Refik Anadol’un yapay zeka takviyeli illüstrasyonu Dünya Ekonomik Forumu’nda

Adanali

New member
Yeni medya sanatkarı ve direktör Refik Anadol, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) kapsamında sergilediği yapay zeka takviyeli illüstrasyonu ‘Yapay Gerçekler: Mercan’a ait, “Sanırım birinci sefer bir Türk sanatçı, bu platformda ve bu ölçekte iş paylaşıyor. Onun için fazlaca gururluyum” dedi.
Anadol, Davos’ta gerçekleştirilen WEF’in ana Kongre Merkezi’nde, ‘Yapay Gerçekler: Mercan’ illüstrasyonun bulunduğu alanda değerlendirmelerde bulundu. WEF yetkilileri ile bir yıl evvel başlayan bir diyalog sonucunda bu aktifliği yaptıklarını belirten Anadol, yaklaşık 100 milyondan fazla su altı bilgilerini kullanarak mercanların yaşayan su ve fauna yapılarına bakarak yapay zeka ağı ürettiklerini kaydetti.
Anadol, WEF’in bu yıl iklim değişikliği ve benzeri sorunlar karşısında yapay zekanın yaratıcı kullanım tekniklerine ehemmiyet gösterdiğine dikkati çekerek, şuunları söylemiş oldu: “Biz de bu proje için şu anda en kompleks ve kullanımı yeni olan yapay zeka algoritmalarını kullanarak, dünyanın herbiçimde bu alandaki en kompleks yapay zeka ağını geliştirdik. Maksadımız, mercanlar üzere, iklim değişikliğinden birinci ziyan goren canlıların pahasını yeniden kazanmak için ne yapabiliriz sorusunu cevaplamaktı. Bunu yalnızca fizikî dünyada değil, metaversede de anlamaya çalışmak istedik. Bu manada 5 milyar parametreli öbür bir yapay zeka ağından gerçeğe epey yakın mercanlar üretmeye çalıştık.”
Kaybedilen mercanları bir biçimde yapay zekayla yapay de olsa oluşturarak canlıların bir daha o bölgede ömür kurabilmesinin mümkün olup olmadığını araştırdıklarını belirten Anadol, mercanların geri gelemediğini lakin yapay zekanın kendilerine bir istikamet gösterebilir mi sorusunun yanıtını aradıklarını kaydetti. Anadol, “Bu faaliyetimizi, hem sanatsal manada bir çalışmaya dönüştürdük birebir vakitte duyduğumuz sesi, gördüğümüz görseli ve ek olarak kokusunu da yaratabildik. Bu aslında bizim için metaversenin yaratıcı kullanım tekniklerine dikkati çekme ve yapay zekayı insanlık için faydalı kullanabilme çalışması diyebiliriz” sözünü kullandı.
Bu projenin WEF’in sanat takımının isteğiyle ortaya çıktığını lisana getiren Anadol, “Sanırım birinci kere bir Türk sanatçı, bu platformda ve bu ölçekte iş paylaşıyor. Onun için epeyce gururluyum” dedi. Anadol, bu alanda daha evvel bu ölçekte iş yapmadığını, dünya önderlerinin bir ortada olduğu bir platformda her insanın odak noktası bir iş yapmanın kendilerini ayrıyeten sevindirdiğini tabir etti.
 
Üst