MKE Ankaragücü’nde Muhteşem Lig planlaması

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
MKE Ankaragücü Sportif Yöneticisi Emre Yıldız, Spor Toto Muhteşem Lig’de yeterli bir takım kurmak istediklerini ve bunun çalışmalarına hayli evvelde başladıklarını söylemiş oldu.
Spor Toto 1. Lig’den Muhteşem Lig’e çıkmayı bitime 3 hafta kala garantileyen sarı-lacivertlilerin sportif yöneticisi Emre Yıldız, açıklamalarda bulundu.
Çok gerilimli ve sıkıntı bir periyodu geride bıraktıklarını vurgulayan Yıldız, “Sezon başı koyduğumuz gayeye vardığımız için fazlaca memnunuz. Lider fazlaca büyük bir sorumluğa girmişti. Üst üste küme düşmüş bir kadronun lideri olmak sahiden kolay değildir. Aldığı sorumluluğu bizle paylaştı. Adeta kentin bütün yükünü üzerimizde taşıyormuşuz üzere hissettik. Şampiyon olmak epey hoş. Topluluğumuza iyi olsun.” dedi.
Emre Yıldız, lige 2 birliktelikle başladıklarını, lakin 3. haftada oynadıkları Altaş Denizlispor maçı öncesi MKE Ankaragücü Kulübü Lideri Faruk Koca ve teknik yönetici Mustafa Dalcı’yla bir toplantı yaptıklarını belirtti. Lige istedikleri üzere başlayamamalarına karşın yaptıkları bu görüşmede şampiyonluk ışığını gördüklerini ve ligin kalanında da hiç bir biçimde ümitsizliğe düşmediklerini vurgulayan Yıldız, Spor Toto Üstün Lig için planlarını ise şöyleki anlattı:
“Geçen yıl grubu kurduk, lig başladı ve Spor Toto Harika Lig’e kesin çıkacakmışız üzere, yeni dönemin çalışmalarına başladık. Şu anda Spor Toto Muhteşem Lig için en tatmin edici listesi olan kadro biz olabiliriz. Harekete geçince fazlaca süratli bir biçimde kadromuzu kurabilecek durumdayız. Liderimizle strateji toplantısı yapıp adımları çabucak atabiliriz. Topluluğumuz, üst üste küme düşmeyle önemli travma yaşadı, ‘bir daha Üstün Lig’de ne olacak’ diye düşünüyorlar. İnşallah yeterli kadro kurmakla ilgili hiç bir kasvetimiz olmayacak. Katiyetle güzel bir takımımız olacak. Liderle konuşup stratejiyi gerçek belirlememiz lazım. Mali yapımız ortada. Şu an yalnızca liderimizin ve idaremizin ekonomik takviyesiyle yürüyoruz. Kulübün kendi gelirleri şu an yok. Belirlenen bütçeye nazaran yol haritası belirlenecek.”
Transferde listesinin hazır olduğunu ve yeni oyuncuların yüzde 80-90’ını kampa yetiştirmeyi hedeflediklerini aktaran Yıldız, “çilek transferi” diye tabir edilen yıldız futbolcu beklentisi konusunda ise “Transferde popülist davranmak fazlaca kolay, bu biçimde davranan beşerler da kulüplere büyük ziyanlar verebiliyor. Alacağınız yıldız futbolcu büyük bir mali külfetle gelir. Bu da risktir. Örneğin Owusu geldiğinde fazlaca konuşuldu, bence bizim için ‘bir çilek’ transferiydi. Ankaragücü taraftarının ve Türk futbolunun epeyce seveceği isimler alacağız. İlla da büyük transfer baskısı gelirse, o denli oyuncular da listemizde var.” değerlendirmesinde bulundu.
“Faruk Koca bakış açısıyla apayrı bir başkanlık yapıyor”
Sarı-lacivertlilerin sportif yöneticisi Yıldız, kulüp lideri Faruk Koca’nın topluluk için hayli büyük bir baht olduğunu belirti.
Taraftarlardan yeni dönemde da en büyük beklentilerinin sabır olduğunu vurgulayan Yıldız, “Faruk Koca periyodu ve ondan öncesi diye Ankaragücü’nü ayırmak yanlışsız olacak. Zira, ben bunu yalnızca Ankaragücü için demiyorum. Faruk Koca bakış açısıyla farklı bir başkanlık yapıyor. Türkiye’de alışagelmişin haricinde. Bütün çalışanlarımız da bunu hissediyor. Ankaragücü taraftarına Muhteşem Lig bildirisi olarak şunu vermek istiyorum, bize son aylarda harikulade bir dayanak verdiler, Harika Lig’de de birebir dayanağı artırarak bekliyoruz. Onlardan sabır ve dayanak istiyoruz.” diye konuştu.
Ekibi Spor Toto Üstün Lig’e çıkaran teknik yönetici Mustafa Kolcu’yu da öven Emre Yıldız, kelamlarına şöyleki devam etti:
“Özellikle şunu belirtmek gerekiyor. Biz 6. hafta ligde 2. sıraya çıktık. daha sonrasında yalnızca bir gün birinci 2’nin dışına çıktık. 21. hafta liderliği aldık ve hala başkanız. Bu kadronun hocası Mustafa Kolcu. Ortada fazlaca önemli bir muvaffakiyet var. Türkiye’de teknik yöneticiler epey kaygan tabanda. Hocamızın en büyük talihi liderimiz. Faruk Koca teknik donanıma bakar, Mustafa Dalcı’da bunu görüyor, her şeydilk evvel kişiliğe bakar, hocamızın kişiliği de herkes tarafınca takdir ediliyor. Başarısı da ortada. Kısa vadede Ankaragücü şampiyon olması gerekiyordu ve Mustafa hoca bunu başardı. Büyük resme gerçek yola çıkarken, orta vadede oyunu güzelleştirip daha da geliştirmek maksatlarının içinde. Topluluğumuz sabırlı olsun. Artık daima dalgalanma ortasında olmak istemiyoruz. Biroldukca kulüp bütçe olarak da grup olarak da bizden daha yeterli durumdaydı. Şampiyonluğa oynayan en mütevazi bütçe bizdeydi. Hocamızla alakalı son sonucu bir daha liderimiz verecektir.”
“Bu yıl katkı vermeyen oyuncumuz neredeyse yok”
Emre Yıldız, muvaffakiyetin en büyük niçinlerinden biri olarak oyuncuların hepsinden alınan randımanı gösterdi.
Ligin 34. haftasında Balıkesirspor’la deplasmanda oynadıkları maç öncesi Mustafa Kolcu’nun grupla yaptığı toplantıyı anlatan Yıldız, “Balıkesirspor maçı öncesi sohbet tadında bir toplantı düzenledi hocamız. Artık orada şampiyon olacağımıza inandık. Teşekkür konuşmasına döndü adeta. Bu yıl katkı vermeyen oyuncumuz neredeyse yok. Ligin kesinlikle bir yerlerinde katkı verdi hepsi.” dedi.
Bu dönem ligde attığı 4 golle ekibe katkı veren Ali Kaan Güneren ve son 2 maçta formayı kapıp kalesini gole kapatan kaleci Bahadır Han Güngördü’yü öven Yıldız, bu iki oyuncunun uzun vadede hem Ankaragücü’ne tıpkı vakitte Türk futboluna büyük katkılar vereceğini söyleyerek, şunları kaydetti:
“Ali Kaan, Akhisarspor’da dikkatimizi çekti. Mustafa hocamız o periyotta Muhteşem Lig’de başımızdaydı. Hatta bu transferden dolayı epeyce tenkit aldık, ‘Süper Lig’de oynayamaz’ diye. Ali Kaan’ı aldık ve Türk futboluna büyük hizmeti olacaktır. Genç oyuncuların performans dalgalanma olabilir. Katiyetle uzun vadede Türk futboluna büyük hizmetleri olacak bir oyuncu. Kalecimiz Bahadır da 4-5 yıl evvelde takip ettiğim bir isim. Ankara Demirspor 3. Lig’deyken listeme almıştım. Onu takıma kattığımızda da önemli tenkitler oldu. Geçen yıl 10 maç oynadı, yedekti. Ama ben yapı olarak inandığım şeyin ardında dururum. Liderimiz da hocamız da bu biçimde. Şayet oyuncu uygunsa yaşının da değeri yok. Bahadır’ın üstüne planlama yaptık. Üstün Lig’de de niye olmasın, diyoruz.”
Kimi oyuncular için dönem ortasında transfer teklifleri aldıklarını da aktaran Yıldız, “Ali Kaan için transfer teklifi geldi ancak dönem ortasında oyuncu göndermek istemedik. Zahid için epeyce önemli teklifler geldi. Bilhassa Çin ve Portekiz’den. Şampiyonluğa gittiğimiz için bu biçimde bir şeye müsaade vermedik, Zahid de istemedi. Ligi biz tahminen bitirdik ancak daha öbür grupların savı devam ediyor. Transfer teklifleri de ilerleyen günlerde illa ki gelecektir oyuncularımıza.” diyerek kelamlarını tamamladı.
 
Üst