Neden daha önce değildi?

Beykozlu

New member
Ev
Sağlık
Aşı hasarına şimdi yardım edin: Neden daha önce mümkün olmadı?

“Yan etkisi olmayan aşı” için kampanya yürüten Lauterbach, şimdi de aşıdan zarar görenler için bir program istiyor. Geç olması hiç olmamasından iyidir, ancak güven kaybı oradadır.


Ruth Schneeberger

Karl Lauterbach, ZDF'de söylediği gibi aşının zararlarını her zaman bilmek ister.


Karl Lauterbach, ZDF’de söylediği gibi aşının zararlarını her zaman bilmek ister.dpa


Söylendiği gibi hata yapmak insana mahsustur. Sorun şu ki, bazı hataların diğerlerinden daha büyük bir etkisi var. Süpermarketteki bir kasiyerin yazım hatası yapması, ameliyathanedeki bir cerrahın bir ayağı karıştırması veya bir politikacının “yan etkisi olmayan bir aşıdan” söz etmesi ve daha sonra bunu kastetmek istememesi ile karşılaştırılamaz. . Daha sonra şimdi şu anlama gelir: ne yazık ki yalnızca bir buçuk yıl sonra.


Bu nedenle, Karl Lauterbach’ın (SPD) Pazar akşamı aniden ZDF’de aşılanmış insanlar için bir program oluşturmak istediğini duyurması oldukça sürpriz oldu. İnsanlara nihayet yardım edilmelidir, bazıları kötü etkilenir ve onlar için çok üzülür.


Aşılamanın ciddi zararları hakkındaki tartışmayı takip eden herkes hayretle gözlerini ovuşturabilir: Lauterbach bir anda bunu nasıl buldu? Aşı kampanyası sırasında bile, aşıların ciddi sonuçları bir yana, uzun vadeli sonuçlarının beklenemeyeceği her zaman söylendi. Daha Ağustos 2021’de mevcut Sağlık Bakanı, bir azınlığın neden “yan etkisi olmayan bir aşıyı istemediğini” anlamadığını tweetledi. Daha sonra Anne Will ile benzer bir şeyi tekrarladı.


Bugüne kadar, aşı nedeniyle ciddi şekilde yaralananların çoğu, aşıyı çok kötü karşılıyor, çünkü bazıları o zaman aşı oldu ve semptomlarının çokluğu nedeniyle artık çalışamıyor. Birçoğu şimdiye kadar çok az yardım aldı ve semptomları uzun süredir psikolojikleştirildi. Çünkü ciddi aşı yan etkileri doktorlar tarafından defalarca söylendi, yok.


Rüzgarın nihayet dönüyor gibi görünmesi kesinlikle memnuniyetle karşılanacak. Ama neden daha önce işe yaramadığı anlaşılamıyor.


Aşı kampanyası başladığından beri ciddi aşı hasarı olan hastalar oldu. En az bir yıldır bunu giderek daha fazla vurguluyorlar. Yakın zamana kadar birçok medya bu konuda haber yapmadı ve aşı olanlar korona inkarcısı olarak görevden alındı. Çaresiz kalanlar ve reddedilenler bir araya gelerek siyasetçilere ateşli mektuplar yazdı. Cevap bile alamadınız.


Sadece etkilenenler arasında değil – bakan, makalede açık kalan ve aşılanan veya aşılanan 10.000 kişide bir vakadan bahsediyor ve yan etkilerin eksik bildirilmesi Almanya’da uzun bir geleneğe sahip – aynı zamanda aşılanmamış ve diğer aşılanmış kişiler arasında da belirli bir miktar güvenin kaybolması muhtemeldir. Ve muhtemelen daha uzun süre.
 
Üst