Trafik ışığı hükümetine yönelik memnuniyetsizlik ÖRR'nin tasvir ettiğinden çok daha çeşitlidir

Beykozlu

New member
ARD, ZDF ve Phoenix izleyicilere zengin bir siyasi tartışma sunuyor. Maybrit Illner, Sandra Maischberger, Anke Plättner, Ines Arland, Markus Lanz, Alfred Schier ve Louis Klamroth her hafta siyaset, iş dünyası, bilim dünyasından tartışma ortaklarını ve basılı ve dijital gazetelerden gazetecileri çeşitli konuları tartışmaya davet ediyor.

Ancak heyecan verici ve derinlemesine tartışmalar umut eden herkes kısa sürede hayal kırıklığına uğrayacaktır. Bunlar yalnızca sınırlı bir görüş koridoru içerisinde gerçekleşir. Bunun muhtemelen ARD, ZDF ve Phoenix'ten pek çok gazetecinin, tıpkı birçok gazete gibi, Sol'a, Sosyal Demokratlara ve Yeşillere büyük bir yakınlığı var gibi görünmesiyle ilgisi var. Seçilen muhataplar arasında yüksek düzeyde siyasi akrabalık olduğu açıktır. Bazen bana öyle geliyor ki, görüşmeci ve katılımcı birbirlerine “doğru” dünya görüşleri konusunda güvence vermek istiyorlar.

Günaydın Berlin
Bülten

Kayıt olduğunuz için teşekkürler.
E-postayla bir onay alacaksınız.

Bu görüş koridorunun dışında kalanlar neredeyse hiç davet edilmiyor. Davet edilmeleri halinde mutlak azınlıktadırlar ve cümleyi tamamlamalarına izin verilmeyecektir. Sıradan vatandaşlar bu tür tartışmaların dışında tutuluyor. Moderatörlerin yukarıda bahsettiğimiz bazı partilere olan yakınlığından dolayı bazı konuları neredeyse sessiz tutmaları benim için sürpriz değil. Örneğin göçle ilgili sorunlar, sağcı anlatıları körüklemekle suçlanma korkusuyla neredeyse tamamen göz ardı ediliyor.

ARD, ZDF ve Phoenix: SPD'ye ve Yeşiller'e zarar vermeyecek kadar gerçek

Markus Lanz ile yapılan bir program sırasında, 2016'dan bu yana mülteci sorununun ARD, ZDF ve Phoenix'in yanı sıra gazeteler tarafından da çoğu kez yetersiz bir şekilde ele alındığı ortaya çıktı. Ayrıca Almanya ve diğer AB ülkelerindeki Müslümanların yüzde kaçının şeriat hukukunun burada da getirilmesini istediğini gösteren bu yılın son anketini de biliyorum. Namus cinayetleri de çok az rapor ediliyor. O günden bu yana Almanların İslamofobisi hakkında giderek artan sayıda makale ve anket yapılıyor.

Benim izlenimim şu ki, önde gelen medya, kahramanlarına, sola, Sosyal Demokratlara ve Yeşillere siyasi olarak zarar vermemek ve siyasi açıdan daha az bilgili insanlar arasında ilave hoşnutsuzluk yaratmamak için halka yalnızca yeterli gerçeği sunmak istiyor. Ana akım medya, çiftçilerin gösterilerine dikkat çekici bir şekilde temsil edilmeleri nedeniyle sessiz kalamadı. Ancak “Düzeltici” eğitim platformu adı verilen eğitim platformu aracılığıyla, nüfusun dikkatini her gün farklı bir konuya çekmenin bir yolunu buldular.

Federal Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ve Federal Şansölye Olaf Scholz (sağda), Correctiv araştırmasının tetiklediği Potsdam'daki aşırı sağcılığa karşı düzenlenen miting sırasında.Martin Müller/Imago

ARD, ZDF ve Phoenix ile ilgili bir dizi siyasi tartışmayı takip ettim. Hiçbiri, dünyadaki tüm ülkelerle karşılaştırıldığında göreceli refaha rağmen insanların trafik ışığı koalisyonundan neden bu kadar memnun olmadıklarına ve toplumdaki bölünmelerin neden bu kadar derin olduğuna dair derinlemesine bir araştırma yapmadı. Aşağıda bu konuyla ilgili genel bir bilgi vermek istiyorum. Bu listeyi kullanarak her okuyucu, bu noktalardan kaçının siyasi tartışmalarda tartışıldığını kendisi karşılaştırabilir. Muhtemelen bahsi geçen konuların yarısı bile değil…

Federal hükümete yönelik şu iddialar var:

• Dürüst olmayan bir politika
  • Güçlü bir ideolojik politika
  • Kendiliğinden kaynaklanan krizler
  • Başarısız mülteci politikası
  • Özel alanın giderek daha derinlerine tecavüz eden siyaset
  • Federal hükümet enflasyonu artırıyor ve satın alma gücü kaybına neden oluyor
  • Toplumun her alanında bürokrasi artıyor
  • Nüfusun ve orta ölçekli işletmelerin çok yüksek vergilendirilmesi
  • Vergi parasını israf etmek
  • Kötü eğitim sistemi
  • Altyapı bozulması
  • Toplumun her alanı devlete bağımlı hale getirilmeye çalışılıyor
  • Siyaset ve medya arasındaki sorunlu ilişki
“Gazeteciliği korumaya ve yapısal olarak güçlendirmeye yönelik” ücret listeleri ve projeler

En azından son noktaya daha detaylı girmek istiyorum: Ders kitaplarında yazılanların tam tersine, önde gelen medya ile siyaset arasında sorunlu bir ilişki, belli bir biyosinoz var. Aşağıda bazı örnekler verilmiştir:

Politikacılar medyayı farklı şekillerde etkilemeye çalışırlar. Son derece tartışmalı olan şey, 2018'den 2022'ye kadar federal hükümetin, kamu televizyonu ve radyodan 200 tanınmış gazeteciye, hükümet üyeleriyle moderatörlük ve konferanslar için toplam 1.471.828,47 Euro tutarında ücret ödemiş olmasıdır. Sayısal olarak kodlanmış bir ücret listesi var ama bazı eleştirel gazeteciler tarafından deşifre edildi. Bu listedeki en öne çıkan gazeteciler arasında Judith Rakers, Linda Zervakis, Anne Gellinek ve Monika Jones yer alıyor.

Hükümet yetkililerinin kamuoyuna iyi görünmesini sağlamak için etkinliklere katılmak ve ardından onları kamu televizyonu ve radyodaki haber programlarında veya panellerde eleştirel bir şekilde sorgulamak mantık dışıdır. CDU'nun duayenlerinden ve anayasa hukukçusu Rupert Scholz şunları söyledi: “Süreç son derece sorunlu. Basın özgürlüğü, anayasal olarak her türlü devlet organından bağımsızlık ve devlet yetkililerinin olası etkisi ile karakterize edilir. Basın temsilcilerinin bakanlıklardan ya da Başbakanlıktan ücret alması, dördüncü güç denilen şeyin bir yolsuzluk örneğidir. Bu koşullar altında devletten uzak olmak ve siyasi eylemin bağımsız, eleştirel kontrolü söz konusu olamaz.”

Hatta daha da ileri gidiyor: Kültür ve medya bütçesinden “gazeteciliği koruma ve yapısal olarak güçlendirmeye yönelik” on projeye 2,3 milyon avro ödendi. Bunun, trafik ışığı koalisyonu lehine gazetecilik platformlarının güçlendirilmesiyle ilgili olduğu şüphesi, seçilenlerin listesini gördüğünüzde doğrulanıyor. Çünkü, keskin bir şekilde, bu aynı zamanda “düzeltmeyi” de içeriyor! Federal Hükümetin Kültür ve Medyadan Sorumlu Komisyon Üyesi Claudia Roth, 2023/2024 için 1,2 milyon Euro ile beş projeyi daha desteklemek istiyor…

Önde gelen medyaya (bu durumda ulusal gazetelere) devlet desteği verilmesi fikri Merkel döneminin sonlarında ortaya çıktı. Sebebi: Dağıtım maliyetleri çok yüksekti. Ve azalan tiraj karşısında yayıncılar bu mali yükün altında inliyorlardı. Asgari ücretteki artışın maliyetleri 1 milyar Euro'dan 1,4 milyar Euro'ya çıkarmasıyla durum doruk noktasına ulaştı. Temmuz 2020'de Merkel hükümeti gazetelere 220 milyon avroluk destek kararı almıştı. Sonuçta bu fon geri çekildi. Bir yandan, basılı kopyaların dağıtılması değil, basının dijitalleştirilmesi aslında teşvik edilmelidir. Öte yandan muhtemelen kimin desteklenmesi gerektiği ve her yayıncının ne kadar para alması gerektiği konusunda anlaşmazlıklar vardı.

Federal Denetim Ofisi'nin hukuki kaygıları da vardı. Daha da ilginç olanı ise yayınevi sahiplerinin tepkisi. Başlangıçta Mathias Döpfner'inki gibi bağımlılık korkusuyla ilgili bireysel sesler olsa bile, sonuçta yayıncıların çoğunluğu bununla aynı fikirdeydi!

Federal basın toplantısında insanlar kendilerini ve federal hükümetin politikalarını kutluyorlar.

Federal basın toplantısında insanlar kendilerini ve federal hükümetin politikalarını kutluyorlar.Siyasi Anlar/Imago

SPD'nin birçok gazetenin hissedarı olduğu ve bunları “Deutsche Druck- und Verlagsgesellschaft” aracılığıyla yönettiği kamuoyu tarafından pek bilinmiyor. Diğer partilerin de kendi yayınevleri var. Onlarla karşılaştırıldığında SPD'nin gerçek bir “imparatorluğu” var! SPD, söz konusu gazeteler üzerinde herhangi bir etkisinin bulunmadığını defalarca dile getiriyor. Sözün Tanrı'nın kulağında!

Kurulan partiler ARD ve ZDF'nin yönetim kurullarında temsil edilmektedir. Kurt Beck bir keresinde kendi zamanında yayınlar üzerinde “yoğunlaşmış siyasi etkinin” bulunduğunu itiraf etmişti. Bugün neden her şey farklı olsun ki? Bana göre hiçbir politikacının orada temsil edilmemesi gerekiyor.

BPK: Eleştirel gazeteciler akreditasyonlarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya

Federal basın toplantısı, başlangıçta bahsedilen biyosinozun en iyi örneğidir: eleştirel gazeteciler yalnızca federal hükümet için bir korku kaynağı değildir. Önde gelen medyanın da “eleştirel gazetecilik” tanımı yanlış. Federal basın toplantısı buna bir örnektir. Orada kendinizi ve federal hükümetin politikalarını kutluyorsunuz. Ana akım medyanın sıklıkla kamuoyuna ideolojik olarak filtrelenmiş bir gerçeği sunduğu izlenimi ediniliyor. Bu en son 2015 yılında Angela Merkel döneminde yaşanan mülteci kriziyle başladı.

Medya ve siyaset temsilcileri, belirli konular etrafında yasak kelimelerden oluşan bir mayın tarlası yaratarak, toplumdaki genellikle üzüntü duyulan bölünmeye katkıda bulunuyor. Çünkü şu ya da bu kelimeyi kullanan herkes bir komplo teorisyenidir, bir anlayışlıdır ya da konuşmanıza gerek olmayan bir sağcıdır. İyi argümanlar sayılmaz. Federal Anayasa Mahkemesi'nin Lüth kararını hiç duymadılar mı?

Önde gelen medya temsilcilerinin, muhafazakarlığın neden demokratik bir toplumun önemli bir parçası olduğuna ve “sağcı” ile “aşırı sağcı” arasında net bir ayrım olduğuna dair açıklamalarını özlüyorum.

68 yaşındaki Wolfgang Schimank Neuruppin'de yaşıyor. Endüstriyel elektronik okudu ve 2022 yılına kadar bilimsel ve teknik alanda mühendis olarak çalıştı. Doğu Almanya'da Neuruppin'de elektro-fiziksel işlerde çalıştı. Yeniden birleşme sonrasında TU Braunschweig'de, Berlin'deki Hahn-Meitner Enstitüsü'nde, TU Berlin'de ve son 18 yıl boyunca FU Berlin'de çalıştı. Ekim 1989'dan bu yana Doğu Almanya sivil hakları hareketinde aktif olarak yer aldı ve iki ciltlik “Doğu Alman, Bilinmeyen Varlık” kitabını yazdı.

Bu, açık kaynak girişimimizin bir parçası olarak gönderilen bir gönderidir. İle Açık kaynak Berlin yayınevi, serbest yazarlara ve ilgilenen herkese, ilgili içeriğe ve profesyonel kalite standartlarına sahip metinler sunma fırsatı sunuyor. Seçilen katkılar yayınlanacak ve onurlandırılacaktır.

Herhangi bir geri bildiriminiz var mı? Bize yazın! brifing@Haberler