Sohbette terör saldırısı hakkında bilgi verir misiniz? Berlin polisi beraat etti

Beykozlu

New member
Ev
Haberler
Sohbette terör saldırısı hakkında bilgi verir misiniz? Berlin polisi beraat etti

Yetkili, Breitscheidplatz’a yapılan saldırı hakkında bilgi vermekle suçlandı. Daha önceki bir ceza kararına itiraz etmişti.


03/17/2023 | 03/17/2023 – 17:44 tarihinde güncellendi


Bölge mahkemesinin girişinin üzerindeki Justitia’nın görünümü. Berlin’de bir polis memuru, resmi sırları ihlal etmekten beraat etti.Hendrik Schmidt/dpa


Bir polis memurunun, Berlin Noel pazarına düzenlenen İslamcı terör saldırısıyla ilgili dahili bilgileri bir sohbet grubunda ifşa ettiği şüphesi, bir duruşmada doğrulanmadı. Tiergarten bölge mahkemesi, Cuma günü 58 yaşındaki kişiyi resmi sırları ihlal etmeye teşebbüs suçundan beraat ettirdi. Mahkeme başkanı böylece savcı ve müdafiin taleplerini yerine getirdi.

Memura başlangıçta 8.100 Euro para cezası (günlük 90 Euro’luk 90 oran) verildi. Emniyet başmüfettişi itiraz ettiği için işleme geldi.

Adam, Aralık 2016’da Breitscheidplatz’a yapılan saldırının prosedürüne ilişkin bilgileri bir sohbet grubunun üyelerine iletmekle suçlanmıştı. İlçedeki saldırıların gruba ait olduğu söyleniyor. “Peki, Bilgi MoKo. Şu ana kadar otopsi ve suç resimleri şunu gösterdi…” söz konusu sohbet başladı.

Berlin: Breitscheidplatz’daki Noel pazarına düzenlenen saldırıda 13 kişi öldü


Yetkili, savunmasında “dış dünyaya mesajın gizli olduğunu açıkça iddia etti” dedi. Sohbet grubu içinde kendini öne çıkarmak ve konumunu güçlendirmek istiyordu. Ancak 58 yaşındaki kişinin yalnızca medyada daha önce yayınlanmış bilgileri aktardığı şüphesiz reddedilemez.

58 yaşındaki, “iş hakkında” edindiği hiçbir bilgiyi başkalarına aktarmadığını belirtmişti. Ancak sohbette, paylaştığı bilgilerin medya haberlerinden geldiğini gizledi.

19 Aralık 2016’daki saldırı sırasında İslamcı bir terörist kaçırılan bir kamyonla Noel pazarına girdi. 13 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı. Suikastçı daha sonra polis tarafından vurularak öldürüldüğü İtalya’ya kaçtı.

bilgi kutusu resmi
 
Üst