından Emrecan Uzunhan, final maçına fazlaca uygun konsantre olduklarını belirterek, Üstün Lig biletini alacaklarına inandığını aktardı.
Hem kendileri tıpkı vakitte Royal Hastanesi Bandırmaspor’un uygun futbol oynadığını anlatan Emrecan Uzunhan, “İki kadro da şu anda bulunduğu pozisyonu hatta birinci 2’den çıkmayı hak etti. Keyifli bir final olacak. Herkes maçın ehemmiyetinin şuurunda ve epey motive. Öbür hiç bir şey konuşulmuyor. Tüm konsantrasyonla gidip, gerekeni yapıp, kupayı alacağımıza inanıyorum.” diye konuştu.
İstanbulspor’un altyapısına, kadro TFF 3. Lig’deyken geldiğini hatırlatan Emrecan Uzunhan, “TFF 3. Lig ve TFF 2. Lig’de şampiyonluk gördüm. Birinci profesyonel dönemimde play-off deneyimi yaşadım. Bu dönem play-off’ta finale geldik. Oynayan bir oyuncuyum. Bunun gururunu yaşıyorum. Bu kulübü hak ettiği yer olan Muhteşem Lig’e taşıyacağız.” formunda görüş belirtti.
Avrupa’da futbol oynama maksadı olduğunu lisana getiren Emrecan Uzunhan, kelamlarını şu biçimde tamamladı:
“Bizim neslimizin vizyonunda ilerleme görüyorum. Harika Lig’den fazla Avrupa’da futbol oynamayı istiyorum. Mümkün olan en kısa müddette Avrupa’ya gidip, ülkemizi muvaffakiyetle temsil etmek istiyorum. Zeki Çelik’in Lille’e gittiği süreçte altyapıdaydım. Umarım ben de buradan Avrupa’ya giden ikinci futbolcu olurum. Ulusal ekip hayalim de var. Umarım evvel Ümit Ulusal Grup’ta daha sonra da A Ulusal Kadro’da forma talihi bulabilirim.”
 
Üst