Sanchez sola güveniyor, Vox Le Pen'i umuyor

Beykozlu

New member
Marine Le Pen'in sağcı popülist partisi Ulusal Meclis, Fransa'da erken parlamento seçimlerinin ilk turunu yüzde 33 ile kazandı. Özellikle Fransa'nın güney komşusu İspanya'da, insanlar önümüzdeki Pazar günü yapılacak ikinci tur seçimlerini heyecanla bekliyor.

2023'te bir dostluk anlaşmasıyla onaylanan iki ülke arasındaki yakın iş birliği tehlikede olabilir. İspanyollar, sağcı popülist parti Vox'un artan başarısıyla karakterize edilen kendi siyasi durumlarına paralellikler arıyorlar.


Günaydın Berlin
Haber Bülteni

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postanıza bir onay mesajı gönderilecektir.


İspanya hükümeti Fransa'daki sol ittifaka güveniyor


İspanya'nın sosyalist hükümet başkanı Pedro Sanchez, pazartesi günü Cadena Ser radyo istasyonuna verdiği demeçte, umutlarını “Fransız solunun harekete geçmesine” bağladığını söyledi. İlk tur oylamanın sonucu, Avrupa'daki sağcı popülist partilerin sayısız başarısı göz önüne alındığında birçok kişinin öngördüğü sağa doğru bir kaymanın ifadesidir.

Ancak Sanchez için RN'nin başarısı kesin bir şey değil, ilericilikten ve geleceğe odaklanmadan yoksun bir politikanın ifadesidir. Böyle bir sonuç, “İspanyol hükümeti gibi yalanların ve sahte haberlerin dekonstrükte edilebileceğini gösteren ilerici bir politikaya güvenmenin ne kadar önemli olduğunu” vurgular.


İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, iki yıl önce Paris'te düzenlenen Ukrayna konferansında.Panorama/görüntü


Sol-liberal günlük gazete El País, “aşırı sağa karşı birlik” çağrısında bulunuyor. Merkezcilerin ve ılımlı muhafazakarların birliği, yani “ideolojiler yerine cumhuriyetçi ideallere inanan herkesin birliği”, Le Pen'i engellemenin tek yoludur. Farklılıklar aşılmalı ve RN'nin ortak reddi vurgulanmalıdır.

Somut olarak, bu, sol görüşlü Nouveau Front Populaire ve Macron'un kampının, RN'yi yenme şansı en yüksek olan seçim bölgelerinde ortak bir aday üzerinde anlaşmaları gerektiği anlamına gelir. Bunun nedeni, Paris Ulusal Meclisi'ndeki 577 sandalyenin çoğunluk oylama sistemine göre iki tur oylamada dağıtılmasıdır. Bir sandalye yalnızca ilk tur oylamada seçim bölgesinde mutlak çoğunluğu elde eden veya ikinci turda en iyi sonucu elde eden kişiye verilir.

Ancak, “France Insoumise'in (LFI) radikal solunun ve özellikle lideri Jean-Luc Mélenchon'un uyandırdığı güvensizlik”, sağa karşı böyle bir ittifakı daha da zorlaştırıyor. İspanya'daki siyasi olarak sol-liberal kanat ve sol kanat medyası için, RN'nin sağcı aşırılıkçı bir hükümetini engellemek istiyorlarsa, kendi partilerinin belirli seçim başarılarının ötesine bakmaları gerektiği açık görünüyor.

Muhafazakar İspanyollar Le Pen'in zaferini umuyor


Ancak günlük gazete El Mundo gibi muhafazakar medya için sol görüşlü NFP'nin hükümeti düşünülemez. “Merkez sağ Cumhuriyetçi Parti ve Macron'un seçmenlerinin bir kısmının Mélenchon'un aşırı solunun iktidara gelmesinden korktukları için Le Pen'in partisine oy vermekten başka çarelerinin olmayacağını” garantileyecek olanlar merkezciler ve solculardır. RN'nin seçmenleri kesinlikle aşırı sağcı değil. Makalede “Le Pen'e oy verecekler, ırkçı oldukları için değil” deniyor. Birçok seçmen sadece bir Mélenchon hükümetini engellemek istiyor.

Aşırı sağcı Vox partisi ve RN ile yakın bağları olan lideri Santiago Abascal, RN'nin seçim sonuçlarıyla haklı çıktıklarını hissediyor. Le Pen'in RN'si de Vox ile gelecekte işbirliği yapma sözü vermişti: “Bir süredir temas halinde olduğumuz partiniz Vox ve lideri Santiago Abascal, güvenebileceğim İspanyol vatansever hareketini temsil ediyor,” dedi Avrupa seçimleri öncesindeki bir etkinlikte.

Fransa'daki seçimin sonucu bu nedenle İspanya-Fransa ilişkileri üzerinde önemli bir etkiye sahip olacak: RN'nin zaferi İspanya'daki sağcı Vox'u önemli ölçüde güçlendirecek ve bu da İspanya parlamentosunda zaten üçüncü en güçlü güç. Seçim programının temel bir unsuru olarak listelenen AB'nin dağılması ve “Avrupa uluslarının egemenliğinin” yeniden sağlanması, İspanyol siyasi manzarasında bir dönüm noktası olacaktır.

Makalenin yazarı Berliner Zeitung’da staj yapan bir öğrencidir.
 
Üst