MHK’dan hakemlere ihtarlar

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Şurasının (MHK) düzenlediği ekim ayı kıymetlendirme seminerleri tamamlandı.
TFF’den yapılan açıklamaya nazaran, hakem gelişim programları çerçevesinde düzenlenen seminerler, Harika Lig ve TFF 1. Lig karşılaşmalarında bakılırsav alan hakem, yardımcı hakem, gözlemci ve mentorların iştirakiyle ulusal maçlar içinde gerçekleştirildi.
MHK ve eğitimciler tarafınca belirlenen bahisler, MHK Eğitim Danışmanı Jaap Uilenberg ve MHK Yardımcı Hakem Danışmanı Giovanni Stevanato tarafınca iştirakçilere aktarıldı.
Seminerde MHK Fizikî Gelişim Grubu, hakemlerin idman programları ve fizikî ölçümleri ile ilgili geri bildirimlerde bulundu. Ayrıyeten birinci sekiz hafta maçlarında, hakemlerin toplam koşu aralıkları, konum bazında aralıkları ve pozisyonları incelenerek, bu dataların bundan daha sonra da takip edileceği ve raporlanacağı vurgulandı.
TFF Sıhhat Heyeti ile oluşturulan çalışmalar kapsamında, baskı altındaki performansın en üst düzeye çıkarılması istikametinde zihinsel dayanıklılık çalışmaları yapıldı. Hakemlerin zihinsel dayanıklılık konusunda değerlendirmelerinin yapılacağı ve daha sonrasında ferdi çalışmalara yönlendirileceği bilgilendirmesinde bulunuldu.
Seminerlerde vakit idaresi, oyuncuların idaresi, yerde kalan oyuncular, teknik alan idaresi ve Görüntü Yardımcı Hakem (VAR) çizgisi üzere konularda teknik çalışmalar yapıldı.
Vakit idaresi
Karşılaşmalardaki vakit kayıplarını mümkün olduğunca önlemek ve daha düzgün yönetmek için seçilmiş durumlarla çalışmalar üzerinde duruldu.
Mevzu, ek vakit idaresi, kalecilerin vakit geçirmesi ve özgür vuruşlardaki vakit kayıpları başlıklarında ele alındı.
Ek vakit idaresinde karşılaşmaların her bir devresinin sonuna eklenmesi gereken mühletin ve ek vaktin içerisinde oluşan başka vakit kayıplarının dikkatli bir biçimde hesaplanıp oynatılması gerektiği anlatıldı. Hakemlerin bu kısımlarda fazlaca daha dikkatli ve yüksek konsantrasyonlu olmaları gerektiği vurgulandı. İkili çabalara daha yakın olup kusur yapmamaları gerektiği de örneklerle anlatıldı. Ayrıyeten hakemlerin birinci yarıyı ve maçı bitirme prosedürlerini dikkatli uygulamaları gerektiği açıklandı.
Kalecilerin vakit geçirmesi konusunun maç içerisinde önleyici bir biçimde yönetilmesi ve dikkatli olunması istendi. Kaleciye sarı kart uygulamasının ek vakte bırakılmaması gerektiği anlatıldı. Lakin ek vakitte sarı kart gösterilmişse bu mühletin de eklenmesi gerektiğinin altı çizildi.
Hür vuruşlardaki vakit kayıplarında ise hakemlerin hür vuruş idarelerinde vakit kayıplarını azaltmaları istendi. Gösterilen örneklerle bu tip durumları hızlandırmak için kullanılabilecek araçlar anlatıldı.
Oyuncuların idaresi
Karşılaşmalardan evvel yapılması gereken hazırlığın daha ayrıntılı olması gerektiği anlatıldı.
Kadroların taktiksel yaklaşımları, oyuncuların davranış biçimleri ve olası yaşanabilecek durumlar üzerinde nasıl çalışabilecekleri, kullanılan “maç tahlil platformu” üzerinden gösterildi. Hakemlerin maç öncesi farkındalıklarını arttırmaları gerektiğinin altı çizildi.
Yerde kalan oyuncular
Mevzuyla ilgili dönem başında verilen MHK Talimatı hakemlere yeniden hatırlatıldı. Bu talimatın uygulama düzeyinin genel olarak olumlu olduğu, daha dikkatli olunarak bu düzeyin yükseltilmesi gerektiği açıklandı.
MHK Yaz Semineri daha sonrası kamuoyuna duyurulan talimat bir daha hatırlatılarak şu sözler kullanıldı:
“Süper Lig ve Birinci ligdeki maçlarda hakemlerden mümkün olduğunca oyuna tempo kazandırmaları istenmiş, hususla ilgili çalışmalar yapılmıştır. Ayrıyeten hakemlerden gereksiz düdükleri azaltmaları istenmiştir. Oyun gereği bir gayret daha sonrası yerde kalan oyuncu olduğunda (ciddi sakatlık olmadığında) ve top yerde kalan oyuncunun grubunda kaldığında oyunu muhakkak durdurmamaları istenmiştir. Fakat baş başa bir çarpışma yaşanmışsa, bir daha sonraki konum beklenmeden oyun çabucak durdurulmalıdır.”
Teknik alan idaresi
Teknik yöneticilerin ülkede baskı altında oldukları ve duygusal reaksiyon verebilecekleri hatırlatıldı.
Hakemlerin teknik alanı mümkün olduğunca anlayışlı bir biçimde yönetmeleri istendi. Lakin kabul edilebilecek hududu aşan, provokatif hareketlerin ise sıfır tolerans ile cezalandırılması istendi.
Ayrıyeten 4. hakemlerin öncelikli bakılırsavinin de maç ortasında hakem grubuna yardımcı olmak olduğu hatırlatıldı. Bu bağlamda alandaki hakem kararlarıyla ilgili kendilerine yapılan itirazları oyuna olan konsantrasyonlarını bozmadan, durumlarla ilgili yorum yapmadan, irtibatı en az seviyede tutarak yönetmeleri gerektiği örneklerle anlatıldı.
VAR çizgisi
2020 Avrupa Futbol Şampiyonası daha sonrasında epey başarılı bulunan “VAR uygulamalarının” ve “müdahale çizgisinin”, MHK Yaz Semineri’nde yapılan çalışmalarla Türkiye’de de tıpkı biçimde olması hedeflendi.
Birinci 8 haftada MHK tarafınca istenen ve hakemlerin uyguladığı VAR müdahale çizgisinin hakikat ve başarılı olduğu vurgulandı. Bu çizginin korunması gerektiğinin altı ehemmiyetle çizildi. Lakin alandaki hakemlerin açık ve bariz yanılgı yaptıkları durumlarda, şayet VAR net bir ispat görüyorsa, VAR müdahalesinin kesinlikle gerektiği bilhassa ceza alanı ortasındaki tutma/çekme konumları, rakibin sıhhatini tehlikeye atan hareketler, ceza alanı ortasındaki elle oynama konumları ve olası penaltı konumları örneklerle anlatıldı.
 
Üst