Olaylı derbide yaralanan taraftar konuştu: “Eski yaşantıma dönmek istiyorum”

Erdemitlee

Global Mod
Global Mod
Spor Toto 1. Lig’in 15. haftasında tatil edilen Göztepe-Altay maçında konuk takım taraftarlarının bulunduğu kısımdan atılan işaret fişeğiyle yaralanan Göztepe taraftarı Mehmet Çakır, hastane odasında sporseverlere seslenerek tribün olaylarının son bulmasını istedi.
Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesinde tedavisine devam edilen 45 yaşındaki Göztepe taraftarı Mehmet Çakır, geçirdiği iki ameliyatın akabinde ziyaretçi kabulüne başladı.
Çakır, hastane odasında AA muhabirine olay gününü ve daha sonrasında yaşadıklarını anlattı.
Gümrük müşavirliği firmasında çalıştığını ve çocukluğundan beri Göztepe taraftarı olduğunu lisana getiren Çakır, İzmir derbisini izlemeye arkadaş kümesiyle gittiğini belirtti. Çakır, kelamlarına şöyleki devam etti:
“Bir şey anlamadık. Rakip ekip tribününe de bakmıyorduk. Bir şey geldiğini hissettim yalnızca yüzüme hakikat. daha sonrasındası aslına bakarsanız kendimde değildim. Arkadaşlarım birinci müdahaleyi yaptı. Kendimi hastanede buldum. Açıkçası şuurum yerinde değildi. İki ameliyat oldum. Hekimlerin yardımıyla güzelleştim. Yüzümde iz de kalmadı. Ufak tefek ameliyat izleri, birinci fişeğin girdiği yer var. Onlar için de ilaç kullanıyorum. vakit içinde gidecek herbiçimde.”
“Eski yaşantıma dönmek istiyorum”
Yaşadığı olayın akabinde her insanın tekrar maça gidip gitmeyeceğini sorduğunu tabir eden Çakır, “İlk planda gayem sıhhatime kavuşmak. Eski yaşantıma dönmek istiyorum. daha sonrasında illaki maça gideriz. Şu an tek isteğim tam manasıyla eski yaşantıma dönmek.” diye konuştu.
Olayların akabinde kendisine fişeği atan Altay taraftarlarından şikayetçi olduğunu kaydeden Çakır, şunları anlattı:
“Kamu davası, isimli hadise aslına bakarsan. Yasa var, 6222 sayılı Kanun (Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun). Onun işletilmesi lazım. Benim şikayetçi olup olmamamla ilgili bir alakası olduğunu zannetmiyorum. Herkes bu durumdan şikayetçi olur aslına bakarsanız. Süreç nasıl ilerleyecek bakılırsaceğiz. Tutuklu arkadaşlar var. Biz de takip edeceğiz.”
Hastanede kaldığı müddette İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ve DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar başta olmak üzere biroldukca yetkilinin kendisini ziyaret ettiğini belirten Çakır, şunları kaydetti:
“Şu an hayattayız fazlaca şükür. İnşallah son bulur diyoruz da son bulması için adımlar atılması lazım. Bu yasa var ise, gerektiği üzere uygulanması lazım. Sporda şiddet yasası var ise uygulanırsa herbiçimde bir badire kalacağını düşünmüyorum. Uygulanmazsa bu olaylar sürer sarfiyat bu türlü. İnşallah tekrar bu biçim olaylar yaşanmaz. Ben son olayım. Centilmence, kardeşçe alanda maçlar oynansın ve alanda bitsin. Kimse bir ziyan görmesin.”
“Çok şükür diğer kimseye bir şey olmadı”
beraber maça gittiği kümenin ortasında arkadaşlarının çocuklarının da olduğunu anlatan Çakır, şu sözleri kullandı:
“Çok şükür diğer kimseye bir şey olmadı. Daha da vahim olabilirdi anlatılanlara göre. Fotoğraflara bakmadım. İmgeyi de bir kere baktım. Merak ettim. O anda anlamadım, daha sonrasında da niçin yapılır bu biçimde bir şey, insan niçin atar, rakip grup izleyicisinden karşı kadroya, epey enteresan bir şey. Resmen bir tribün terörü yaşandı. İnşallah son bulur.”
Zor günlerinde ailesi ve arkadaşlarının kendisini hiç yalnız bırakmadığını, onların dayanağının moral olduğunu vurgulayan Çakır, ailesini ve meskenini epeyce özlediğini, taburcu edildikten daha sonra en hayli onlarla vakit geçirmek istediğini lisana getirdi.
Başhekim Vekili Çakır’ın durumunu anlattı
DEÜ Araştırma Uygulama Hastanesi Başhekim Vekili Prof. Dr. Caner Çavdar, Çakır’ın hastaneye getirildiğinde hayati risk taşıdığını aktardı.
Yaralanan taraftarın sıhhatine kavuşmasından büyük memnuniyet duyduğunu anlatan Çavdar, kelamlarını şöyleki sürdürdü:
“Üst ve alt çene kemiğinde önemli kırıkları vardı. 7 dişi kırılmıştı. Bunun haricinde yumuşak doku travması dediğimiz bir hasarlanma, beraberinde kimyasal hususa bağlı olarak akciğerinde yanıklar, bir daha akciğer zarında yırtıklar vardı. Ağır bakımda tuttuk, nefes borusu ve soluk borusu denetim altına alındı. Plastik cerrahi kısmında bilhassa üst ve alt çene kemikleriyle ilgili müdahale edildi. Sol eli ve gövdesiyle ilgili müdahaleler oldu. İki büyük ameliyat geçirdi kendisi. Yanıklarına yönelik tedavi devam etmekte. Alt çene kemiğinden önemli bir ameliyat geçirmiş oldu. Yüzüne, titanyum kemik dediğimiz yapay bir kemik de yerleştirildi.”
Çakır’ın tedavisinin bir süre daha devam edeceğini, olayların ders niteliğinde olduğunu belirten Çavdar, “Federasyonumuz, Göztepe, Altay kulüpleri liderleri, taraftarlar ve İzmirlilerde bir kenetlenme oldu. Ben şu biçimde özetliyorum olayı; bir makus şanssız olayın müspet yansıması oldu. Mehmet, artık spordaki centilmenliğin simgesi ve sembolü haline geldi.” dedi.
Olay
Spor Toto 1. Lig’in 15. haftasında 27 Kasım 2022’de Gürsel Aksel Stadı’nda yapılan karşılaşmada Göztepe taraftarlarından Mehmet Çakır, Altay tribünlerinden atılan işaret fişeğiyle yaralanmıştı.
Ambulansların alana girmesiyle oyun 22. dakikada durmuştu. Bu sırada bir Göztepe taraftarı, köşe gönderiyle Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç’i yaralamış ve müsabaka çıkan olaylar niçiniyle tatil edilmişti.
Olaylarla ilgili yürütülen soruşturmada Altay taraftarlarının bulunduğu tribünden fişeği attığı belirlenen F.E. ile kaleci Özenç’i yaraladığı tespit edilen M.N.A’nın da ortalarında olduğu 20 kişi tutuklanmıştı.