Uzak Diyarlara Yolculuk Yapmanıza İlham Verecek En İyi 13 Seyahat Kitabı

Hasan

New member
Seyahat kitapları okumak, ziyaret ettiğiniz yerler hakkında bilgi edinmenize yardımcı olur. Bir yer hakkında ne kadar çok şey bilirseniz, bir yeri o kadar çok anlayabilirsiniz.

Harika okumalar arıyorsanız, işte size uzak diyarları seyahat etmenize ilham verecek en iyi seyahat kitaplarının listesi:

Paulo Coelho - Simyacı


Düşlerinizi takip etmekle ilgili olan bu kitap, yakın tarihin en çok okunan kitaplarından biridir. Hikaye, İspanya'dan Mısır'a giden genç bir çoban çocuğun kalbinin peşinden gitmesini, akışına devam etmesini, aşkı ve hayatın anlamını öğrenmesini anlatıyor. Kitap harika ve ilham verici alıntılarla dolu.

Torre DeRoche - Love with a Chance of Drowning


Bu kitap seyahat blog yazarı Torre DeRoche tarafından yazılmıştır. Erkek arkadaşıyla Pasifik'i geçme korkusunu yenme hakkında güzel yazılmış bir kitap. Manzarayı, insanları ve deneyimlerini anlatması, onun izinden gitmemize neden oluyor. Güçlü, canlı ve hareketli bir hikaye.

Tahir Shah - Halife'nin Evi: Casablanca'da Bir Yıl


Şah, çocukluğunun Fas tatillerinden ilham alarak Kazablanka'da bir ev almaya karar verir. Ailesini Londra'daki yaşamın tekdüzeliğinden kurtulmanın yanı sıra çocuklarını daha kaygısız bir çocukluğa maruz bırakma umuduyla İngiltere'den taşır. Şah, yolsuzluk, yerel bürokrasi, hırsızlar, gangsterler, kargaşaya neden olan cinler ve en basit etkileşimlerle bile gelen güçlüklerle uğraşırken, tüm yıl boyunca okuduğunuz en iyilerden biri olabilecek bir hikaye örüyor. Güzelce yazılmış ve sonsuz derecede büyüleyici...

Jack Kerouac - The Road


1957'de yazılan Jack Kerouac'ın Beat Generation klasiği zamansız bir seyahat romanıdır. Hikaye, karakteri Sal'ın New York'tan ayrılıp batıya yönelmesini, raylarda gezinirken, arkadaşlıklar kurarken ve geceyi parti yaparken izliyor. Ana karakterin hayal kırıklığı ve dünyayı görme arzusu, çoğumuzda rezonansa girebilecek temalardır. Bu hikayede özellikle seveceğiniz şey, tüm seyahat maceraları boyunca daha iyi, daha güçlü ve daha kendinden emin bir insan haline gelmenizi sağlaması.

Tony & Maureen Wheeler - Unlikely Destinations: The Lonely Planet Story


Lonely Planet'in kurucuları tarafından yazılan bu kitap rehberi muhtemelen sırt çantanızda veya şu anda kitaplığınızda bulunan şirketin(Lonely Planet) başlangıcını ve yükselişini anlatıyor. Hikaye onları 1970'lerde İngiltere'den 21. yüzyılın başına kadar takip ediyor. Arada, tüm seyahat hikayelerini dinler ve erken iş mücadelelerini öğrenirsiniz. Kitap bazı bölümlerde sürüklenirken, nihayetinde seyahat rehberi endüstrisinin başlamasına yardımcı olan ve seyahat etme şeklimizi sonsuza dek değiştiren şirket hakkında büyüleyici bir okuma hissi veriyor.

David Grann - The Lost City Z


Bu kitap, efsanevi kayıp Z kentini aramak için Amazon ormanlarında yürüyüş yapan Percy Fawcett'e ne olduğunu bulmaya çalışıyor.Grann, Percy'nin hayatı ve keşif gezileri hakkındaki bilgileri efsanenin arkasındaki bilimle birleştiriyor.

Alex Garland - The Beach


Alex Garland'ın sırt çantalı gezginler ve cennet arayışları hakkındaki hikayesinin seveceğiniz yanı, Richard'la ve onun “farklı bir şey yapıp alışılmışın dışına çıkma” arayışıyla özdeşleşebilmeniz. , ”Ama sonunda bunu bir yanılsama olarak görüyoruz . Ayrıca, sırt çantalı gezginlerin ideal arayışının bu ideali nasıl mahvedebileceğine dair güzel bir hikaye.

Rolf Potts - Vagabonding


Serseriliğin vaftiz babası Rolf Potts tarafından yazılan bu kitap, yeni ve uzun vadeli seyahatler için mutlaka okunması gereken bir kitap. Rolf 10 yılını yolda geçirdi (hatta İsrail'i dolaştı) ve kitabında değerli görüşler, ilginç alıntılar ve birçok pratik bilgi var. Tasarruftan planlamaya ve yolda yaşama kadar, bu yeni başlayanlar için bir zorunluluktur. İlham verici bir kitap ve seyahatinizi planlarken sizleri gerçekten etkileyecek bir kitap.

Bill Bryson - In A Sunburned Country


Bill Bryson'ın iyi bir kitabını seçmek gerçekten zor, çünkü hepsi iyidir ve sizi kararsızlığa götürür. Bill Bryson seyahat yazarlığı alanında en üretken ve tanınan isimlerden biridir. Bu kitap Avustralya'da bir yolculuğu anlatıyor ve sizi doğudan batıya, minik maden kasabaları, unutulmuş kıyı şehirleri ve alışılmadık ormanlar boyunca götürüyor. Bryson, bu muazzam ülkenin huşu içinde ve bazen de korkuyla (kutu denizanası, riptidler, timsahlar, örümcekler ve yılanlar sayesinde) dolaşırken öyküsüne pek çok enteresan şey katıyor.

Eric Weiner - The Geography of Bliss

Yazar ve NPR muhabiri Eric Weiner, dünyanın en mutlu yerlerini bulmak için bir yıllık bir yolculuğa çıktı. Yolculuğu sırasında İzlanda, Katar, Danimarka, Hindistan ve Moldova gibi ülkelere gider ve mutluluğun sırrını arar, yolculuğu boyunca okuyucuya şaşırtıcı ve gönülsüz bir okuma yapar. "Bir toplumu mutlu eden nedir?" Sorusunu yanıtlamaya çalışırken Weiner'in yerlilerle ve kültürel deneyimlerle bazı ilginç etkileşimleri vardır.

Mark Adams - Turn Right at Machu Picchu


Bu kitap, Adams'ın arkeolog Hiram Bingham'ın orijinal rotasını takip ederken İnka harabelerini ve antik kentleri aramak için Peru'da kabataslak çalışma hikayesini anlatıyor. Kitap size Peru hakkında çok şey öğretecek.

Heather Poole - Cruising Altitude


Heather Poole'un bu kitabı bir uçuş görevlisinin hayatı hakkında. 35.000 fitte çalışmanın nasıl bir şey olduğu hakkında hızlı ve hafif bir okuma. Mürettebat terimlerini, eğitimi, pilotlarla başa çıkmayı ve havada geçen günlük hayatı öğrenirsiniz. Bazı komik hikayelerde kitabın içinde var ve uçuş görevlilerinin ne kadar sıkı çalıştıkları ve ne kadar saçmalıklara katlanmak zorunda oldukları konusunda sizlere yeni bir takdir sağlayacak.

Helen Russell - A Year of Living Danishly

Kocası Jutland'daki Lego ofislerinde bir iş bulduğunda, Helen Russell onunla Danimarka'ya gitmeye, serbest yazmaya ve Danimarkalıların neden bu kadar mutlu olduğunu anlamaya karar verir. Çocuk bakımı, eğitim, yemek ve iç tasarımdan vergilere, cinsiyetçiliğe ve aradaki her şeye (Danimarkalıların cadıları yakmayı sevdiği ortaya çıkıyor), Helen'in komik, dokunaklı hikayesi baştan sona sizleri büyüleyecek. Kitap, bilgilendirici, komik, kendini beğenmeyen ve uyum sağlamaya çalışan birinin harika bir hikayesini anlatıyor.

Seyahatle ilgili kitaplar uzak diyarları ziyaret etmemiz ve inanılmaz şeyler yaptığımızı hayal etmemiz için bize ilham veriyor. Umarım bu seyahat kitapları size dünyayı dolaşmak ve yolculuk tutkunuzu beslemek için ilham verir.
 
Üst